Artykuł partnera
Naturalne procesy starzenia się organizmu są nieuniknione. Można jednak podjąć działania, które nieco je opóźnią. Dzięki nim można dłużej cieszyć się cerą bez zmarszczek i bruzd oraz jędrną, dobrze napiętą i elastyczną skórą. Zobacz, jak dbać o cerę, aby opóźnić pojawienie się oznak starzenia.
Codzienne oczyszczanie skóry twarzy
Aby skóra była zdrowa, świeża, młoda i utrzymana w dobrej kondycji, wymaga codziennego oczyszczania. W trakcie zabiegu usuwane są różnego rodzaju zanieczyszczenia – w tym kurz, pot, sebum i drobnoustroje. Pozostawienie ich na skórze sprzyja powstawaniu zaskórników, a także uszkodzeniom komórek, które nie mogą być dobrze odżywione.
Oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać codziennie rano i wieczorem. Dostępne są różne preparaty. Niektóre z nich można używać na sucho. Nakłada się je i ściąga wacikiem kosmetycznym bez użycia wody. Ważne jest, aby dobrać kosmetyk do rodzaju cery.
Odpowiednie nawilżanie skóry
Ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest też nawilżanie skóry. Dzięki temu otrzymuje ona nie tylko wodę, ale też inne substancje odżywcze. Tym samym może zachować odpowiednią elastyczność i jędrność. Jej komórki prawidłowo pracują, tworzą się nowe włókna kolagenowe i elastynowe, co opóźnia pojawienie się zmarszczek. Nawilżanie skóry powinno odbywać się rano i wieczorem. Krem na dzień musi zawierać filtry przeciwsłoneczne. Warto czytać etykietę kosmetyku i wybrać taki, który jest przeznaczony do konkretnego rodzaju cery.
Stosowanie preparatów z przeciwutleniaczami
Na twarz można nakładać nie tylko kremy. W drogeriach dostępne są też różnego rodzaju serum i olejki. Zawierają one naturalne składniki, które intensywnie odżywiają skórę. Osoby, które chcą opóźnić procesy starzenia się, powinny sięgnąć po preparaty z przeciwutleniaczami. Jest to m.in. olejek konopny na twarz.
Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki. Są to atomy, które przyczyniają się do uszkodzenia DNA komórek, a tym samym przyspieszają procesy starzenia się. Gdy jest ich dużo, na twarzy pojawiają się zmarszczki i bruzdy, a skóra traci swoje właściwości.
Pamiętanie o demakijażu
Demakijaż jest jednym z najczęściej pomijanych zabiegów pielęgnacyjnych. Okazuje się, że pozostawienie na noc resztek kosmetyków przyczynia się do pogorszenia stanu cery. Ponadto substancje odżywcze obecne w kremach i olejkach nie mogą przedostać się do głębszych warstw skóry. W efekcie komórkom brakuje odpowiedniego odżywienia.
Zabiegi medycyny estetycznej
W opóźnieniu procesów starzenia się pomocne są zabiegi medycyny estetycznej. Zalicza się do nich profesjonalne oczyszczanie skóry, a także jej intensywne odżywianie, np. przy pomocy mezoterapii, w czasie której to tkanek podskórnych podawany jest specjalny koktajl z substancjami odżywczymi.
Osoby, u których już pojawiły się pierwsze zmarszczki, mogą skorzystać z iniekcji kwasem hialuronowym. Jest to substancja, która występuje naturalnie w organizmie. Wypełnia ona ubytki w skórze i sprzyja syntezie kolagenu.