Zdrowie

Implanty zębowe – wszystko co chciałbyś o nich wiedzieć, ale boisz się o to zapytać

Artykuł sponsorowany

Implanty zębowe są w ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem uzupełniania braków w uzębieniu i nie bez przyczyny dużo się o nich mówi. Wciąż istnieją jednak kwestie, które nurtują pacjentów, a niestety zostają przemilczane przez stomatologów. Jeśli więc zastanawiasz się nad przystąpieniem do zabiegu wszczepienia implantów lub jesteś już ich szczęśliwym posiadaczem, uzupełnimy Twoja wiedzę na ich temat i podejmiemy się odpowiedzi na najtrudniejsze związane z implantami pytania.

Czy posiadanie implantów zębowych uniemożliwia wykonanie badania rezonansem magnetycznym, RTG i tomografii komputerowej?

Współcześnie wykorzystywane implanty są wykonane z tytanu i cyrkonu, które są niezwykle bezpiecznymi materiałami. Posiadanie implantów nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu rezonansu magnetycznego, jednak należy liczyć się z tym, że może powodować występowanie tzw. artefaktów, czyli zniekształceń obrazu badania. Obecność implantów zębowych w ciele pacjenta nie jest też przeszkodą do wykonania badania rentgenowskiego i tomografii komputerowej. Przed przeprowadzeniem każdego z tych badań pacjent powinien jednak zgłosić fakt posiadania implantu personelowi medycznemu, pod opieką którego się znajduje.

Czy implanty zębowe mogą boleć?

Implant zębowy jest ciałem obcym wprowadzonym do organizmu pacjenta. Sam w sobie nie może więc boleć, jednak np. wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej może dojść do zapalenia tkanek wokół implantu zębowego. Wówczas pacjent odczuwa ból. Tego rodzaju stanu zapalnego nie należy lekceważyć – może on przerodzić się w poważne powikłanie, które w skrajnych przypadkach wymaga nawet całkowitego usunięcia wszczepionego implantu. Sam zabieg umieszczenia implantu w ciele pacjenta również nie powinien wywoływać odczuć bólowych, ponieważ jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie Kliniki – Borczyk Katowice – implanty zębów.

Czy z implantami zębowymi można nurkować?

Lekarze zalecają kategoryczną rezygnację z nurkowania podczas okresu osseointegracji, czyli zrastania się implantu z kością. W tym czasie bardzo istotnym jest, aby unikać wszystkich czynników, które mogą wywierać ciśnienie na implant i jego otoczenie. Gdy implant prawidłowo zrośnie się z kością nie ma już przeciwwskazań do powrotu do nurkowania. Trzeba jednak mieć na uwadze że zmiany ciśnienia, na które narażony jest nurek, mogą spowodować pęknięcie porcelany lub cementu scalającego wypełnienie protetyczne. W przypadku kiedy implant się obluzuje, należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Czy implanty zębowe utrudniają podróże lotnicze?

Wiele osób martwi się, że umieszczone w łuku zębowym implanty mogą stanowić przeciwwskazanie do odbywania podróży lotniczych i przysparzać problemów podczas odprawy. Tymczasem implanty zębowe, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i rodzajowi materiału, z którego zostały wykonane, nie wywołują efektu magnetycznego i nie aktywują alarmu w bramkach na lotniskach czy w centrach handlowych.

Czy implanty zębowe są podatne na próchnicę i powstawanie kamienia nazębnego?

Korony protetyczne, stanowiące widoczny element implantu zębowego, są wykonane z ceramiki. Dzięki temu są całkowicie odporne na próchnicę. Na powierzchni koron odkłada się jednak szkodliwy i nieestetyczny kamień nazębny, którego regularnie należy się pozbywać. Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania kamienia nazębnego, koniecznie poinformuj lekarza o obecności implantów. Pozwoli mu to dobrać odpowiednie narzędzia, które nie uszkodzą porcelanowej korony.

Czy implanty zębowe trzeba po jakimś czasie wymieniać?

Prawidłowo wszczepione implanty służą pacjentowi już do końca życia. Metalowa część implantu ściśle zrasta się z kością i absolutnie nie ma potrzeby jej wymieniania. Bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne jest porcelanowa korona. Gdy z jakichś powodów ulegnie ona zniszczeniu lub gdy jej kolor przestanie pasować do pozostałych zębów pacjenta, wymienia się jedynie ceramiczny element implantu.

Jak sam widzisz, implanty zębowe są najlepszą dostępną metodą protetyczną, a ich zastosowanie nie niesie dla Ciebie praktycznie żadnych ograniczeń. Są bardzo naturalnym rozwiązaniem i nie bez powodu nazywa się je“trzecimi zębami”. Skoryguj swój uśmiech przy pomocy nowoczesnych implantów zębowych i ciesz się pełnią życia!

Artykuł Partnera

Podziel się
Autor
Artykuł Partnera
Tagi: implanty

Ostatnie wpisy

Jelitowa Dobra Zmiana: Dieta bogata w rośliny może transformować nasze życie

Choć fraza "dobra zmiana" może być odbierana różnie w naszym kraju, to tu skupimy się…

3 tygodnie temu

Jak Obniżyć Ciśnienie Krwi w 5 Minut Bez Leków?

W dzisiejszych czasach nadciśnienie tętnicze stało się problemem dotykającym szerokiej publiczności, niezależnie od wieku czy…

1 miesiąc temu

Kompleksowe podejście do odrobaczania – klucz do lepszego zdrowia

Odrobaczanie to ważny element zachowania zdrowia, który często bywa pomijany. Regularne usuwanie pasożytów i toksyn…

1 miesiąc temu

Fakty kontra mity: Stearynian magnezu – niepotrzebny lęk

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęcamy składnikom naszej diety oraz produktom, które spożywamy,…

2 miesiące temu

Trzy mało znane naturalne substancje na chorobę Alzheimera

Medycyna wciąż nie rozwiązała zagadki choroby Alzheimera, ale istnieją pewne naturalne środki, które zdaniem badaczy…

2 miesiące temu

Odkryj Moc Kolostrum. Tylko które wybrać: Wołowe czy Kozie?

Kolostrum, nazywane również siarą, od wieków zajmuje ważne miejsce w medycynie naturalnej. Ten wyjątkowy płyn,…

2 miesiące temu