10 sposobów na oczyszczenie płuc

10 sposobów na oczyszczenie płuc

Płuca to jeden z naszych narządów detoksykacji. Jednak w obecnych czasach, trudnych dla układu oddechowego, sam często potrzebuje oczyszczania.

Palenie tytoniu pozostaje głównym motorem początków choroby płuc. Inne czynniki, które przyczyniają się do wystąpienia chorób układu oddechowego to zanieczyszczenie powietrza, chemiczne substancje lotne i pyły oraz częste infekcje dolnych dróg oddechowych w dzieciństwie. Biorąc pod uwagę te czynniki ryzyka, korzystna może być detoksykacja płuc w celu wyeliminowania problemów z oddychaniem. Oto kilka sposobów na naturalną detoksykację płuc:

Oczyść swoje płuca tymi naturalnymi krokami:

  1. Rzuć palenie – to powinno być priorytetem numer jeden dla osób, które wciąż palą. Od dawna wiadomo, że nikotyna i dym tytoniowy mogą wpływać na czynność płuc. Zwiększają ryzyko rozwoju infekcji płuc i raka. Rzucając palenie wyświadczysz ogromną przysługę swoim płucom i całemu organizmowi.
  2. Wykonuj ćwiczenia oddechowe – ćwiczenia oddechowe, szczególnie te, które promują głębokie oddychanie, mogą skutecznie odtruć płuca. Aktywność ta wspomaga pozbywanie się z płuc niechcianych toksyn, zwiększając przepływ krwi do ważnych narządów. Aerobowe aktywności fizyczne mogą również wzmacniać zdolność organów do filtrowania czystego tlenu.
  3. Pozostań nawodniony – jest powód, dla którego lekarze zalecają picie od ośmiu do 10 szklanek wody dziennie. Bycie nawodnionym pozwala ciału dostarczać płucom świeżą krew i płyny. To z kolei pomaga usuwać śluz i zwalczać infekcje bakteryjne.
  4. Nie tylko woda – oprócz wody, istnieją inne rodzaje napojów, które wspierają zdrowie płuc. Na przykład wiadomo, że woda z cytryną, imbirem lub miętą oczyszcza układ oddechowy. Podobnie wiadomo, że sok z marchwi alkalizuje ciało i ułatwia detoksykację. Ponadto zielona herbata jest znana ze swoich silnych właściwości odtruwających.
  5. Jedz pokarmy bogate w antyoksydanty – chodzi o spożywanie pokarmów zawierających antyutleniacze – takich jak ananasy, winogrona i żurawina. Ich konsumpcja jest skutecznym sposobem na wyeliminowanie bakterii chorobotwórczych w płucach i utrzymanie zdrowego układu oddechowego.
  6. Zioła mogą zdziałać – zioła są wspaniałe ze względu na ich korzystny wpływ m.in. na układ oddechowy. Na przykład oregano zawiera naturalne właściwości obkurczające i antyhistaminowe, które ułatwiają przepływ powietrza przez nos i poprawiają funkcjonowanie płuc. Z kolei mięta pieprzowa zwalcza chorobotwórcze patogeny w płucach.
  7. Wzbogać się w potas – potas jest niezbędnym minerałem, który utrzymuje płuca w zdrowiu. Spożywanie pokarmów bogatych w potas może pomóc w promowaniu ogólnego dobrostanu układu oddechowego.
  8. Ogranicz spożycie pokarmów śluzotwórczych – wiele produktów spożywczych, takich jak nabiał, pszenica i słodycze, powoduje wydzielanie śluzu w płucach. Dzieje się tak dlatego, że te pokarmy są trudniejsze do strawienia. Zaleca się zwiększenie konsumpcji zdrowszej żywności, w tym warzyw kapustnych, owoców, orzechów i fasoli.
  9. Gorące prysznice – biorąc 20-minutowy gorący prysznic, możesz pomóc ciału skutecznie usunąć toksyny. Dodanie olejku eukaliptusowego do gorącej wody lub powieszenie gałązek eukaliptusa pod prysznicem może dać efekt wykrztuśny, co z kolei może złagodzić ból gardła, problemy z zatkanym nosem i problemy z zatokami.
  10. Przestań używać środków drażniących płuca – niektóre produkty gospodarstwa domowego – takie jak odświeżacze powietrza, pasty do podłóg, aerozole i wybielacze chlorowe – powodują podrażnienie płuc. Trzymaj się z dala od tych środków i zdecyduj się na bardziej naturalne produkty czyszczące.

Układ oddechowy – coraz bardziej zagrożony

Przewlekłe choroby układu oddechowego należą do najważniejszych problemów medycznych na świecie. Dotykają osoby w każdym wieku, od małych dzieci po osoby starsze. W rzeczywistości dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ujawniły, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, zawodowe choroby płuc i nadciśnienie płucne należą do najważniejszych chorób płuc, które nękają globalną populację. Według WHO ponad trzy miliony osób umiera rocznie z powodu POChP. 90 procent tych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie. Organizacja wskazała również, że 235 milionów ludzi na całym świecie cierpi obecnie na astmę.

W Polsce na astmę choruje prawie 2 miliony dorosłych i ponad milion dzieci. Niestety częstość występowania astmy i innych chorób alergicznych w naszym kraju stale wzrasta, zwłaszcza u dzieci mieszkających w wielkich aglomeracjach miejskich. Jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na astmę notuje się w dawnym woj. łódzkim (u dzieci mieszkających w centrum miasta dochodzi on do 18%).

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.