Olejek z kurkumy – do samodzielnego przygotowania

Olejek z kurkumy – do samodzielnego przygotowania

Kurkuma to wieloletnia roślina z charakterystycznymi korzeniami bądź bulwami. Posiada niezwykły aktywny składnik, kurkuminę, która wspaniale wpływa na nasz organizm.

Korzyści zdrowotne kurkumy znane są od tysięcy lat. Istnieją rozmaite sposoby używania kurkumy, a jednym z nich jest stworzenie olejku z dodatkiem tego korzenia. Jak przygotować taki specyfik i do czego może nam on posłużyć?

Przepis na olejek z kurkumy

Składniki:

CZY WIESZ CO ROBIĆ, ABY BYĆ ZDROWYM?

PONOWNIE OD 1 MARCA. TYLKO U NAS.

Dołącz do internetowej konferencji Rewolucja Zdrowia. 4 dni, 8 wspaniałych gości, a wśród nich m.in. Jerzy Zięba, Romuald Kosznik i Łukasz Lubicki - wystarczy zarejestrować i śledzić niezwykle ciekawe rozmowy ZA DARMO!

 • 2 szklanki czystego oleju kokosowego
 • korzeń kurkumy

Przygotowanie:
Zetrzyj korzeń kurkumy na małej tarce tak, aby powstała w miarę gładka pasta. W rondlu podgrzej olej kokosowy , a następnie dodaj pastę z kurkumy. Podczas podgrzewania dokładnie mieszaj, uważając aby nie spalić korzenia. Wyłącz ogień i pozostaw do schłodzenia. Gdy olej osiągnie temperaturę pokojową, to przelej go do czystego słoika. Do czego może nam posłużyć i jakie właściwości posiada taka mikstura?

Właściwości antynowotworowe

Zarówno kurkuma jak i olej z kurkumy posiadają niezwykłe właściwości przeciwnowotworowe. Olejek z kurkumy może walczyć z wolnymi rodnikami w organizmie i działać jako wspaniały przeciwutleniacz, a równocześnie ma działanie przeciwzapalne. Zawarta w kurkumie kurkumina ma szczególną zdolność do walki z rakiem jelita grubego.

Działanie przeciwzapalne

Olejki eteryczne kurkumy zawierają 60-65% alfa-kurkuminy, która jest głównym składnikiem korzenia. To właśnie ona powoduje, iż roślina ta posiada niezwykłe właściwości przeciwzapalne. Dlatego właśnie olej z kurkumy stosowany jest do wytwarzania środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Lek na przeziębienie

Wdychanie olejku z kurkumy może być pomocne przy przeziębieniach. Wystarczy dolać kilka jego kropli do gorącej wody, a następnie oddychać gorącą parą pod ręcznikiem. Dzięki temu odetkamy zatkany nos. Olej z kurkumy przyspiesza również proces leczenia, poprzez zabijanie zarazków.

Pomoc w trawieniu

Olejek z kurkumy zawiera pewne związki, które wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, a także zapobiegają powstawaniu gazów w przewodzie pokarmowym.

Przy cukrzycy

Kurkuma istotnie obniża poziom glukozy we krwi i może zmniejszyć insulino oporność. Olejek z kurkumy jest więc wspaniałym środkiem wspomagającym leczenie cukrzycy, a szczególnie tej typu 1. Równocześnie mikstura ta zwiększa funkcje metaboliczne oraz zmniejsza ryzyko narastania blaszki miażdżycowej w tętnicach pacjentów mających cukrzycę typu 2.

Wpływa na zdrowie wątroby

Wątroba jest naszym najważniejszym narządem odtruwającym, a jej stan wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Badania wykazały, iż kurkuma działa ochronnie na wątrobę. Między innymi chroni ona wątrobę przed metotreksatem, który negatywnie wpływa na ów organ. Stosowanie oleju z kurkumy wspaniale wspomaga więc pracę wątroby.

Przeciwdziała depresji i lękom

Olejek z kurkumy ma również działanie relaksujące, a badania wykazały, że może on pomóc w walce z depresją oraz lękami. Przede wszystkim wpływa on na poprawę nastroju. W badaniach z 2014 roku sprawdzono działanie takiej mikstury w przypadku zaburzeń afektywnych. Zauważono, że kurkumina znacznie zmniejszyła objawy depresji, a także działała jako środek przeciw lękowy. Efekty jednak pojawiły się dopiero po kilku tygodniach regularnej suplementacji. Postać olejku sprawia, iż kurkumina jest lepiej wchłaniania przez organizm.

Olej z kurkumy sprawia, iż zwiększona jest biodostępność kurkuminy. Ten składnik rozpuszczalny jest bowiem w tłuszczach. Oznacza to, iż bez tłuszczu nie rozpuszcza się prawidłowo i nie jest wchłaniana do krwiobiegu. Dlatego właśnie olej z kurkumy powinien na stałe zagościć w naszej kuchni. Taka postać znacznie nasili pozytywne działanie kurkuminy.

Więcej przepisów

A jeśli interesują Was m.in. przepisy na bazie kurkumy sięgnijcie po nasz „sześciopak” eBooków – wśród nich mnóstwo przepisów i informacji o kurkumie.

Podobne artykuły

Komentarzy: 8

 1. Iwona
  17 listopada 2016 at 20:40 Odpowiedz

  Panie Piotrze czy można użyć kurkumy w proszku do tej pasty z olejem kokosowym?

 2. Anna
  17 listopada 2016 at 21:14 Odpowiedz

  Gdzie można kupić korzeń kurkumy, a nie tylko proszek?

 3. jola
  17 listopada 2016 at 22:10 Odpowiedz

  własnie gdzie mozna kupic w polce korzeń?

 4. Kasia
  18 listopada 2016 at 09:37 Odpowiedz

  Ile dokładnie ma byc w gramach tego korzenia ?

  1. Monika
   18 listopada 2016 at 11:14 Odpowiedz

   Witam,
   Mam pytanie jak Pani Kasia ile dokładnie w gramach ma być tego korzenia kurkumy, dopiero raczkuje w tematach zdrowego żywienia, ten olej mam pić czy także można smażyć na nim? Który z tych zastosowań jest najlepsze ?? Z góry dziękuję za informacje 🙂

 5. Monika
  19 listopada 2016 at 09:01 Odpowiedz

  Witam to ten olejek trzeba pic??

 6. Kasia
  26 listopada 2016 at 12:42 Odpowiedz

  Dzień dobry, uprzejmie dołączam się do pytania o ilość kurkumy w stosunku do 2 szklanek oleju kokosowego 🙂

Dodaj komentarz