Artykuł sponsorowany
Oglądając w telewizji wywiady z lekarzami czy przeglądając portale medyczne, często napotykamy się na pojęcie “mikroflora jelitowa” oraz na apele specjalistów, aby zadbać o jej prawidłowe utrzymanie. Dlaczego jednak mikroflora jelitowa jest tak ważna? Co jej zawdzięczamy?
Co to jest mikroflora jelitowa?
Mikroflora jelitowa to różnorakie mikroorganizmy żyjące w jelicie człowieka. Dla każdego z nas są one unikatowe, co oznacza, że nie ma dwóch osób o identycznej mikroflorze jelitowej, a zaczyna się ona rozwijać już po narodzinach. Właściwa mikroflora jelitowa jest niezwykle ważna, nie tylko ze względu na utrzymanie prawidłowego zdrowia jelit i układu pokarmowego, ale, jak się okazuje, całego organizmu.
Właśnie z tego powodu należy dbać o utrzymanie prawidłowej mikroflory w jelitach – a, niestety, zaskakująco łatwo o zaburzenia jej prawidłowego funkcjonowania. W utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach pomagają tak zwane probiotyki, takie jak np. vivomixx w kroplach. Mają one za zadanie wspomagać rozwój pozytywnych dla naszego zdrowia organizmów, a hamować rozwój negatywnych, tym samym przyczyniając się do poprawy naszego zdrowia.
Jakie zadania ma mikroflora jelitowa?
Mikroflora jelitowa może mieć bardzo różny wpływ na nasz organizm, w zależności od tego, czy utrzymujemy ją w prawidłowym stanie, czy kompletnie to zaniedbujemy. Prawidłowa flora bakteryjna w jelitach między innymi:
- rozkłada resztki pokarmu,
- stymuluje produkcję witamin K oraz witamin z grupy B,
- ma wpływ na przyswajalność tłuszczów w wątrobie,
- chroni przed toksynami i drobnoustrojami chorobotwórczymi,
- stymuluje pracę układu odpornościowego.
Z tego też powodu należy utrzymywać ją w jak najlepszym stanie. Niestety jednak, czynników, które mogą zaburzyć jej pracę jest w dzisiejszym świecie bardzo dużo.
Co może pogorszyć jakość mikroflory jelitowej?
Problemy z zachowaniem prawidłowej flory bakteryjnej w jelicie przeobrazić się mogą w dysbiozę. Do stanu tego mogą doprowadzić
- złe nawyki (brak ruchu, nieprawidłowa dieta),
- nagminne palenie papierosów i spożywanie alkoholu,
- przewlekły stres.
Na pogorszenie stanu mikroflory bakteryjnej mogą prowadzić również czynniki, na które nie mamy wpływu:
- konieczność antybiotykoterapii,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- choroby tarczycy.
Bez względu na przyczynę długo utrzymujący się stan dysbiozy może prowadzić do powstawania poważnych schorzeń – zapalenia jelit, celiakii, zapalenia stawów czy po prostu do pogłębienia i pogorszenia typowych infekcji sezonowych. Naukowcy są zdania, że nieprawidłowa flora jelitowa może być nawet jedną z przyczyn chorób takich, jak stwardnienie rozsiane.
Jak chronić mikroflorę jelitową?
Aby utrzymać mikroflorę jelitową w dobrym zdrowiu, zaleca się regularne przyjmowanie probiotyków – te najwyższej jakości zakupić można w aptekach internetowych. Przed zakupem zawsze warto porównać ceny, na przykład w serwisie Gdziepolek.pl – na zdrowiu nie warto oszczędzać, jednak zawsze przecież lepiej zapłacić za konkretny produkt mniej, niż więcej.
Bardzo ważna jest również prewencja. Tak, jak wspominaliśmy, do pogorszenia stanu mikroflory bakteryjnej jelit bardzo często przyczyniamy się sami nieprawidłowym postępowaniem. Warto więc ograniczyć spożywanie alkoholu, spędzać więcej wolnego czasu na świeżym powietrzu, czy postawić na zdrową dietę. Wszystkie te czynniki mają bowiem bardzo duży wpływ na aktualny stan mikroflory w naszych jelitach.
fot:pixabay.com