Scutellaria baicalensis, znana jako tarczyca bajkalska, jest wieloletnią rośliną kwiatową cenioną za swoje właściwości lecznicze. Tą niewysoką roślinę zdobią kwiaty w kolorach od niebieskiego do fioletowego. W Tradycyjnej Medycyny Chińskiej historia wykorzystywania tarczycy bajkalskiej jest długa. Jej korzenie mielone są na proszek, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, w tym alergii, bólów głowy, infekcji i stanów zapalnych. Badania naukowe potwierdziły niektóre z tradycyjnych zastosowań tego zioła, a także ujawniły inne korzyści zdrowotne.
Właściwości przeciwnowotworowe
Wstępne badania in vitro i na zwierzętach wykazały, że niektóre z fitochemikaliów lub związków roślinnych w Scutellaria baicalensis mogą wywoływać wczesną śmierć komórek w przypadku niektórych nowotworów, według Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Jednak niektóre badania wykazały, że baikalina, jeden ze składników roślinnych, może osłabić potencjał przeciwnowotworowy ekstraktu z tarczycy bajkalskiej. W badaniu opublikowanym w 2013 r. Naukowcy z University of Chicago przygotowali ekstrakt z tarczycy, z którego usunięto baikalinę i wykorzystano go do leczenia ludzkich komórek rakowych jelita grubego in vitro. W wydaniu International Journal of Oncology z marca 2013 r. naukowcy donoszą, że ta unikalna formuła tarczycy bajkalskiej bez baikaliny znacznie zahamowała wzrost nowotworowych komórek złośliwych i przyspieszyła ich śmierć.
Właściwości przeciwalergiczne
Opierając się na tradycyjnym zastosowaniu Scutellaria baicalensis jako środka przeciwzapalnego, południowokoreańscy naukowcy badali wpływ tego zioła na redukcję niepożądanych reakcji na znane alergeny. Przeprowadzono testy laboratoryjne i testy na zwierzętach, aby ocenić właściwości przeciwalergiczne rośliny. W artykule opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology naukowcy ujawnili, że skóra szczurów, którym wstrzyknięto tarczycę bajkalską, wykazała znacznie mniejszą reakcję zapalną niż skóra szczurów w grupie kontrolnej po tym, jak obie grupy zostały poddane działaniu alergenów. Komórki ludzkie wstępnie traktowane tarczycą wykazały gwałtownie zmniejszone uwalnianie histaminy po ekspozycji in vitro na znane alergeny (histamina to białko, które organizm uwalnia w wyniku reakcji alergicznej).
Właściwości neuroochronne
Udar może spowodować znaczne uszkodzenia komórek mózgowych, które były pozbawione tlenu w czasie przerwy w dopływie krwi do mózgu. Południowokoreańscy naukowcy przeprowadzili badanie na zwierzętach, aby ocenić zdolność tarczycy bajkalskiej i czterech z jej bioaktywnych składników, do minimalizowania uszkodzeń spowodowanych przez udary. Szczurom laboratoryjnym, u których wywołano udar, podawano ekstrakt z miąższu tarczycy, a także cztery jego składniki: baikaleinę, baicynę, wogoninę i wogonozyd. W opublikowanym w 2012 roku numerze Planta Medica naukowcy donieśli, że wszystkie substancje, z wyjątkiem baicyny, znacząco hamują śmierć komórek mózgu, co wskazuje na silną potencjalną rolę w leczeniu udarów mózgu.
Właściwości przeciwcukrzycowe
Jedno z badań wskazuje, że bakalena i baicyna, dwa z bioaktywnych składników tarczycy bajkalskiej, mogą być użyteczne w leczeniu cukrzycy. W badaniu laboratoryjnym naukowcy traktowali komórki trzustki chomików powyższymi fitochemikaliami Scutellaria baicalensis. Naukowcy odkryli, że obie substancje wydłużają przeżywalność tych komórek, a także stymulują wydzielanie insuliny w obecności glukozy. Badacze opublikowali swoje odkrycia w wydaniu Advanced Materials Research z 2012 roku.
Jak znaleźć tarczycę bajkalską?
Preparaty ze Scutellaria baicalensis rzadko dostępne są w sklepach stacjonarnych. Najczęściej możemy znaleźć je w sklepach internetowych. Tarczyca bajkalska występuje w formie pociętego korzenia, zmielonego korzenia, nalewek i gotowych tabletek czy kapsułek. Dobrym pomysłem jest zakup nalewki, która jest standaryzowana na zawartość tarczycy, a dzięki alkoholowej wykazuje mocniejsze działanie.
Zdjęcie: Depositphotos