Artykuł partnera
Infekcje intymne są dość częstym schorzeniem, z którym kobiety zgłaszają się do ginekologa. Bywają one między innymi skutkiem działania bakterii i grzybów, które powodują pewne zmiany we florze bakteryjnej. Jednymi z pierwszych objawów takich dolegliwości jest świąd, pieczenie, a z czasem mogą wystąpić również upławy czy nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz. W jaki sposób można poradzić sobie z tego typu dolegliwościami?
Przyczyny infekcji intymnych
Infekcje intymne pojawiają się w momencie, gdy dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej, co najczęściej spowodowane jest zmniejszeniem ilości pałeczek kwasu mlekowego. Taka sytuacja może wynikać z rozmaitych przyczyn. Problemy pojawiają się często po kuracji antybiotykowej, która likwiduje nie tylko bakterie chorobowe, ale również te mające dobroczynny wpływ na florę. Podobnie działać może antykoncepcja. Powodem infekcji intymnych bywa również brak odpowiedniej higieny intymnej, ale także i nadmierna higiena. Szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie irygacji. Ze sporą ostrożnością należy podchodzić też do wszelkich zapachowych kosmetyków oraz mydeł, które mogą działać wysuszająco, a równocześnie zmieniają pH pochwy.
Wiele kobiet nie ma świadomości, że przyczyną infekcji intymnych bywają kobiece hormony – estrogeny. Stąd też tak często pojawiają się tego typu dolegliwości. Niestety dość łatwo można też zarazić się grzybami, które są jedną z częstych przyczyn takich problemów. Zarazki mogą dostać się do naszego organizmu na basenie, w publicznej toalecie czy zostać przekazane przez partnera seksualnego. Na późniejszy rozwój grzybicy ma wpływ dieta bogata w węglowodany proste. Zwiększa ona bowiem poziom cukru we krwi, a wiadomo, że dzięki temu grzyby mogą znacznie lepiej się rozmnażać.
Profilaktyka to podstawa
Kiedy pojawia się infekcja dróg intymnych, to niezbędna jest wizyta u ginekologa. Leczenie jednak może nie wystarczyć, gdyż tego typu dolegliwości dość często nawracają. Dlatego warto wspomagać się ziołami, które nie tylko zmniejszają stan zapalny, ale również i pozwalają odpowiednio zadbać o higienę. Mają bowiem działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Równocześnie mogą złagodzić dolegliwości związane ze świądem czy pieczeniem.
Aby uniknąć infekcji intymnych, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwą higienę. Z pewnością należy unikać kosmetyków oraz mydeł, mających zasadowy odczyn pH. W dodatku warto sprawdzać zawartość substancji chemicznych, które mogą zwiększyć podrażnienie okolic intymnych, a tym samym nasilać dolegliwości. Zadbajmy też o wysokiej jakości bieliznę. Nie powinna ona być syntetyczna ani zbyt obcisła.
Warto też stosować pewne produkty, które pozwalają na przywrócenie właściwej flory bakteryjnej. Tutaj świetną propozycją są wkładki Śnieżny Lotos. To doskonała profilaktyka, pozwalająca zablokować rozwój infekcji oraz przywrócić prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej.
Leczenie infekcji intymnych
Generalnie odpowiednie leczenie dobiera lekarz. Najczęściej są to specjalne maści oraz globulki, które działają miejscowo. W niektórych przypadkach zalecana jest jednak równocześnie terapia doustna. Ważne jest, aby podczas takiego leczenia zadbać o prawidłową higienę i nie obciążać dodatkowo organizmu nieprawidłową dietą. Pomocne będą tutaj nie tylko naturalne preparaty służące do higieny intymnej, ale również odpowiednie zioła czy specjalne wkładki higieniczne, które w łatwy sposób pozwalają odbudować florę bakteryjną.
Pamiętajmy jednak, że w trakcie ciąży należy uzgodnić wszelkie metody leczenia ze swoim lekarzem. W tym szczególnym okresie powinniśmy zachować zwiększoną ostrożność, również odnośnie stosowania preparatów ziołowych.
Artykuł o niczym. Temat potraktowany pobieżnie – żadnych wniosków, zaleceń itp. Tak naprawdę to reklama wkładek… Szkoda, bo myślałam, że dowiem się czegoś nowego.
również odniosłam wrażenie że to jest reklama wkładek..nic konkretnego!
Od lat uźywam do higieny mydła własnej roboty, raz w tygodniu spłukuję rozcieńczonym octem jabłkowym, już nie mam tak częstych infekcji jak kiedyś, kiedy uźywałam płynów do higieny intymnej. Cytologia na 1. Płyny do higieny intymnej zawierają detergent sls, który wysusza i podrażnia
Nie no, jeżeli zwykła infekcja to urofuraginum najszybciej zadziała. Nie potrzeba nic bardziej skomplikowanego. A profilaktyka to żurawina i wszystko co zawiera witaminę C, która zakwasza mocz, czego nie lubią bakterie. To przynajmniej wystarczy większości kobiet, bo jeżeli infekcja często się powtarza lub objawy są bardzo nasilone, to już raczej lekarz.