Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) to wielofunkcyjna roślina, która jest szeroko stosowana w medycynie ludowej w Chinach, Japonii, Korei i innych krajach azjatyckich.
Roślina ta wytwarza kwiaty o barwie od żółtej do ciemnoczerwonej, które są w dużej mierze wykorzystywane do aromatyzowania i barwienia. Przez lata naukowcy wyizolowali i zidentyfikowali ponad 100 związków z C. tinctorius. W ostatnim artykule naukowcy z Uniwersytetu Makau i Uniwersytetu Baptystów w Hongkongu opracowali kompleksowy i aktualny przegląd fitochemii i farmakologii krokosza. Ich opracowanie pojawiło się w The American Journal of Chinese Medicine.
Wachlarz możliwości leczniczych
W swoim artykule chińscy naukowcy podali, że flawonoidy i alkaloidy w krokoszu barwierskim, zwłaszcza chinochalkon c-glikozydu c-glikozydowego hydroksysaflor żółci A, N- (p-kumaroilo) serotonina i N-feruloilserotonina, są odpowiedzialne za większość działań farmakologicznych C. tinctorius.
W tradycyjnej medycynie azjatyckiej, kwiaty i nasiona krokosza są stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki, poporodowy ból brzucha i bóle stawów, a także zastój krwi i osteoporoza.
Krokosz barwiący polecany jest również m.in. w leczeniu reumatyzmu, paraliżu, bielactwa, łuszczycy, owrzodzeń jamy ustnej i zdrętwiałych kończyn.
Chińscy naukowcy uważają, że ich przegląd może zapewnić przyszłe możliwości badawcze w celu dalszego badania potencjału terapeutycznego krokosza.
Zalety krokosza barwierskiego
Olej pozyskiwany z nasion krokosza przynosi korzyści zdrowotne, takie jak obniżenie poziomu cukru we krwi, cholesterolu i stanów zapalnych skóry. Oto pięć korzyści oferowanych przez olej z krokosza
- Źródło kwasów tłuszczowych – kwasy tłuszczowe należą do wielu składników odżywczych, które utrzymują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Olej szafranowy jest bogaty w zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym jednonienasycone i wielonienasycone NNKT. Te zdrowe tłuszcze są niezbędne do regulacji hormonów i pamięci. Pomagają również Twojemu ciału wchłaniać rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K.
- Poprawia poziom cukru we krwi – przewlekły stan zapalny jest jednym z czynników ryzyka chorób takich jak cukrzyca. Badanie z 2011 roku sugerowało, że spożywanie 8g oleju krokoszowego dziennie może zmniejszyć stan zapalny i poprawić poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
- Wspomaga zdrowie serca – jednym z czynników ryzyka zawału serca i udaru jest krzepnięcie krwi. Eksperci mówią, że nienasycone tłuszcze w oleju szafranowym rozrzedzają krew i sprawiają, że płytki krwi są mniej lepkie, co może pomóc w zapobieganiu zakrzepom. Olej z krokosza może również pomóc rozluźnić naczynia krwionośne i obniżyć ciśnienie krwi.
- Wspomaga zdrowie skóry – olej z krokosza barwierskiego jest powszechnym składnikiem kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ ma zdolność łagodzenia suchej skóry. Zawiera witaminę E, która posiada wiele korzyści dla skóry. Aby ukoić skórę, nałóż miejscowo olej z krokosza barwierskiego na obszar suchy lub objęty stanem zapalnym. To pomoże nadać skórze miękki i gładki wygląd. Pamiętaj, że zawsze powinieneś wykonać test alergiczny przed użyciem oleju z krokosza barwierskiego lub jakiegokolwiek innego oleju do stosowania miejscowego. Wetrzyj kroplę oleju na niewielkim obszarze ramienia i poczekaj 24 godziny. Jeśli nie wystąpi żadna reakcja niepożądana, można go bezpiecznie stosować.
Oleje z krokosza barwierskiego jest ogólnie dobrze tolerowany w badaniach klinicznych, ale zgłaszano reakcje alergiczne na kwiaty. Kobiety w ciąży nie powinny stosować oleju z krokosza barwierskiego.