Artykuł sponsorowany
W obecnych czasach niewiele osób może poszczycić się idealną cerą i brakiem jakichkolwiek problemów ze skórą. Zmarszczki, rozszerzone pory, przebarwienia czy inne niedoskonałości to codzienność wielu z nas. Równie częstym problemem jest jednak nadmierna wrażliwość, która może stać się bardzo uciążliwa w codziennej pielęgnacji. Skóra wrażliwa jest bowiem bardzo reaktywna i szybko reaguje na wpływ czynników zewnętrznych. Sprawdź, jak ją pielęgnować.
Skóra wrażliwa – jak ją rozpoznać?
Skóra wrażliwa jest niezwykle wymagająca i problematyczna. Wymaga również właściwej pielęgnacji oraz odpowiedniej profilaktyki, dlatego rozpoznanie objawów, które będą wskazywać na jej posiadanie, jest tutaj bardzo istotne. Skóra wrażliwa przede wszystkim wykazuje bardzo dużą reaktywność zarówno pod wpływem czynników atmosferycznych, jak i niektórych substancji zawartych w wybranych kosmetykach pielęgnacyjnych. Również zanieczyszczenia środowiska mają wpływ na jej stan.
Skóra wrażliwa pod wpływem czynników zewnętrznych staje się zaczerwieniona i nieprzyjemnie ściągnięta. Osoby, które posiadają skórę wrażliwą, bardzo często skarżą się na dyskomfort wynikający z pieczenia, kłucia, a nierzadko i nieestetycznego nadmiernego złuszczania naskórka. Ponadto wymienione cechy sprawiają, że dla wielu posiadanie tego typu skóry to duży dyskomfort zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Przyczyny skóry wrażliwej
Dlaczego moja skóra jest wrażliwa? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wpływ mogą mieć zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i zaburzona funkcja ochronna naskórka. Warto mieć na uwadze, że skóra wrażliwa nie jest uznawana za jednostkę chorobową, ale bardzo często stanowi objaw towarzyszący przy innych dermatozach, jak atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik pospolity czy łojotokowe zapalenie skóry.
Skóra wrażliwa – jak ją pielęgnować?
Niezależnie od tego, jaka przyczyna stoi za posiadaniem skóry wrażliwej, wymaga ona odpowiedniej profilaktyki, a więc unikania substancji bądź czynników, które nasilają objawy choroby. Dotyczy to również pielęgnacji. Posiadając skórę wrażliwą, należy przede wszystkim unikać substancji takich jak alkohol, pochodne mydła, parabeny, sztuczne konserwanty, barwniki, a także syntetyczne kompozycje zapachowe. Również niektóre z naturalnych olejków eterycznych mogą znacznie nasilić objawy, dlatego należy być uważnym.
Posiadając skórę wrażliwą, należy zachować ostrożność także przy wyborze kosmetyków złuszczających, które w swoim składzie zawierają kwasy. Działanie niektórych może być zbyt silne, co często skutkuje silnym zaczerwienieniem, pieczeniem i podrażnieniem.
Zatem po jakie kosmetyki sięgać, aby właściwie pielęgnować skórę wrażliwą? Dobrym rozwiązaniem będą produkty hipoalergiczne, które są pozbawione zapachu, a także substancji, które mogą wywoływać podrażnienia. Posiadając skórę wrażliwą, należy postawić na bardzo delikatne oczyszczanie, a do złuszczania wybierać łagodne peelingi enzymatyczne. Zbyt mocne pocieranie skóry może dodatkowo ją podrażnić.