Artykuł sponsorowany
Opieka nad seniorem w domu stanowi odpowiedzialne zajęcie. Gdy dana osoba ma problemy z wykonywaniem podstawowych czynności (ubieranie się, robienie zakupów, kąpiel), obowiązków przybywa. Często praca na pełen etat i małe dzieci nie pozwalają w pełni zaspokoić potrzeb pielęgnacyjnych seniora. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej opieki nad osobami starszymi. Co warto wiedzieć o takiej opiece? Jakie są zalety tego rozwiązania? Odpowiadamy!
- Opieka nad osobami starszymi – pomoc w wykonywaniu codziennych czynności
- Profesjonalna opieka dla osób starszych – jakie są zalety?
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osoby starszej
Całodobowa opieka dla seniora jest zadaniem dla empatycznych osób, które mają za sobą specjalistyczne przygotowanie zawodowe.
Opieka nad osobami starszymi – pomoc w wykonywaniu codziennych czynności
Opieka nad osobami starszymi w domu zazwyczaj spoczywa na ich dorosłych dzieciach, jednak nie zawsze mogą one czuwać przez całą dobę przy seniorach. W momencie, gdy opiekowanie się seniorem w domu sprawia trudności, bo rodzinę np. dzieli wiele kilometrów, a na głowie są jeszcze praca na pełen etat i małe dzieci, warto zastanowić się nad dostępnymi formami profesjonalnej opieki dla seniora w domu. Opieka nad osobami starszymi (Warszawa) to możliwość zapewnienia opieki seniorowi w dowolnej ilości godzin oraz w dowolnej ilości dni. Opiekunowie zajmują się wcześniej ustalonymi obowiązkami – od najprostszych, polegających na ugotowaniu obiadu lub zrobieniu zakupów, po najtrudniejsze, gdy wymaga tego stan danej osoby (np. pielęgnacja osób leżących).
Opieka nad seniorem w domu jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, zwłaszcza jeśli starsza osoba ma problemy z wykonywaniem podstawowych czynności jak robienie zakupów, czy ubieranie się. Profesjonalna opieka nie tylko dotrzymuje towarzystwa, ale również wspiera seniorów w wykonywaniu codziennych czynności, a wszystko to odbywa się w warunkach rodzinnego domu, który dobrze znają.
Profesjonalna opieka dla osób starszych – jakie są zalety?
Zapewnienie kompleksowej pomocy oraz poczucia bezpieczeństwa to cele, na których powinno nam zależeć, kiedy myślimy o naszych seniorach. Niestety, dość często przez zawodowe obowiązki i wychowywanie małych dzieci, samodzielne otoczenie opieką dziadków albo rodziców w stopniu odpowiadającym ich potrzebom nie jest możliwe. W takiej sytuacji najlepsze rozwiązanie stanowi prywatna opieka nad osobami starszymi w domu.
Zatrudnienie opieki domowej dla seniorów zapewnia sporo korzyści. Po pierwsze, dla seniora wiąże się z większym bezpieczeństwem na co dzień. Po drugie, senior otrzymuje pomoc w wykonywaniu codziennych czynności. Po trzecie, ma zapewnione towarzystwo. Zatrudnienie kompetentnych opiekunów to również spory komfort psychiczny dla dzieci seniora, ponieważ zyskują pewność, że każda z potrzeb starszej osoby jest na bieżąco spełniana.
Jeżeli potrzebna jest opieka nad chorym w domu, zwykła opiekunka nie wystarczy. W tej sytuacji potrzeba wdrożyć opiekę paliatywną. Aby móc skorzystać z bezpłatnej opieki paliatywnej w domu, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego albo specjalisty (np. onkolog). W ramach opieki paliatywnej realizuje się leczenie farmakologiczne, badania lekarskie, a pacjent może też liczyć na bezpłatne wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osoby starszej
Zakres usług jest zależny od indywidualnych potrzeb seniora, który jest objęty domową opieką. Dostępne są zarówno godzinowe, jak i dobowe pakiety usług. Opiekunowie mogą zamieszkać w domu seniora, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Domowa opieka nad starszymi osobami przede wszystkim zapewnia możliwość przebywania osoby starszej w przestrzeni, którą dobrze zna. Jeśli prywatna opieka w pełni odbywa się w domowym zaciszu, jest wygodna dla osoby starszej. Wśród obowiązków opiekuna są m.in.:
- wsparcie w czynnościach pielęgnacyjnych i zabiegach higienicznych;
- utrzymanie czystości w domu;
- pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych;
- zapewnienie towarzystwa – rozmowy, zaspokajanie potrzeb socjalnych, przebywanie ze starszymi osobami w życzliwej atmosferze (ma to dobry wpływ na ich psychikę);
- dopilnowanie przyjmowania zaleconych leków;
- realizacja obowiązków domowych takich jak pranie, prasowanie, sprzątanie;
- pomoc w poruszaniu się po mieszkaniu, jak również poza nim;
- organizowanie wizyt lekarskich.