Artykuł sponsorowany
Powtarzające się problemy z trawieniem mogą wskazywać na poważną chorobę. Kłopoty gastryczne mogą świadczyć o niestrawności lub problemach z jelitami, a także poważniejszych chorobach, na przykład nowotworach. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat problemów z trawieniem.
Niestrawność – objawy
Dyspepsja, nazywana potocznie niestrawnością, charakteryzuje się zespołem objawów, do których można zakwalifikować pieczenie w nadbrzuszu, ból, nudności, wymioty, odbijanie, a także zgaga i uczucie sytości pojawiające się bardzo szybko. Warto wiedzieć o tym, że bulgotanie w brzuchu, które często powoduje niepokój u pacjentów, w większości przypadków jest normalnym symptomem trawienia. Tylko w sytuacji, gdy taki objaw jest ciągły i nagminny, konieczne jest skontaktowanie się z gastrologiem. Niestrawność może niestety z kolei wskazywać na bardziej poważne problemy z układem pokarmowym.
Niestrawność – przyczyny
Do najważniejszych przyczyn niestrawności można zakwalifikować:
- chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- chorobę Leśniewskiego-Crohna, która polega na trwaniu stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym,
- choroby dróg żółciowych,
- cukrzycę,
- problemy z tarczycą,
- ostre zapalenie wątroby,
- nadmierne spożycie alkoholu.
W praktyce więc niestrawność może być spowodowana wieloma przyczynami, w tym także nowotworami. Rozpoznanie i diagnostyka mają szczególne znaczenie, dlatego też należy wybrać dobrego lekarza i zadbać o to, aby wykonał on wszystkie potrzebne badania. Należy zaznaczyć, że niestrawność występuje właściwie u wszystkich ludzi na świecie, a choroby wykrywa się u około 40%. Oznacza to, że czasami niestrawność po prostu wskazuje na przejściowe kłopoty z trawieniem, na przykład po przejedzeniu się.
Leczenie niestrawności
Leczenie niestrawności zależy od tego, jaka choroba została wykryta. Oznacza to, że konieczna jest wizyta u gastrologa, aby sprawdzić, jakie są przyczyny dyspepsji. Najczęściej konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej, badania morfologii krwi, a czasami także nieprzyjemne badanie gastroskopem. Nie ma jednego schematu leczenia, jednak pacjenci najczęściej muszą zmienić swój tryb życia na zdrowszy i bardziej aktywny, a w przypadku wykrycia chorób konieczne jest przyjmowanie konkretnych leków.
Jak dbać o układ pokarmowy?
Wiele dolegliwości pokarmowych może wynikać z tego, że pacjent nie dba w odpowiedni sposób o swoje zdrowie. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak dbać o układ pokarmowy? Przede wszystkim należ stosować się do następujących zasad:
- unikanie jedzenia w pośpiechu i stresie, ponieważ w takiej sytuacji trawienie jest zaburzone,
- regularne spożywanie posiłków,
- sprawdzanie składów produktów, aby nie przyjmować zbyt dużo cukrów, tłuszczów, a także konserwantów i innych niezdrowych składników,
- dbanie o to, aby żywność była w jak najmniejszym stopniu przetworzona,
- aktywność fizyczna,
- spożywanie błonnika, warzyw i owoców,
- picie 2 litrów wody dziennie.
Warto pamiętać o tym, że zdrowe odżywanie nie polega na kupowaniu najdroższych produktów bio lub ekologicznych. Po prostu warto przygotowywać produkty samemu i odżywiać się jak najlepiej. Można także sięgnąć po zdrową dietę pudełkową, w której kucharze dbają o jakość potraw i wszystko przygotowują samodzielnie. Najgorszym rozwiązaniem jest wybieranie dań express, tylko do podgrzania i na dodatek spożywanie ich w biegu.