Narażenie na zanieczyszczenia powietrza może powodować nie tylko problemy z oddychaniem, ale także problemy z płodnością – szczególnie u mężczyzn. Badanie na myszach przeprowadzone przez naukowców z Sao Paulo University w Brazylii ujawniło, że narażenie na małe cząsteczki zanieczyszczeń powietrza może spowodować obniżenie liczby i jakości nasienia. A jeśli taki wpływ mają zanieczyszczenia na plemniki u myszy, naukowcy zasugerowali, że może to również wpływać na inne gatunki.
Dr Elaine Maria Frade Costa, naukowiec, powiedziała, że zanieczyszczenie powietrza może być jednym z głównych czynników wzrostu współczynnika niepłodności na całym świecie. Dzisiaj, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prawie 15 procent mężczyzn i kobiet na całym świecie zmaga się z niepłodnością. Wskaźnik ten jest jeszcze wyższy w krajach rozwijających się.
W ramach badań Costa i jej zespół zbadali wpływ pyłu PM – połączenia cząstek stałych i kropelek cieczy obecnych w powietrzu – na produkcję nasienia. PM2,5 to drobne cząsteczki, mają 2,5 mikrometra (mcm) lub mniej. Wiadomo, że zaburzają pracę układu hormonalnego, który z oczywistych względów ma kluczowe znacznie dla płodności.
Zanieczyszczenie powietrza upośledza funkcję jąder
Naukowcy zbadali cztery grupy myszy. Jedna grupa była wystawiona na PM2,5 przed i po urodzeniu aż do wieku dorosłego. Druga grupa była narażona na zanieczyszczenia tylko podczas ciąży. Trzecia grupa była narażona od urodzenia do wieku dorosłego, podczas gdy czwarta miała do dyspozycji tylko filtrowane powietrze. Następnie naukowcy zbadali jądra zwierząt, a także przeprowadzili analizę DNA nasienia.
Wyniki badania wykazały, że we wszystkich trzech grupach narażonych na zanieczyszczenie, wytwarzanie nasienia było upośledzone. Szkody były największe w grupie pierwszej, ponieważ zwierzęta były narażone na zanieczyszczenia przez najdłuższy okres.
Ekspozycja na PM2,5 spowodowała zmiany w poziomach genów związanych z funkcją komórek jąder. Ponadto ekspozycja na PM2,5 po urodzeniu okazała się najbardziej szkodliwa dla funkcji jąder. Naukowcy zauważyli, że uszkodzenia były epigenetyczne, co oznacza, że są spowodowane czynnikami środowiskowymi, a nie zmianami sekwencji DNA.
„Ustalenia te dostarczają więcej dowodów na to, że rządy muszą wdrażać programy w celu kontroli zanieczyszczeń powietrza w dużych miastach” – powiedział Costa.
Badacze przedstawili wyniki badania na ENDO 2019, dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Nowym Orleanie.
Zanieczyszczenie powietrza wpływa również na płodność kobiet
Wysoki poziom zanieczyszczenia niekorzystnie wpływa również na rezerwę jajników, która jest markerem żeńskiej płodności. Naukowcy wyrazili obawę, że jeśli efekty okażą się trwałe, może to oznaczać, że kobiety narażone na zanieczyszczenia powietrza mogą mieć krótszy okres rozrodczy i wcześniejszą menopauzę.
„Aspekty środowiskowe naszego życia mają znaczenie, dlatego powinniśmy dbać o środowisko wewnętrzne i zewnętrzne”
– powiedział główny badacz, Antonio La Marca, z Uniwersytetu w Modenie i Reggio Emilia we Włoszech.
W badaniu ORExPo zbadano poziomy hormonu o nazwie AMH, który jest uwalniany przez komórki w jajnikach i jest markerem rezerwy jajników u kobiety (choć jego związek z płodnością jest dyskusyjny). Niska rezerwa jajników niekoniecznie oznacza, że naturalne poczęcie będzie trudne.
Jednak wcześniejsze badania sugerowały, że może istnieć związek między wysokim narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a zmniejszoną płodnością u kobiet. Ponadto modele zwierzęce dały powody, aby sądzić, że na poziomy AMH może mieć wpływ zanieczyszczenie powietrza.
Na potrzeby badań La Marca i jego zespół zbadali poziomy AMH u 1318 kobiet. Próbki pobierano w od początku 2007 r. do jesieni 2017 r. Ponadto mierzono dzienne poziomy PM2,5, PM10 i dwutlenku azotu w miejscach zamieszkania uczestników.
Naukowcy odkryli, że poziomy AMH spadają po 25. roku życia. Jednak biorąc pod uwagę wiek, odkryli, że kobiety mieszkające na obszarach o wyższym poziomie zanieczyszczeń powietrza mają niższe poziomy AMH. Osoby żyjące w największym zanieczyszczeniu były dwa do trzech razy bardziej narażone na spadek poziomu AMH poniżej 1 nanograma na mililitr (ng/ml) – bardzo niską rezerwę jajników – niż osoby z innych grup.
Źródło: https://www.naturalnews.com/2019-09-08-air-pollution-linked-to-fertility-problems-in-men.html