Artykuł partnera
Badania poziomu cukru we krwi należy przeprowadzać u osób po 45 roku życia przynajmniej raz na 3 lata. Normy są co roku określane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
Zaburzenia gospodarki węglowodanowej – jak je rozpoznać?
Jednym z najprostszych sposobów wykrycia zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest wykonanie badań, które pozwalają na określenie poziomu cukru we krwi. Podwyższone wyniki mogą świadczyć o stanie przedcukrzycowym, nietolerancji glukozy lub cukrzycy. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne co roku określa normy poziomu cukru we krwi:
- dla osób dorosłych norma na czczo wynosi 100mg/dl, a 2 godziny po posiłku poniżej 140mg/dl,
- dla dzieci i młodzieży – norma na czczo to 70-110 mg/dl, 2 godziny po posiłku 70-140 mg/dl,
- dla osób po udarze mózgu, zawale serca, chorujących na cukrzycę od 20 lat oraz osób po 70-tym roku życia – norma na czczo 80-140 mg/dl, a 2 godziny po posiłku poniżej 180 mg/dl,
- kobiety ciężarne – norma na czczo 60-95 mg/dl, po 2 godzinach od posiłku poniżej 120 mg/dl.
- W zależności od otrzymanego wyniku rozpoznawane są różne rodzaje zaburzeń gospodarki węglowodanowej:
- w badaniu wykonywanym o dowolnej porze dnia (glikemia przygodna) – wynik równy lub wyższy od 200mg/dl w połączeniu z objawami hiperglikemii oznacza cukrzycę,
- glikemia wykonywana na czczo (8-14 godzin od ostatniego posiłku) – prawidłowy wynik to 70-99 mg/dl, 100-125 mg/dl to nieprawidłowa glikemia na czczo, a wynik równy lub wyższy od 126 mg/dl oznacza cukrzycę,
- glikemia wykonywana po 2 godzinach od doustnego testu tolerancji glukozy według WHO – wynik mniejszy niż 140 mg/dl oznacza prawidłową tolerancję glukozy, wynik w przedziale 140-199 mg/dl oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy, a wynik równy lub wyższy od 200 mg/dl oznacza cukrzycę.
Jak przygotować się do badania cukru?
Badanie oznaczające poziom cukru we krwi wykonywane jest na czczo. Oznacza to, że od ostatniego posiłku lub napoju powinno minąć 8-14 godzin. W przypadku osób ze zdiagnozowaną cukrzycą badanie można wykonać także po posiłku. Nieprawidłowy wynik glikemii na czczo oznacza, że konieczne jest wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Wówczas pacjent musi wypić płyn zawierający glukozę, a po 120 minutach wykonywane jest badanie. Polega ono na pobraniu próbki krwi z żyły lub nakłuciu opuszka palca.
Do badania poziomu cukru we krwi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Niezbędne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia na 8-14 godzin przed planowanym badaniem, przy czym dopuszczalne jest przyjęcie leków (np. na nadciśnienie) i popicie ich wodą. Na pobranie krwi najlepiej udać się rano.