Artykuł sponsorowany
Ból kolan jest bardzo często spotykaną przypadłością dotyczącą milionów ludzi na całym świecie. Spotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w każdym wieku. Jest uciążliwy i uprzykrza życie. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, a często stosowanym zabiegiem są zastrzyki w kolano z kwasu hialuronowego lub kortyzonu.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy, hialuronian sodu naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej. Jego największe stężenie występuje w skórze, w ciele szklistym oka, mazi stawowej, jest składnikiem tkanki łącznej i płynów ustrojowych, a także stanowi budulec ścian naczyń krwionośnych. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Z chemicznego punktu widzenia jest polisacharydem należącym do grupy glikozoaminoaminoglikanów. Ma identyczną budowę we wszystkich organizmach żywych. Jest biopolimerem, a jego cząsteczka jest w stanie zaabsorbować około 250 cząstek wody.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy występuje jako: usieciowany, częściowo usieciowany i nieusieciowany. W zależności od stopnia usieciowienia ma różną gęstość, różny stopień wiązania cząsteczek wody i wykazuje różną trwałość w zabiegach medycznych.
- Medycyna estetyczna
Wygładzanie różnego rodzaju zmarszczek, wygładzanie blizn, wypełnianie policzków. - Ortopedia
Wszelkiego rodzaju choroby zwyrodnieniowe stawów. Zastrzyki w kolano. - Otolaryngologia
Regeneracja strun głosowych błony bębenkowej ucha. - Ginekologia
Przypadki wystąpienia stanów zapalnych. - Proktologia
Leczenie chorób odbytu i odbytnicy. Nawilża błonę śluzową. - Okulistyka
Chroni rogówkę przed wysychaniem. Stosuje się w produkcji kropli do oczu.
Kortyzon
Kortyzon, hormon z grupy glikokortykosterydów wytwarzany przez nadnercza w stanach stresu. Stosowany jest w zwalczaniu silnych stanów zapalnych, a także przeciwbólowo. Przeciwreumatycznie jako zastrzyki w kolano.
Zastosowanie kortyzonu
Kortyzon stosowany jest w leczeniu objawowym stanu zapalnego i bólu stawów. Zabieg ortopedyczny jest małoinwazyjny i polega na bezpośrednim wstrzyknięciu leku do stawu. Stosuje się w stanach zapalnych i w celu złagodzenia bólu. Skutki terapii są raczej krótkotrwałe i odczuwane są od 2 dni do 6 miesięcy.
Artroza
Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, jest najczęściej występującą przyczyną bólu kolan. Może występować jako pierwotna lub wtórna. Pierwsza najczęściej związana jest z wiekiem, natomiast druga może być wywołana przez np. reumatoidalne zapalenie stawów. W obu przypadkach skuteczną metodą leczenia są zastrzyki w kolano, które eliminują przyczyny dolegliwości.
Dlaczego kolana bolą
Choroba zwyrodnieniowe kolana to przewlekły stan zapalny stawu kolanowego. W skutek zapalenia uszkodzeniu i ubytkom ulega chrząstka. Chrząstka, stanowiącą naturalną amortyzację między kośćmi, ulega stopniowemu zanikowi, a jej funkcja ulega osłabieniu. Kości zbliżają się do siebie, zakończenia nerwowe są drażnione, powodując ból i obrzęk.
Przyczyny artrozy kolan
Najczęstszą przyczyną jest wiek. Zmiany zwyrodnieniowe, w różnym stopniu wstępują niemal u każdego z nas wraz z postępem procesu starzenia. Istnieje jednak szereg innych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia artrozy.
- Wiek
Z upływem lat zwiększa się ilość cykli pracy stawu, w konsekwencji sumują się mikrourazy związane z przeciążeniami, a zdolności regeneracji chrząstki zmniejszają się. - Nadwaga
Każdy kilogram nadwagi znacznie zwiększa obciążenia stawów kolanowych. - Miażdżyca naczyń krwionośnych
Powoduje gorsze ukrwienie warstwy podchrzęstnej kości. - Czynniki genetyczne
Wystąpienie choroby zwyrodnieniowe u rodziców znacznie zwiększa ryzyko jej wystąpienia u pacjenta. - Płeć
Ze względów hormonalnych, kobiety po 55 roku życia są bardziej narażone na wystąpienie artrozy, niż mężczyźni w tym samym wieku.
Objawy choroby zwyrodnieniowej
W zależności od stopnia zaawansowania, choroba daje różne objawy. Oto najczęstsze z nich:
- Ból kolana zwiększający się podczas wysiłku, a zmniejszający się w stanach spoczynku.
- Obrzęk kolana połączony z uczuciem ciepła.
- Sztywność stawu kolanowego rano, lub po okresie bezruchu.
- Zmniejszenie zakresu ruchomości stawu.
- Słyszalne skrzypienie, chrobotanie, trzaski w kolanie.
- Zmiany stopnia bólu związane ze zmianami pogodowymi.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej
Najważniejszym celem terapii jest złagodzenie bólu i zwiększenie ruchomości stawu. Zwykle stosuje się bezpośrednie zastrzyki w kolano.
- Kortyzon
Zastrzyki w kolano zawierają mieszaninę syntetycznego kortyzonu i leku znieczulającego. Kortyzon ma silne działanie przeciwzapalne, natomiast lek przeciwbólowy zmniejsza dyskomfort podczas zabiegu. Nie ma wskazań dotyczących ilości zastrzyków, zwykle podaje się 3 do 5. - Kwas hialuronowy
Podanie kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu kolanowego uzupełniania niedobór jednego z głównych składników mazi stawowej. Zabieg ten poprawia jej elastyczności i lepkość co wpływa na zwiększenie ruchomości stawu, a dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu.