Artykuł sponsorowany
Alergia i przeziębienie mogą zostać ze sobą pomylone ze względu na podobne objawy. Alergiczny nieżyt nosa nie jest tym samym co zwykły katar wywołany wirusem. Reakcje alergiczne mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego konieczne staje się postawienie trafnej diagnozy w celu wdrożeniu właściwego leczenia. Kichanie pojawia się już jako pierwszy objaw przeziębienia. W przypadku kontaktu z alergenem także może wystąpić. Nic więc dziwnego, że trudno odróżnić oba schorzenia. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.
Po czym poznać przeziębienie? Jakie są symptomy?
Wiosną wiele osób zmaga się z przeziębieniem. Wynika to w dużej mierze z osłabionej odporności po zimie. Przez kilka miesięcy było niewiele promieniowania słonecznego. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie sprzyjały aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Problemem było także jego zanieczyszczenie ze względu na okres grzewczy. Kiepski dostęp do świeżych warzyw i owoców, ich niewielkie spożycie, odpowiada często za niedobory żywieniowe. Deficyty witamin i minerałów to niestety prosta droga do obniżenia sprawności systemu immunologicznego. Wiosna ta również budzenie się do życia roślin. Pojawiają się pyłki, które stanowią dla wielu osób spory problem. Stają się czynnikami uczulającymi. Występują wobec tego objawy alergii. Mogą one zostać jednak pomylone z symptomami przeziębienia.
Przeziębienie rozwija się najczęściej powoli. Ma łagodny przebieg. W pierwszej kolejności choremu towarzyszy katar. Najpierw ma on postać wodnistej wydzieliny, ale już zwykle po paru dniach gęstnieje i zmienia zabarwienie. Dochodzi wobec tego do zatykania się nosa i utrudnionego oddychania przez niego. Początkowo wydzielina jest przezroczysta, następnie staje się żółta i nawet zielona. Pacjent zmaga się zaburzeniami węchu i smaku. Może wystąpić również wzmożone kichanie. Przy przeziębieniu nierzadko występuje uczucie drapania w gardle ze względu na spływającą do niego wydzielinę.
Pojawia się również uciążliwy kaszel. Na początku jest najczęściej suchy. Przybiera na sile i staje się mokry, towarzyszy temu również odkrztuszanie wydzieliny. Gardło boli i jest zaczerwienione. Mogą pojawić się także pęcherzyki i grudki objęte stanem zapalnym. W przypadku przeziębienia bardzo rzadko chory ma gorączkę. Zdarza się, że dochodzi do niewielkiego podwyższenia ciepłoty ciała. Mogą wystąpić również dreszcze. Przeziębienie wiąże się również z uczuciem ogólnego rozbicia, pogorszonym nastrojem. Nierzadko chory zmaga się z bólami głowy i bólami mięśniowymi. U niektórych osób obserwuje się również zapalenie spojówek.
Co jest charakterystyczne dla alergii? Jakie daje objawy?
Alergia u dziecka jest chorobą, która może objawiać się na różne sposoby. Istotne jest to, co dokładnie odpowiada za wywołanie reakcji uczuleniowej. Każdy organizm inaczej reaguje na poszczególne alergeny. Czasem reakcja organizmu jest bardzo intensywna, innym razem objawy nie są nasilone i znikają samoczynnie w ciągu kilkunastu godzin. Jeśli kontakt z czynnikiem uczulającym jest długotrwały, to można mówić o przewlekłej alergii. Objawy utrzymują się przez cały rok. Im większe stężenie alergenu, tym bardziej są nasilone symptomy. W przypadku alergii również pojawia się katar. Jest to alergiczny nieżyt nosa. Występuje wysięk w postaci wodnistej i lejącej konsystencji. U niektórych osób przybiera formę gęstego i śluzowego kataru.
Charakterystyczną reakcją alergiczną jest wzmożone kichanie. Występuje również świąd nosa i spojówek. Oczy stają się przekrwione. Swędzieć mogą nawet uszy, podniebienie i gardło. Dochodzi do zaburzenia węchu. Przy alergii odczuwa się suchość w jamie ustnej. Objawy choroby alergicznej mogą być nasilone, utrudniać zaśnięcie, naukę i pracę. Mogą wystąpić problemy z koncentracją. Przy alergii występuje także bóle głowy, może dojść do podwyższenia temperatury ciała. Objawem alergii jest także pogorszenie nastroju. U niektórych osób pojawia się szereg dodatkowych symptomów. Zalicza się do nich nadreaktywność oskrzeli. Choremu towarzyszy uczucie duszności, trudno jest także oddychać. Do zaostrzenia objawów dochodzi głównie rankiem i w nocy.
Co warto wiedzieć o alergii i przeziębieniu?
Najczęściej nie ma większego problemu z odróżnieniem, czy ktoś ma alergię, czy jednak towarzyszy mu przeziębienie. Oczywiście zdarzają się przypadki, które na podstawie symptomów mogą zostać mylnie zinterpretowane. Zdarza się, że przy chorobie alergicznej symptomy są tak bardzo nasilone, że przypominają infekcję. Chory boryka się z uporczywym katarem, zmęczeniem, bólem głowy, pogorszonym nastrojem. Warto mieć na uwadze czas trwania choroby. W przypadku przeziębienia objawy ustępują najczęściej po tygodniu lub 10 dniach. Są najbardziej odczuwalne na początku, czyli przez pierwsze trzy dni. Alergia trwa dłużej niż przeziębienie. Objawy mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy lub nawet trwać przez cały rok. Jeśli symptomy się nasilają, występują przedłużające się dolegliwości, to zwykle świadczy to o alergii.