Artykuł sponsorowany
Szczekający kaszel, jak sama nazwa wskazuje, przypomina szczekanie psa. Jest suchy, męczący i drażniący. Czasami towarzyszą mu odgłosy świstów. Ten rodzaj kaszlu jest zazwyczaj objawem chorób krtani, które mogą dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zobacz, kiedy najczęściej występuje szczekający kaszel.
Po czym rozpoznać szczekający kaszel?
Wśród różnych rodzajów kaszlu suchego bardzo charakterystyczny jest tzw. kaszel szczekający. Postać tę łatwo rozpoznać po odgłosach wydawanych w trakcie odruchu kaszlu. Przypominają one dźwięki wydawane przez fokę lub psa podczas szczekania [1]. Poza tym pojawia się świst krtaniowy, głośny zwłaszcza przy wdechu. Szczekający kaszel daje o sobie znać zazwyczaj w nocy w pozycji leżącej oraz nad ranem po przebudzeniu [2].
Kaszel szczekający jako objaw zespołu krupu
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania szczekającego kaszlu jest grupa chorób określanych jako „zespół krupu”. Dotykają one krtani, jej okolicy nad- i podgłośniowej oraz tchawicy. Mogą to być m.in. [3]:
- zapalenie krtani i tchawicy;
- zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli;
- podgłośniowe zapalenie krtani (tzw. pseudokrup).
Początkowo objawy tych chorób przypominają przeziębienie, z katarem, niedrożnością nosa i czasami z chrypką i bólem gardła. Jednak w ciągu doby lub dwóch dochodzą do nich inne charakterystyczne symptomy, które wskazują na zespół krupu. Jest to nie tylko krtaniowy, szczekający kaszel, ale także [3]:
- stridor, czyli świst krtaniowy;
- męcząca chrypka;
- uaktywnienie dodatkowych mięśni oddechowych;
- duszność krtaniowa;
- przyspieszenie oddechu;
- możliwa wysoka gorączka 37,8–40,5°C.
Dlaczego szczekający kaszel jest niebezpieczny?
W przypadku krupu wirusowego zarówno kaszel krtaniowy, jak i inne objawy choroby są niebezpieczne. Szczególne zagrożenie stanowią dla dzieci. Oczywiście dorośli również muszą zmagać się z ich uciążliwymi objawami, ale to właśnie najmłodsi najczęściej doświadczają w ich przebiegu ostrej niedrożności dróg oddechowych. Nasilająca się duszność oraz niemożność zaczerpnięcia pełnego oddechu budzą lęk i niepokój, które jeszcze bardziej utrudniają oddychanie. Dlatego nie wolno bagatelizować niemijających objawów choroby. Czasami niedrożność dróg oddechowych postępuje i może prowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do niedotlenienia organizmu [3].
Jakie mogą być inne przyczyny kaszlu krtaniowego?
Ostre i podgłośniowe zapalenie krtani nie są jedynymi poważnymi chorobami, w których występuje szczekający rodzaj kaszlu. Większość przypadków chorób wywołanych jest przez wirusy np. paragrypy typu 1., 2. lub 3., grypy, odry, koronawirusy lub wirus RSV. Rzadziej może mieć charakter bakteryjny (np. Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenza, Mycoplasma pneumoniae) lub mieć inne podłoże, w tym alergiczne, toksyczne, urazowe lub w kontekście refluksu żołądkowo-przełykowego [1, 3].
Szczekający kaszel i świst krtaniowy mogą również być objawami takich chorób, jak m.in. [3]:
- skurcz krtani;
- błonicze zapalenie gardła i krtani;
- zapalenie tchawicy, krtani i oskrzeli (LTB);
- wady wrodzone np. zwężenie chrząstki pierścieniowatej lub porażenie strun głosowych.
Jakie są domowe sposoby na szczekający kaszel?
Męczący kaszel krtaniowy staje się bardzo uciążliwy, jeżeli chory przebywa w przegrzanym pomieszczeniu, gdzie panuje suche powietrze. Dlatego należy szczególnie dbać o jego jakość. Zaleca się wietrzenie, nieprzegrzewanie i utrzymywanie dobrego nawilżenia w pomieszczeniach. Można stosować pokojowe oczyszczacze i nawilżacze powietrza, które poprawią jego stan i ułatwią oddychanie [2].
Nawilżanie dróg oddechowych również ułatwia zaczerpnięcie oddechu i zmniejsza ataki kaszlu. Dlatego należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Można również wykonywać inhalacje na bazie soli fizjologicznej lub przyjmować syrop na kaszel kupiony w aptece. W przypadku szczekającego kaszlu, którego ataki nasilają się w nocy, warto ułożyć poduszkę wyżej, pod kątem od 30 do 45 stopni.
W przypadkach wystąpienia duszności i trudności z oddychaniem niezbędna jest konsultacja lekarska. Może zaistnieć konieczność podania kortykosteroidów lub przyjmowania antybiotyków.
Artykuł na zlecenie marki Deflegmin
Bibliografia:
1. Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy(dostęp: 13.06.2024)).
2. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 13.06.2024)).
3. Sybilski A., Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatr Med Rodz 2019, 15!(1), p. 6–11.