Artykuł sponsorowany
Hiperinsulinemia jest zaburzeniem należącym do tzw. chorób cywilizacyjnych. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem hormonu peptydowego jakim jest insulina. Obniża ona poziom cukru we krwi. Produkowana jest w komórkach trzustki. U zdrowego człowieka w warunkach fizjologicznych poziom insuliny w surowicy krwi wynosi 10-25 mU/l. Każde odstępstwo od tych wartości należy skonsultować z lekarzem diabetologiem.
Nadmierny wyrzut insuliny-objawy i przyczyny
Głównym objawem podwyższonego poziomu insuliny w organizmie jest tycie. To z kolei prowadzi do insulinooporności, co będzie jeszcze bardziej napędzało produkcję i wyrzut insuliny. Jest to błędne koło. Skóra pacjentów z hiperinsulinemią charakteryzuje się ciemnymi jej przebarwieniami, w dodatku skóra ta rogowacieje. Zbyt wysoki poziom insuliny stymuluje receptory dla czynnika wzrostu, co powoduje nadmierną proliferację komórek naskórka i w efekcie ciemnienie skóry. Inne objawy hiperinsulinemii to:
- nadmierną potliwość
- wahania nastroju
- bóle głowy
- nadmierny apetyt (także napady wilczego głodu)
- zaburzenia nastroju i koncentracji
- zaburzenia snu
Objawom wyrzutu insuliny, który jest patologiczny towarzyszą także nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych takich jak podwyższone stężenie cholesterolu, trójglicerydów oraz kwasu moczowego.
Przyczyny hiperinsulinemii mają różne podłoże. Może być ona spowodowana defektami genetycznymi oraz nabyta. Ta druga powstaje podczas nadmiernego spożywania węglowodanów prostych, które indukują wyrzuty insuliny. Nadmiar owej insuliny uniewrażliwia na nią tkanki organizmu, w efekcie nie dochodzi do wnikania cukru do wnętrza komórek organizmu. Hiperinsulinemia nabyta może powstawać także bezpośrednio poprzez otyłość, ponieważ zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej powoduje wzrost niewrażliwości na insulinę, a konsekwencje tego zostały opisane powyżej. Rzadkie przyczyny choroby u dorosłych jaką jest hiperinsulinemia to:
- czynny guz trzustki (tzw. insulinomia)
- zespół policystycznych jajników
- marskość wątroby
Dieta w hiperinsulinemii
Dieta w hiperinsulinemii odgrywa bardzo ważną rolę. Pacjenci cierpiący na tę jednostkę chorobową powinni unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym takich jak słodkie napoje, ziemniaki, słodycze, mąka pszenna, niektóre owoce (np. arbuz, banan). Zamiast tego powinni jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym, które nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi i w konsekwencji zmniejsza się ilość wydzielanej insuliny. Ważne jest również niskie dobowe spożywanie cholesterolu. Zaleca się, żeby osoby zmagające się z hiperinsulinemią spożywały duże ilość warzyw, ponieważ mają niski indeks glikemiczny. Mogą również spożywać niektóre owoce takie jak grejpfrut, pomarańcza, maliny. W ich diecie nie powinno również zabraknąć białek oraz tłuszczy nienasyconych. Bardzo ważne jest, żeby posiłki były przez nich spożywane regularnie, o stałych porach.
Podsumowanie
Hiperinsulinemia jest chorobą, którą można nabyć przez złe nawyki i brak regularnej aktywności fizycznej. Nieleczona może powodować takie skutki jak obturacyjny bezdech senny, choroby układu krwionośnego, zespół metaboliczny, cukrzycę typu 2. W obecnych czasach dieta i aktywność przeciętnego człowieka są na niezadowalającym poziomie. Chcąc nie doprowadzić do hiperinsulinemii, ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków, które będą owocowały zdrowiem. Więcej szczegółowych informacji na temat hiperinsulinemii oraz cukrzycy znajduje się na stronie internetowej https://diabetyk24.pl/.