Stres może utrudniać nam szczęśliwe życie, a wiadomo, że na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które są dla nas stresujące. Takie negatywne emocje mogą wpływać na nas w rozmaity sposób. U niektórych powodują przewlekłą chorobę, a u innych znów problemy emocjonalne. Okazuje się bowiem, iż istnieje zarówno poziom biologiczny jak i chemiczny takiego stresu. Warto wiedzieć, że zmiana naszej reakcji na stres może wpłynąć korzystnie na chemię naszego organizmu oraz poprawić ogólny stan zdrowia.
Oto niewielka lista pokazująca negatywne objawy stresu:
- Stres może przyczynić się do zapalenia stawów lub łuszczycy
- Takie napięcie powoduje przewlekły stan zapalny, wpływając tym samym na zdrowie układu trawiennego oraz zwiększając ryzyko wystąpienia zaburzeń serca
- Osoby narażone na stres, częściej narażone są też na depresję
- Okazuje się, że hormony stresu mogą wiązać się z rakiem jajników
Doświadczając stresu, zapominamy o właściwym oddychaniu, co może powodować oksydacyjne uszkodzenie mózgu.
[miptheme_alert type=”danger” close=”false”]
Do innych objawów stresu zaliczyć także można:
- Ból pleców
- Zaparcie lub biegunkę
- Astmę
- Bezsenność
- Zmęczenie
- Otyłość
- Utratę wagi
- Niestrawność
[/miptheme_alert]
Szczęśliwsze emocje mogą zwiększyć rezerwy energii, poprawić zdrowie i nasze relacje. Jak możesz zmienić swoje podejście do stresu?
1. Właściwa żywność
Jak wiadomo jedzenie wpływa na każdą komórkę naszego ciała. Każdy proces pozbawiający komórki tlenu i składników odżywczych doprowadza do stresu. Dlatego też warto ze swojego menu wyrzucić cukier oraz tłuszcze trans. Te pokarmy powodują bowiem uszkodzenia w mitochondriach. Kiedy unikamy toksycznych pokarmów, to lepiej czujemy się również psychicznie.
2. Pokarmy zielone
Zielone pożywienie nie tylko wpływa korzystnie na nasze jelita, ale również i na mózg. Poza dostarczaniem ogromnej ilości składników odżywczych, rośliny zielone zmniejszają ilość toksyn i wzmacniają organizm, dzięki czemu lepiej sobie radzimy w stresujących chwilach. Unikajmy alkoholu i kofeiny, gdyż wpływają one negatywnie na poziom cukru we krwi i zwiększają poziom stresu. Warto natomiast do menu dodać dobre tłuszcze, takie jak na przykład orzechy czy awokado.
[miptheme_alert type=”success” close=”false”]Zobacz nasz przepis na zielony sok witaminowy >>[/miptheme_alert]
-
Praca nad relacjami z bliskimi
Zamiast sięgać po leki przeciwdepresyjne, lepiej poświęcić czas na pracę nad relacjami z najbliższymi. Ważna jest tutaj przede wszystkim praktyka słuchania, która korzystnie wpływa na naszą psychikę.
-
Kontakty z właściwymi osobami
Uważajmy na ludzi, którymi się otaczamy. Pożegnanie toksycznych przyjaciół może nie być łatwym zadaniem, ale w dłuższej perspektywie może okazać się dla nas korzystne. Dzięki temu poczujemy się znacznie lepiej.
-
Mniej toksyn w otoczeniu
Jeśli będziemy narażać nasze ciało na mniejszą ilość toksyn, to będziemy odczuwać również mniejszy stres.
[miptheme_alert type=”info” close=”false”]Chemia otacza nas zewsząd. Znajdujemy ją zarówno w pożywieniu, jak też niestety kosmetykach oraz środkach czystości. A często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak niekorzystny wpływ może na nas mieć.
Czy można zmniejszyć ilość toksyn w codziennym życiu? Jak najbardziej – wystarczy tylko trochę świeżych pomysłów.
Dlatego zajrzyj koniecznie do naszego eBooka: „Życie Bez Chemii„[/miptheme_alert]
6. Zwiększ spokój, eliminując bałagan.
Kiedy przyjrzymy się rzeczom, które mamy w domu, to może się okazać, iż znajdziemy przedmioty negatywnie wpływające na nasze samopoczucie. Warto przede wszystkim wprowadzić harmonię do otoczenia. Bałagan obejmuje przede wszystkim rzeczy, które nas osłabiają, zamiast dawać nam energię. Stwórzmy przestrzeń, w której dobrze nam się żyje.
7. Wyeliminujmy ograniczające nas przekonania.
Jedynym z takich ograniczających przekonań może być stwierdzenie, że „Nie jestem wystarczająco dobry” lub myśli, które są krytyczne wobec nas samych. Pamiętajmy, że nasze ciało nas słucha. Jeśli więc zajmiemy się zmianami oraz ograniczymy takie przekonania, to będziemy znacznie szczęśliwsi. Każdego dnia postarajmy się dostrzec coś przyjemnego, co sprawiło nam szczęście. Nauczmy się również wdzięczności.
8. Medytacja
Koniecznie wygospodarujmy czas na medytację. Ta uspokajająca praktyka pomaga nam również zrozumieć, czego najbardziej potrzebuje nasz organizm i kim jesteśmy.
9. Aktywność fizyczna
Ćwiczenia są świetnym sposobem na odstresowanie się. Spacerowanie lub jazda na rowerze umożliwiają pozbycie się napięcia i zwiększają poziom tlenu w organizmie, wpływają korzystnie na krążenie i na nastrój. Znajdźmy taką formę ćwiczeń, która sprawia nam przyjemność. Regularne treningi zwiększają poziom serotoniny i dzięki temu sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi.
-
Dobry sen
Bycie „sową” to nie jest dobry pomysł, gdyż sen nocny jest niezmiernie ważny. Dla lepszego snu można skorzystać z olejku lawendowego lub posłuchać kojącej muzyki. To nie tylko pozwoli nam się odstresować, ale również ułatwi zasypianie. Skrócenie czasu snu ma bezpośredni wpływ na nasz mózg, wysoki poziom kortyzolu, zwiększenie masy ciała, a także opornością na insulinę oraz utrudnia radzenie sobie ze stresem.
Kiedy będziemy zwracać uwagę na znaki, jakie daje nam ciało, to łatwiej nam będzie zauważyć objawy stresu. Ważne jest, aby w takich momentach nauczyć się odstresowania. Gdy zmienimy nasze podejście do stresu, to doświadczamy więcej radości, miłości, spokoju oraz wdzięczności.
Jestem osobą, która wyjątkowo się stresuje. Przetestowałam już wiele i najlepiej stres likwiduje mi aktywność fizyczna i regularne picie melisy. Jak wypiję raz dziennie taką dobrą melisę (np. z herbapolu lublin) to o niebo spokojniej mi się funkcjonuje i lepiej myśli.