Artykuł sponsorowany
Przepuklina kręgosłupa jest coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym – szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie i tych, które prowadzą siedzący tryb życia. Schorzenie wywołuje ból i w dużym stopniu ogranicza sprawność ruchową. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa oraz jak wygląda jej leczenie? Sprawdźmy!
Czym jest przepuklina kręgosłupa?
Przepuklina kręgosłupa to stan, w którym znajdujący się pomiędzy dwoma kręgami krążek międzykręgowy ulega uszkodzeniu. Krążki pełnią rolę amortyzatora dla kręgosłupa, jednak na skutek nadmiernego obciążenia lub urazu mogą przemieszczać się poza swoje naturalne miejsca. W wyniku tego może dojść do ucisku na nerwy lub rdzeń kręgowy, co wywołuje ból i inne objawy neurologiczne. Przepuklina może powstawać stopniowo lub być wynikiem nagłego urazu. Więcej o przepuklinie kręgosłupa znajdziesz na stronie rehab.pl – https://www.rehab.pl/choroby-i-objawy/przepuklina-kregoslupa/.
Przepuklina kręgosłupa – przyczyny
Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do powstania przepukliny kręgosłupa. Należą do nich:
- Nieprawidłowe podnoszenie lub przesuwanie ciężkich przedmiotów, bez zachowania odpowiedniej techniki;
- Ciągłe przeciążanie kręgosłupa – zwłaszcza w pozycjach wymagających jego skręcania lub pochylania;
- Nadwaga, która dodatkowo obciąża kręgosłup i stawy;
- Wady postawy (np. skolioza), które zaburzają prawidłową mechanikę kręgosłupa.
Objawy przepukliny kręgosłupa
Objawy przepukliny mogą być zróżnicowane, a ich nasilenie zależy od miejsca i rozmiaru uszkodzenia. Najczęstsze z nich to:
- Upośledzenie funkcji ruchowych – osłabienie lub paraliż kończyny dolnej (np. rwa kulszowa), która może prowadzić do tzw. opadania stopy;
- Trudności z kontrolowaniem oddawania moczu lub stolca;
- Utrata czucia w niektórych partiach ciała.
Przepuklina kręgosłupa – leczenie
Metoda leczenia przepukliny kręgosłupa zależy od stopnia nasilenia objawów. Możliwe są następujące opcje:
- Odpoczynek i farmakoterapia – w łagodniejszych przypadkach stosuje się odpoczynek, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocne mogą być także specjalne ćwiczenia (m.in. techniki McKenziego), które wzmacniają kręgosłup.
- Nowoczesne metody nieinwazyjne – przy silnym bólu i braku poprawy po lekach zaleca się iniekcje nadtwardówkowe, wykonywane pod kontrolą urządzeń obrazujących kręgosłup. Zabieg ten usuwa składniki zapalne wyciśniętego jądra miażdżystego. Polega na podaniu w okolicę przepukliny leków o długotrwałym działaniu, łagodzących ból i obrzęk.
- Terapia z dodatkowymi substancjami – w celu wspomożenia regeneracji nerwu niekiedy podaje się witaminy i substancje odżywcze w okolice nerwu.
- Operacja – w najcięższych przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, konieczna może być interwencja chirurgiczna.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dyskopatii i innych schorzeń kręgosłupa, zajrzyj na stronę rehab.pl – https://www.rehab.pl/choroby-i-objawy/dyskopatia-kregoslupa-objawy-leczenie-rehabilitacja/dyskopatia-na-poziomie-l4-l5/.