Trądzik – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Artykuł sponsorowany

Trądzik – choroba skóry, która zazwyczaj pojawia się w momencie zmian hormonalnych zachodzących w organizmie: w wieku dojrzewania, przy ciąży oraz andropauzie i menopauzie. Nie oznacza to jednak, że wpływ na tę przypadłość mają tylko i wyłącznie hormony. Czynników kształtujących trądzik jest znacznie więcej.

Trądzik – poznaj przyczyny

Poza wspomnianymi zmianami hormonalnymi, które powodują nadmierną produkcję łoju, do występowania trądziku może przyczyniać się:

  • niewłaściwa pielęgnacja (korzystanie ze złych kosmetyków)
  • zbyt częste lub zbyt rzadkie zabiegi higieniczne
  • uszkodzenia mechaniczne (przetarcia, podrażnienia)
  • nieodpowiednie odżywianie (tłusta, niezdrowa dieta)
  • czynniki stresogenne
  • zażywane lekarstwa (w szczególności leki z kortyzolem i związkami bromu)

Trądzik nie jest chorobą dziedziczną, aczkolwiek istnieje możliwość genetycznych zaburzeń pracy gruczołów łojowych, które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania tej nieestetycznej przypadłości.

Trądzik – jak zapobiegać?

Jeśli zauważasz na swojej skórze tendencję do powstawania pojedyńczych krost i wyprysków, to znak, że warto podjąć działania profilaktyczne przeciw trądzikowi. Wszakże, droga od zaskórników do stanu zapalnego zwykle nie jest zbyt długa.

Profilakatyka przede wszystkim powinna opierać się na kontroli tego co jemy. Dermatolodzy zalecają unikać: nabiału, mięsa, słodyczy, napojów słodzonych oraz tłustych, niezdrowych potraw (w tym sosów i fast-foodów).

Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy dobierać kosmetyki w oparciu o genotyp skóry (sucha, tłusta, mieszana), aby nie doprowadzać do podrażnień. Zabiegi higieniczne przeprowadzane powinny być maksymalnie dwa razy dziennie.

Trądzik – jak leczyć?

Trądzik to przypadłość, której leczenie w bardzo dużej mierze zależne jest od przyczyny, dlatego też niezbędna jest poprawna diagnoza. W celu zdefiniowania i poznania źródeł problemu należy skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zalecić badania hormonalne, morfologiczne lub analizę tkanek pobranych z miejsca zmienionego chorobowo.

W pierwszej kolejności podejmuje się leczenie miejscowe. W zależności od stanu skóry aplikuje się leki o działaniu: antybakteryjnym, złuszczającym naskórek, przeciwzapalnym, antybiotycznym. W nieco bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zalecić kurację doustną lekami hormonalnymi, przeciwzapalnymi lub antybiotykami. Trądziku można się pozbyć również poprzez zabiegi fototerapii. Ponadto, medycyna estetyczna oferuje: mikrodermabrazję, peeling chemiczny oraz mezoterapię.

Warto zauważyć, że zaniechanie leczenia trądziku w pierwszych fazach może doprowadzić do rozwoju i trwałych zmian skórnych, których usunięcie możliwe jest tylko poprzez wykorzystanie zabiegów chirurgicznych.

Leczenie trądziku można wspierać suplementacją naturalnych środków, takich jak Nonacne. Preparaty tego typu dają bardzo dobre efekty. Bardzo często zalecane są także przez lekarzy dermatologii.

Artykuł Partnera

Podziel się
Autor
Artykuł Partnera
Tagi: trądzik

Ostatnie wpisy

Jelitowa Dobra Zmiana: Dieta bogata w rośliny może transformować nasze życie

Choć fraza "dobra zmiana" może być odbierana różnie w naszym kraju, to tu skupimy się…

7 dni temu

Jak Obniżyć Ciśnienie Krwi w 5 Minut Bez Leków?

W dzisiejszych czasach nadciśnienie tętnicze stało się problemem dotykającym szerokiej publiczności, niezależnie od wieku czy…

3 tygodnie temu

Kompleksowe podejście do odrobaczania – klucz do lepszego zdrowia

Odrobaczanie to ważny element zachowania zdrowia, który często bywa pomijany. Regularne usuwanie pasożytów i toksyn…

4 tygodnie temu

Fakty kontra mity: Stearynian magnezu – niepotrzebny lęk

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęcamy składnikom naszej diety oraz produktom, które spożywamy,…

1 miesiąc temu

Trzy mało znane naturalne substancje na chorobę Alzheimera

Medycyna wciąż nie rozwiązała zagadki choroby Alzheimera, ale istnieją pewne naturalne środki, które zdaniem badaczy…

1 miesiąc temu

Odkryj Moc Kolostrum. Tylko które wybrać: Wołowe czy Kozie?

Kolostrum, nazywane również siarą, od wieków zajmuje ważne miejsce w medycynie naturalnej. Ten wyjątkowy płyn,…

1 miesiąc temu