Zdrowie

Przyczyny Hashimoto (+ suplementy wspomagające pracę tarczycy)

Choroby tarczycy stają się prawdziwą plagą naszych czasów, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Coraz młodsze dziewczyny zgłaszają się do lekarza z objawami niedoczynności tarczycy lub Hashimoto. Ponieważ gruczoł tarczycy komunikuje się z każdą komórką ciała, jeśli nie działa na pełnych obrotach cierpi na tym nasz poziom energii, obwód talii oraz ogólna witalność.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba autoimmunologiczna występuje, kiedy organizm, szczególnie układ immunologiczny, zaczyna atakować sam siebie. Ten atak pojawia się, kiedy układ immunologiczny pomiesza zadania i zamiast wysyłać „żołnierzy” do zwalczania bakterii i wirusów, komórki immunologiczne omyłkowo atakują tkanki organizmu. Choroby autoimmunologiczne mogą dotknąć bardzo różnych obszarów ciała – komórki jelit w celiakii, trzustka w cukrzycy typu 1, komórki nerwowe przy stwardnieniu rozsianym czy komórki tarczycy w wypadku Hashimoto.

Choroba Hashimoto to termin medyczny określający autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, nazwane nazwiskiem japońskiego badacza, który odkrył chorobę na początku XX wieku. Choroby autoimmunologiczne mogą się rozwijać po cichu nawet przez 10-15 lat zanim doświadczysz wyraźnych symptomów takich jak: niewyjaśnione zmęczenie, leniwe jelito, trudności w przejrzystym myśleniu, nieproporcjonalny przyrost masy ciała, suche włosy lub ich wypadanie, ciągłe uczucie zimna, wysoki poziom cholesterolu, niska odporność lub słabe libido.

Co wywołuje choroby autoimmunologiczne? Tak jak większość chorób przewlekłych, czynników jest wiele. Można jednak wymienić kilka najpopularniejszych faktorów.

Przyczyny Hashimoto

Cieknące jelito

Choroba Hashimoto wcale nie jest problemem tarczycy – jest to problem z układem immunologicznym, który działa omyłkowo i atakuje tarczycę. Ponad 80% układu immunologicznego ma miejsce w jelitach, co czyni zdrowie układu pokarmowego priorytetem. Stres, dieta bogata w cukier, zbyt dużo alkoholu lub kofeiny, produkty uczulające i cała lista innych czynników może prowadzić do dysbiozy – nagromadzenia złych bakterii jelitowych – a w efekcie do nieszczelnego jelita.

Zjawisko nieszczelnego jelita ma miejsce kiedy zawartość jelit – niestrawione cząstki pokarmu, bakterie, wirusy, etc., dostają się do krwiobiegu poprzez malutkie dziurki w ścianie jelita.

Gluten

Gluten, grupa białek znajdujących się w pszenicy, życie, jęczmieniu i innych zbożach, odgrywa dużą rolę w autoimmunologii tarczycy. Gluten sieje spustoszenie w przewodzie pokarmowym, powodując tworzenie się małych dziurek, które prowadzą do wystąpienie zespołu nieszczelnego jelita. Białko o nazwie gliadyna budową bardzo przypomina budowę komórek tarczycy, z tego powodu, kiedy układ immunologiczny decyduje się zaatakować gliadynę, nieumyślnie atakuje także gruczoł tarczycy. Nieszczelne jelito może wystąpić nawet u zupełnie zdrowych ludzi, nie tylko tych, którzy mają problemy jelitowe, takie jak celiakia.

Niedobór składników odżywczych

Niedobory składników odżywczych są we współczesnych czasach bardzo często spotykane. Wyjałowienie gleb z minerałów i innych składników odżywczych oraz masowa, przemysłowa produkcja żywności są tego główną przyczyną. Selen to kluczowy minerał dla pracy tarczycy, uczestniczący w konwersji hormonu T4 do T3, a także gaszący stany zapalne w ciele. Niskie poziomy tego pierwiastka często widzi się u pacjentów z dysfunkcjami tarczycy. Niski poziom selenu zwiększa także ryzyko raka tarczycy. Selen działa ochronnie na tarczycę. W przypadku choroby Hashimoto pozyskiwanie tego minerału z pożywienia może nie być wystarczające. Innymi kluczowymi składnikami odżywczymi są: żelazo, magnez, witamina D i koenzym Q10.

Fluor

Hormony tarczycy tworzą się z jodu, członka rodziny halogenów. Niestety inne halogeny takie jak fluor i brom konkurują w wiązaniu się z jodem, co jest szkodliwe dla tarczycy. Fluor w wodzie z kranu może być przyczyną osłabienia funkcji tarczycy. Na przykład ostatnie badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazuje, że na podstawie wyższych poziomów fluoru w wodzie pitnej można przewidzieć występowanie niedoczynności tarczycy.

Nadmierna suplementacja jodem

Jedną z najczęstszych rad jakie dostają pacjenci, którzy chcą poprawić zdrowie swojej tarczyc kiedy idą do apteki jest suplementacja jodem. Niektórzy specjaliści uważają, że suplementacja jodem niedostosowana do potrzeb organizmu, znacznie przekraczające jego zapotrzebowanie, może bardzo niekorzystnie wpływać na tarczycę. Badania pokazują także, że duże dawki mogą wręcz wywoływać chorobę Hashimoto.

Wiek

Ryzyko wystąpienia problemów z tarczycą wzrasta wraz z wiekiem. Kobiety po 60. r.ż. są bardziej narażone na zdiagnozowanie choroby tarczycy, dlatego wcześniejsze aktywne dbanie o zdrowie tego gruczołu jest bardzo ważne.

Suplementacja w chorobie Hashimoto

Nie da się „wyleczyć” Hashimoto. Uszkodzenia, które powstały są nieodwracalne, jednak jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy, możemy sprowadzić chorobę do remisji. Skąd wiedzieć czy mamy Hashimoto? Najprostszym i najlepszym sposobem jest zrobienie badań krwi i oznaczenie przeciwciał anty-TPO i anty-TG które wskażą czy tarczyca jest pod ostrzałem. Jeśli chodzi o wskaźnik anty-TPO, wynik poniżej 35 to złoty standard, jednak niektórzy uważają, że wyniki poniżej 300 nie są problematyczne. Jeśli jednak wyniki przekroczą 500, należy pomyśleć nad wsparciem tarczycy.

Tak jak w przypadku wszystkich dysfunkcji tarczycy, jeśli zmagasz się z Hashimoto musisz zadbać o dietę, ruch oraz styl życia – są to kluczowe czynniki stany zdrowia tarczycy. Oprócz tego, wsparcie w postaci suplementów może być korzystne. Oto lista najbardziej wartościowych suplementów dla osób z Hashimoto:

Witamina D

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia tarczycy, a jej niedobór jest bardzo powszechny. Życie w takim klimacie jak polski, a także wysokie poziomy cukru we krwi, przewlekłe stany zapalne lub kiepski stan zdrowie – jeśli te czynniki Cię dotyczą, duża szansa, że masz niedobór witaminy D. Nowe badania pokazują, że witamina D daje efekt ochronny tarczycy u osób z Hashimoto, obniżając poziom przeciwciał we krwi. Możesz zacząć od dawki 1000-2000 IU witaminy D dziennie. Warto co jakiś czas badać z krwi parametr 25(OH)D, który powie nam czy przyjmujemy za małą, odpowiednią czy za dużą dawkę witaminy D.

Selen

Selen jest kluczowy dla wsparcia tarczycy, lecz także chroni ją przed atakiem ze strony układu immunologicznego Dodanie do diety suplementu selenu obniża stan zapalny i poziom przeciwciał tarczycy. Symptomy niskiego poziomu selenu to uczucie spowolnienia, łatwe łapanie przeziębień, mgła umysłowa i niska płodność.

Żelazo

Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny – proteiny niosącej tlen przez całe ciało poprzez czerwone krwinki, oraz mioglobiny – proteiny wiążącej tlen, która znajduje się w mięśniach. Jest także niezbędne do wytwarzania energii w mitochondriach naszych komórek. Jeśli masz niski poziom żelaza, to tak jakby mieć kiepski zasięg w telefonie – połączenie jest opóźnione i zostawia Cię z poczuciem tkwienia w miejscu. Co więcej, jeśli poziom żelaza jest niski, tarczyca nie będzie pracować efektywnie, ponieważ żelazo jest potrzebne do konwersji hormonu T4 w „aktywny” T3. Częste sygnały niedoboru żelaza to zawroty głowy, zmęczenie, drażliwość, rozdwajające się włosy i paznokcie oraz bóle głowy.

Jeśli chcesz suplementować żelazo, najlepszym wyborem jest forma disglicynianu żelaza. Jest dobrze tolerowana (nie powoduje zaparć) i świetne wchłaniana przez organizm. (Jeśli bierzesz hormony tarczycy, pamiętaj, aby żelazo brać oddzielnie od leków na tarczycę.)

Podsumowanie

Choroba Hashimoto zbiera coraz większe żniwa, u coraz młodszych kobiet. Jeśli odkryjesz u siebie Hashimoto, zadbaj o podstawy takie jak zdrowia dieta, odpowiednia dawka ruchu, zdrowy styl życia, a suplementy dodaj w ramach wsparcia tarczycy i ogólnego zdrowia.

 

Źródło: https://blog.paleohacks.com/hashimotos-disease/

Emilia

Podziel się
Autor
Emilia

Ostatnie wpisy

Jelitowa Dobra Zmiana: Dieta bogata w rośliny może transformować nasze życie

Choć fraza "dobra zmiana" może być odbierana różnie w naszym kraju, to tu skupimy się…

3 tygodnie temu

Jak Obniżyć Ciśnienie Krwi w 5 Minut Bez Leków?

W dzisiejszych czasach nadciśnienie tętnicze stało się problemem dotykającym szerokiej publiczności, niezależnie od wieku czy…

1 miesiąc temu

Kompleksowe podejście do odrobaczania – klucz do lepszego zdrowia

Odrobaczanie to ważny element zachowania zdrowia, który często bywa pomijany. Regularne usuwanie pasożytów i toksyn…

1 miesiąc temu

Fakty kontra mity: Stearynian magnezu – niepotrzebny lęk

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęcamy składnikom naszej diety oraz produktom, które spożywamy,…

2 miesiące temu

Trzy mało znane naturalne substancje na chorobę Alzheimera

Medycyna wciąż nie rozwiązała zagadki choroby Alzheimera, ale istnieją pewne naturalne środki, które zdaniem badaczy…

2 miesiące temu

Odkryj Moc Kolostrum. Tylko które wybrać: Wołowe czy Kozie?

Kolostrum, nazywane również siarą, od wieków zajmuje ważne miejsce w medycynie naturalnej. Ten wyjątkowy płyn,…

2 miesiące temu