Leczenie endodontyczne pod mikroskopem czy bez mikroskopu?
Artykuł sponsorowany
Wiele osób zastanawia się, czym różni się leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu od tradycyjnego sposobu leczenia i czy warto wybierać to pierwsze rozwiązanie.
Czym zajmuje się endodoncja?
Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób, które dotykają miazgi zęba. W wielu przypadkach leczenie kanałowe ochota jest jedynym sposobem na uratowanie zęba, który w innym wypadku zostałby przeznaczony do ekstrakcji. Zdarza się jednak, że niektóre osoby decydują się na usunięcie zęba zamiast podjęcia próby jego leczenia. Zwykle decyzję taką podejmują osoby obawiające się wizyt u dentysty, a także w niektórych wypadkach osoby, które nie mają wystarczających funduszy, aby skorzystać z leczenia endodontycznego.
Przebieg leczenia endodontycznego
Przed rozpoczęciem procesu leczenia zęba, endodonta prosi pacjenta o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić stan zęba oraz ilość jego kanałów. Zęby bowiem mogą mieć różną liczbę kanałów. Następnie ząb jest izolowany specjalną gumą, zwaną koferdamem, która uniemożliwia dostanie się śliny i bakterii do zęba. Kolejnym etapem jest otwarcie zęba oraz precyzyjne oczyszczenie kanałów. Etap ten zwykle przebiega w znieczuleniu miejscowym, zaś w niektórych przypadkach podaje się pacjentom znieczulenie ogólne – dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na dentofobię, a także osób niepełnosprawnych. Po dokładnym oczyszczeniu kanałów ząb jest wypełniany gutaperką, czyli specjalnym tworzywem. Szczelne wypełnienie zęba jest ważne, aby uniknąć występowania po raz kolejny stanu zapalnego. Po wypełnieniu zęba zakładane jest wypełnienie. W niektórych przypadkach ząb może być kilkakrotnie leczony endodontycznie, zwłaszcza jeżeli doszło do ułamania się narzędzia endodontycznego w zębie.
Mikroskop w leczeniu kanałowym
Wielu endodontów używa mikroskopu w czasie opracowywania zęba. Gwarantuje to krótszy czas trwania zabiegu, a także dokładne obejrzenie kanałów przed ich wypełnieniem. W wielu wypadkach leczenie endodontyczne przy użyciu mikroskopu może zakończyć się na jednej wizycie dentystycznej.