Artykuł sponsorowany
Lekarze twierdzą, że szpilki są niezdrowe dla nóg. Wspominają o licznych dolegliwościach. Czy faktycznie buty te są zagrożeniem? A może to tylko słowa wypowiadane przez zazdrość?
Haluksy a szpilki – fakt czy mit?
Często mówi się, że noszenie wysokich obcasów powoduje haluksy. Powstaje to na skutek poszerzenia się i zarazem nadmiernego obciążenia przedniej części stopy. Ciągle podniesiona pięta przyczynia się zarazem do kurczenia się ścięgna Achillesa, przez co z biegiem czasu skraca się ono na stałe. Szpilki sprawiają, że stopa jest w nich całkiem unieruchomiona. Podobnie jest z mięśniami łydki. Wówczas są napięte i nie pracują, a przepływ krwi staje się mocno ograniczony. Kobieta, chodząc w szpilkach doprowadza przeniesienia punktu odbicia z palucha na środkową część. Wtedy paluch ten pracuje poza osią i to przyczynia się do podwichnięcia w stawie śródstopno-paliczkowym. Wynika to z wyważania palucha ze stawu.
Szpilki powodują silny ból stóp
Codzienne noszenie szpilek wywołuje ból stóp i całych nóg. Nogi w takiej pozycji zdecydowanie szybciej się męczą i bolą. Przyczyną jest nierównomierny rozkład masy ciała. Szpilki negatywnie wpływają na krążenie krwi, a to automatycznie prowadzi do puchnięcia stóp. Ponadto stopy w takim obuwiu są narażone na skręcenie stawu skokowego czy na przykład uszkodzenie więzadeł. Kobiety, które bardzo często i długo noszą szpilki zmagają się z odciskami, które też wywołują intensywny ból stóp. Pojawienie się nich zwykle utrudnia noszenie jakichkolwiek butów, nawet tych na płaskim obcasie.
Szpilki niezdrowe nie tylko dla nóg
Mówi się, że szpilki są niezdrowe dla stóp i całych nóg, a zapomina się o kręgosłupie, na który też mają zły wpływ. Powodują jego przeciążenie na skutek nieprawidłowego wygięcia, postawy. W wyniku tego pojawiają się bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, a nierzadko również bóle karku. Kiedy do tego dochodzi ból kolan, stóp i łydek, pogarsza się ogólne samopoczucie i stan fizyczny kobiety. Należy jednak pamiętać, że wszystko to ma miejsce przy codziennym noszeniu szpilek.
Zdrowe chodzenie w szpilkach jest możliwe
Choć tyle mówi się o negatywnym oddziaływaniu szpilek na sylwetkę, kręgosłup i przede wszystkim nogi, trzeba wiedzieć, że zdrowe chodzenie w tych butach też jest możliwe. Trzeba tylko dostosować się do pewnych zasad. Na co dzień najlepiej postawić na wygodne obuwie płaskie. Natomiast szpilki kobieta powinna wybierać na wyjątkowe okazje, które zdarzają się sporadycznie. Warto też wybierać te, które mają obcas nie wyższy niż 5 cm. Jest to najbezpieczniejsza wysokość. Ponadto kupując ten typ obuwia, kobieta powinna zwrócić uwagę głównie na wygodę i swoje bezpieczeństwo. Wiele pań kieruje się ich wyglądem, ewentualnie rodzajem materiału. Zapominają o tym, co najważniejsze. Dopiero przy dłuższym ich użytkowaniu uświadamiają sobie, jaki błąd popełniły. Tak więc noszenie szpilek z rozwagą jest całkiem bezpieczne. I choć w głównej mierze obuwie to wyrządza wiele szkód, wiąże się też z pewnymi korzyściami. Chodzi tu chociażby o wygląd i samopoczucie kobiety. Warto też zadbać o ćwiczenia profilaktyczne stóp, które je uelastyczniają.
Dobrej jakości szpilki nie powodują bólu stóp
Prawda jest też taka, że dobrze dobrane szpilki nie powodują bólu stóp, ani tym bardziej całych nóg. Buty te muszą być dobrze dopasowane pod względem rozmiaru. Warto też rozejrzeć się na 7buty.pl za szpilkami wykonanymi ze skóry naturalnej, która jest zdecydowanie bardziej przyjazna stopom. Rozglądając się za szpilkami, trzeba również mieć na uwadze ich kształt, budowę. Każda kobieta ma inne stopy, innych butów potrzebuje, aby czuć się w nich swobodnie i stabilnie. Musi więc dokonać właściwego wyboru. W sklepach internetowych szpilki te są dostępne w wielu wariantach i to nie tylko kolorystycznych. Warto wobec tego uważnie prześledzić ofertę na 7moda.pl/damskie/szpilki. Jeśli okaże się, że buty te są zbyt duże albo za małe, lepiej zwrócić i wymienić na inny rozmiar. Sklepy online umożliwiają to swoim klientom, a wygodne szpilki to gwarancja zadowolenia i bezpieczeństwa.