Artykuł partnera
Okres jesienno-zimowy wiąże się z większym ryzykiem przeziębienia, czyli lekkiej infekcji wirusowej. Jego objawami są: katar, podwyższona temperatura ciała, ból gardła i kaszel. Gdy się pojawia, warto sięgnąć po naturalne sposoby na ich złagodzenie.
Naturalne soki na przeziębienie
Naturalne sposoby na przeziębienie są znane i stosowane od wielu lat. Opierają się one na substancjach pochodzenia roślinnego, które wykazują pozytywny wpływ na organizm: łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, wzmacniają odporność, pomagają zwalczać drobnoustroje, zawierają dużo witamin i minerałów. Wykorzystuje się je m.in. do sporządzania soków.
Jednym z najbardziej popularnych jest sok z malin na przeziębienie. Owoce te zawierają sporo witaminy C (ale także E i B), wapnia, magnezu, żelaza oraz kwas elagowy – organiczny związek chemiczny należący do grupy polifenoli. Jest on antyoksydantem, a ponadto wykazuje aktywność przeciwzapalną. Maliny działają napotnie i przeciwgorączkowo oraz wzmacniają organizm.
Na przeziębienie polecany jest także sok z granatu. Już w starożytności był on uważany za życiodajny nektar. Owoc ten jest źródłem witaminy C i antyoksydantów. Ponadto zawiera w sobie żelazo, potas, cynk, magnez, kwas cytrynowy, taninę, flawonoidy i antocyjany. Wykazuje działanie przeciwzapalne i wzmacniające.
Soki na przeziębienie można wykonać także z:
- cytryny i imbiru,
- cytryny i pomarańczy,
- marchwi z natką pietruszki,
- cebuli.
Ziołowe płukanki na ból gardła
Jeżeli przeziębieniu towarzyszy ból gardła, warto sięgnąć po ziołowe płukanki. Można wykonywać je 2–3 razy dziennie. Należy pamiętać, aby po zakończeniu płukania wypluć napar do zlewu. Zioła, które sprawdzą się przy infekcji górnych dróg oddechowych, to szałwia, tymianek i rumianek.
Olejki eteryczne na przeziębienie
W walce z przeziębieniem sprawdzą się także olejki eteryczne. Dzięki aromaterapii można złagodzić ból, udrożnić drogi oddechowe, zmniejszyć obrzęk śluzówki nosa, ułatwić odkrztuszanie zalegającej wydzieliny oraz złagodzić stany zapalne. Stosuje się je na kilka sposobów: dodaje do kąpieli, naciera nimi skórę, wykonuje inhalacje lub dodaje do nawilżaczy powietrza. Przy przeziębieniu najlepiej sprawdza się olejek eukaliptusowy, mentolowy, cytrynowy, sosnowy, anyżowy, tymiankowy i z drzewa herbacianego.
Co robić, gdy pojawią się objawy przeziębienia?
Osoba, która zaobserwuje u siebie objawy przeziębienia, powinna pozostać w domu. Zalecany jest odpoczynek pod kocem i duża ilość snu. Należy zadbać także o odpowiedni mikroklimat – często wietrzyć pomieszczenie, utrzymywać w nim temperaturę ok. 20–22℃ oraz skorzystać z nawilżacza powietrza. Warto pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu i spożywać ok. 2 litry wody na dzień. Można też pić ciepłą herbatę z dodatkiem cytryny, miodu lub naturalnego soku (z malin, kwiatu lipy, czarnego bzu). Przeziębienie trwa ok. 7 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie mijają lub nasilają się, konieczna jest wizyta u lekarza.