Artykuł sponsorowany
W naszym społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że leczenie kanałowe jest bolesne. Wiele osób traktuje ten zabieg jako ostateczność i odkłada wizytę u dentysty na ostatnią chwilę. Na szczęście współczesna stomatologia jest na tyle rozwinięta, że obecnie leczenie endodontyczne nie jest ani bolesne, ani długotrwałe.
Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, stosuje się w przypadku wystąpienia nieodwracalnych zmian w miazdze zęba. Zazwyczaj doprowadza do tego nieleczona próchnica czy urazy zębów. Cechą charakterystyczną zapalenia miazgi jest trudny do wytrzymania, pulsujący ból, który najczęściej nasila się w nocy. Zapalenie miazgi może być różnego stopnia, po długotrwałym drażnieniu miazga w kanale może nawet obumrzeć, a w efekcie spowodować powstanie zmian okołowierzchołkowych. W zębach z nieodwracalnym, czyli nienadającym się do leczenia zachowawczego zapaleniem miazgi, leczenie kanałowe bywa ostatnią deską ratunku. Pozwala zachować ząb, chroniąc go przed ostatecznym usunięciem.
Etapy leczenia kanałowego
W największym skrócie leczenie kanałowe polega na usunięciu z jego wnętrza chorobowo zmienionej lub martwej miazgi. Następnie zdezynfekowane i dokładnie osuszone kanały zęba są bardzo szczelnie wypełniane przez lekarza endodontę tak, aby zapobiec ewentualnemu przeniknięciu bakterii z jamy ustnej. Najpopularniejszym stosowanym wypełniaczem jest gutaperka. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest odbudowa korony zęba. Gdy mamy do czynienia ze sporymi ubytkami, może zostać zastosowane uzupełnienie protetyczne w formie korony.
Wybierając gabinet stomatologiczny, warto postawić na taki, który dodatkowo oferuje leczenie kanałowe pod mikroskopem. Daje to pewność, że lekarz zadecyduje o najbardziej korzystnym dla naszego przypadku procesie leczenia.
Zastosowanie tomografii cyfrowej w diagnostyce leczenia kanałowego
Ważnym etapem leczenia kanałowego są badania radiologiczne, które usprawniają cały proces leczenia. Wielu dentystów wychodzi z założenia, iż warunkiem prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego jest dokładana analiza zęba na zdjęciu rentgenowskim. Dzięki wykonaniu zdjęcia RTG zęba lekarz może zaproponować odpowiednią metodę leczenia. Na podstawie zdjęcia RTG stomatolog jest w stanie określić rozległość zmian próchnicowych, obecność kanałów dodatkowych czy nietypową budowę anatomiczną zęba. Również efekty leczenia kanałowego ocenia się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.
Leczenie kanałowe nie takie straszne
Współczesna endodoncja oferuje takie metody, które pozwalają praktycznie na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu endodontycznego. Do dyspozycji pacjenta jest m.in. znieczulenie miejscowe, które znosi odczuwanie bólu w obwodowym układzie nerwowym. Skuteczne znieczulenie zastosowane w leczeniu kanałowym nie tylko zwiększa komfort samego zabiegu, ale również obniża poziom lęku u pacjenta. Pozwala również lekarzowi na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia niekontrolowanych odruchów.
Ból po leczeniu kanałowym
Inną kwestią jest możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych tuż po leczeniu kanałowym. Skąd bierze się ta dolegliwość? Zabieg – mimo że jest praktycznie bezbolesny – jest stosunkowo inwazyjny. Leczenie kanałowe ingeruje w ukrwioną i unerwioną tkankę, a częściowo także w tkanki okołowierzchołkowe. Wyleczony kanałowo ząb może być bardziej wrażliwy na ucisk i reagować na zmiany temperatury. Taki dyskomfort jest rzeczą całkowicie naturalną i zwykle znika do kilku dni po zabiegu. Jeżeli ból przeszkadza lub utrudnia codzienne funkcjonowanie, można go zniwelować za pomocą środków przeciwbólowych.
Jak można zapobiec leczeniu endodontycznemu?
Aby nie doprowadzić do zapalenia miazgi, trzeba pamiętać o profilaktyce jamy ustnej. Na odpowiednią profilaktykę składa się nie tylko czyszczenie zębów po każdym posiłku, ale także regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym, które obejmują okresowe przeglądy jamy ustnej, skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, zabieg piaskowania zębów, a także fluoryzację. Właściwa profilaktyka jamy ustnej jest niezwykle istotnym elementem, który pozwoli nam cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długi czas.