Artykuł partnera
Biegunka, czyli częsta konieczność wypróżniania się plus płynny albo półpłynny stolec, może dopaść każdego. Przyczyny mogą być różne, począwszy od jadłospisu: wystarczy, że zjemy danego dnia więcej pokarmów, które biegunce sprzyjają. Jedno- czy dwudniowe problemy tego typu nie są powodem do niepokoju. Gorzej, gdy utrzymują się dłużej.
Przewlekła biegunka to powód, by zgłosić się do lekarza. Kiedy objawy utrzymują się naprawdę długo, czyli ponad cztery tygodnie, jest to absolutnie obowiązkowe. Niezależnie bowiem od oczywistej uciążliwości związanej z biegunką, taki stan rzeczy naraża nas na utratę elektrolitów i składników mineralnych niezbędnych dla zachowania zdrowia, a także na odwodnienie.
Utrzymującej się długo biegunce mogą towarzyszyć liczne objawy dodatkowe. Chory może stracić apetyt, mieć podwyższoną temperaturę, a nawet gorączkę. Może go boleć brzuch, zdarzają się też wymioty. Oczywistą konsekwencją uporczywej biegunki jest utrata wagi oraz osłabienie.
Przyczyny przewlekłej biegunki
Przykrą koniecznością podczas biegunki jest obserwowanie kału, albowiem jego wygląd może być wskazówką dotyczącą możliwych przyczyn schorzenia. Przewlekła biegunka może być związana z krwawieniem z przewodu pokarmowego, problemami z wchłanianiem pokarmu w jelitach, zapaleniem jelit, alergią lub zakażeniem, niewydolnością trzustki albo chorobą jelita grubego. Do powstania biegunki może się też przyczynić przyjmowanie niektórych leków, celiakia oraz nadczynność tarczycy. Skorzystaj z internetu i poznaj przyczyny przewlekłych biegunek.
Niezbędne badania
Badania laboratoryjne kału będą prawdopodobnie pierwszą decyzją lekarza, który stwierdzi, że u pacjenta występuje biegunka przewlekła. Jak leczyć tę chorobę? O tym zdecyduje lekarz na podstawie szeregu innych badań, zarówno laboratoryjnych, jak i specjalistycznych. Musi bowiem dotrzeć do przyczyny schorzenia i to na nim się skupić.
Przyczyną przewlekłej biegunki może być oczywiście także zatrucie pokarmowe, a więc np. spożycie pokarmów przeterminowanych, zepsutych, a nawet jedzenie niemytych owoców. Zdarzają się też infekcje pokarmowe. Więcej o zatruciu pokarmowym można przeczytać w internecie.
Na szczęście współczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi lekami i metodami leczenia problemów z układem pokarmowym. Wcześnie wykryte choroby mogą być leczone stacjonarnie, a więc bez konieczności hospitalizacji pacjenta, choć czasami jest ona konieczna. Odpowiedzi na wiele pytań w tym zakresie zawiera natrawienie.pl – serwis o chorobach układu pokarmowego.