Udar zabija rocznie około 5 milionów ludzi na całym świecie. Jest to główna przyczyna trwałej niepełnosprawności na świecie. I wyjątkowo szybko rosnące zagrożenie dla kobiet w średnim wieku. Podstawowe zmiany w stylu życia mogą mieć ogromny wpływ na zmniejszenie ryzyka dostania udaru. Według badań, to aż 80% procent – i to dzięki regularnym ćwiczeniom, zmianie diety i rzuceniu palenia.
Najlepszy sposób na uniknięcie udaru, to lepsza dieta
Według eksperta ds. Rewolucji Żywności, Michaela Gregera, najlepszym sposobem na uniknięcie udaru jest dieta oparta na żywności roślinnej, skoncentrowana wokół warzyw – soczewicy, fasoli, nasion; produktów pełnoziarnistych, owoców i orzechów. Warto też suplementować się witaminą B12, bądź spożywać produkty o jej wysokiej zawartości.
Dlaczego dieta roślinna zmniejsza ryzyko udaru mózgu?
Jednym z powodów, dla których diety roślinne chronią przed udarem, jest zawarty w nich błonnik.
Badania pokazują, że na każde 7 gram błonnika spożywanego dziennie, zmniejsza się o 7% ryzyko dostania pierwszego udaru. Żywność bazująca na roślinach jest bogata w przeciwutleniacze. Pomagają one zmniejszać stany zapalne i ryzyko wystąpienia miażdżycy poprzez zwiększanie przepływu krwi.
W badaniu obejmującym ponad 30 000 starszych kobiet – te, które jadły pokarmy bogate w przeciwutleniacze, przez okres około 12 lat, miały najniższe ryzyko udaru mózgu.
Co, z naukowego punktu widzenia, jest najlepszym pokarmem na zapobiegnięcie udaru?
- Orzechy – w jednym badaniu odkryto, że spożywanie jednej uncji orzechów dziennie, minimalizuje ryzyko udaru aż o połowę – a przy okazji: czy wiesz, że np. orzechy włoskie chronią przed rakiem jelita grubego?
- Zielenina – Według badań prowadzonych przez naukowców z Harvardu, zielenina redukuje szansę na choroby serca i udar o 20%.
- Czekolada – oczywiście nie trzeba dodawać, że chodzi o prawdziwą czekoladę bez zbędnych dodatków i dosładzaczy. Czekolada jest zwana także pokarmem bogów – zobacz dlaczego.
- Cytrusy – Według badania przeprowadzonego na 70 000 kobiet, opublikowanego w czasopiśmie Storke, te, które przez okres 14 lat spożywały najwięcej flawonoidów, znajdujących się w cytrusach, zmniejszyły ryzyko udaru o 19%.
- Produkty pełnoziarniste
- Czosnek
- Pomidory – zawarty w nich likopen wpływa na zmniejszenie ryzyka udaru
- Zielona herbata
- Produkty bogate w potas – W jednym badaniu wykazano, że zwiększenie spożycia potasu o 1600 miligramów dziennie wiązało się z 21% niższym ryzykiem udaru mózgu. Zielenina, fasola i słodkie ziemniaki są znakomitym źródłem potasu. Sprawdź jakie objawy potrafi wywoływać brak potasu w organizmie.
- Pokarmy bogate w magnez – Są to m.in. – fasola, warzywa liściaste i produkty pełnoziarniste
Produkty, których należy unikać
- Stwierdzono, że typowa zachodnia dieta może aż o 58% bardziej wywołać ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Badania wykazują, że szczególnie ważne jest ograniczenie: żywności o wysokim poziomie cholesterolu, słonych potraw i nabiału. Nasze ciało w trakcie rozkładania pokarmu wytwarza kwas moczowy. Jego zbyt mała ilość jest związana z udarem. Osoby stosujące dietę bezmleczną, bazującą na roślinach, utrzymują optymalną ilość kwasu moczowego.
- Mięso – dzienne spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa wiąże się z 10% zwiększonym ryzykiem dostania udaru. Oprócz tego, produkty zwierzęce mogą zawierać toksyczne zanieczyszczenia – PCB
- Napoje słodzone/dietetyczne – badania przedstawione na Międzynarodowej Konferencji American Stroke Association’s International Stroke Conference wykazały, że picie jednego napoju słodzonego dziennie może zwiększyć ryzyko udaru mózgu o 48%.
Inne czynniki mające ogromne znaczenie w zmniejszeniu szansy na udar mózgu
- Ćwiczenia – są lekiem na wszystko, a przeprowadzane regularnie znacząco wspomagają pracę organizmu i niwelują szansę doświadczenia udaru. Naukowcy z London School, Harvard doszli do wniosku, że ćwiczenia są tak samo skuteczne, jak farmaceutyki stosowane w przypadku leczenia chorób serca i udaru. Dlatego zobacz też koniecznie jak joga i tai-chi zmniejszają ryzyko udaru.
- Zrzucenie zbędnych kilogramów – w przypadku nadwagi, utrata nawet 5 kg odgrywa kluczową rolę.
- Optymalna ilość snu – Naukowcy z University of Alabama odkryli silny związek między mniejszą ilością snu(mniej niż 6 godzin), a większą częstością występowania udarów u osób powyżej 45 roku życia. Zobacz także 10 naturalnych sposobów na bezsenność.
- Optymizm/pozytywne podejście do życia
- Witamina D – według jednego z badań, niski poziom witaminy D podwaja ryzyko wystąpienia udaru o osoby rasy białej.
Udar mózgu może się pojawić nagle, bez zapowiedzi i wcześniejszych sygnałów, dlatego prewencja odgrywa duże znaczenie. W celu uniknięcia udaru, warto spożywać różnorodne produkty pochodzenia roślinnego i jeść mniej produktów pochodzenia zwierzęcego, przetworzonej żywności; a także ćwiczyć, odpowiednio długo spać, suplementować się i podchodzić do życia z większą dozą pozytywności.