Od tysięcy lat cywilizacje używały glinki bentonitowej. Dzisiaj, ta unikalna glinka stała się jednym ze sposobów na solidny detoks i poprawę zdrowia.
Glinka bentonitowa ceniona jest za wiele rzeczy. Niezależenie czy zależy Ci na poprawie wyglądu skóry czy na lepszym zdrowiu, warto przeczytać o właściwościach tego prostego, w 100% naturalnego produktu – może okaże się warty wypróbowania akurat dla Ciebie.
Długa historia stosowania
Glinka bentonitowa powstaje ze zwietrzałego pyłu wulkanicznego. Ponieważ glinka jest w 100% naturalna, w bardzo niewielu kwestiach więc należy się martwić jej stosowaniem.
Glinka bentonitowa nie jest żadną nowością. Przez tysiąclecia była stosowana przez różne kultury ze względu na obszerne korzyści z jej stosowania. W starożytnych czasach rozpuszczano np. małe kawałki glinki w wodzie, a następnie w takim „dipie” maczało się jedzenie. Miało to zapobiegać problemom trawiennym.
Jak działa glinka bentonitowa?
Nakładanie glinki na skórę lub jej spożywanie wewnętrzne ma wiele pozytywnych skutków. Glinka wywołuje pożyteczny proces chemiczny. Duża część tego procesu odbywa się na poziomie molekularnym. Glinka bentonitowa składa się głównie z jonów ujemnych. Dodanie wody sprawia, że glinka rozbudowuje się i pozwala, aby woda zaabsorbowała suchą masę.
Efekt: wilgotna glinka przyciąga metale ciężkie i inne toksyny, z których wiele ma dodatni ładunek elektryczny. Szkodliwe substancje wiążą się z glinką zamiast z naszymi organizmami. Następnie są usuwane podczas wypróżnień.
Ta zdolność do przeciągania niebezpiecznych toksyn i absorbowania ich w bezpieczny sposób jest podstawową właściwością glinki, która zapewnia wiele korzyści zdrowotnych.
Korzyści zdrowotne glinki bentonitowej
Skoro glinka bentonitowa była używana przez tysiąclecia, musiały być ku temu powody. Oto kilka z najważniejszych właściwości zdrowotnych jakie nam daje:
1. Poprawia trawienie
Glinka bentonitowa pomaga neutralizować szkodliwe bakterie, które mogą powodować problemy trawienne. Co ciekawe, związki zobojętniające kwas z glinki są popularnym składnikiem leków przeciwwymiotnych.
Badania na ssakach pokazały, że glinka bentonitowa efektywnie wiąże rotawirusy i koronawirusy. Wirusy te są wiodącym czynnikiem problemów z układem trawiennym (np. mdłości, biegunka) u młodych zwierząt różnych gatunków ssaków.
2. Likwiduje problemy skórne
Już we wcześniejszym akapicie wyjaśniłam jak glinka bentonitowa wiąże toksyny, kiedy jest w połączeniu z wodą. Ten efekt pożądany jest w leczeniu problemów skórnych (np. łuszczycy, wysypki, egzemy). Nakładanie glinki na skórę wyciąga toksyny z porów. Proces ten leczy skórę i zapewnia przyjemny efekt złuszczający.
Glinka bentonitowa może zapewnić także kosmetyczny efekt. Jedno badanie na zwierzętach pokazało, że glinka pomagała poprawić formowanie się kolagenu u myszy w zaledwie 14 dni. Kolagen to kluczowe białko do utrzymania elastyczności skóry. Badanie na ludziach odkryło, że nakładanie glinki i oleju jojoba redukowało zmiany trądzikowe nawet o 54% w czasie 6 tygodni.
3. Wzmacnia układ immunologiczny
Glinka bentonitowa może zahamować wzrost szkodliwych bakterii, wzmacniając układ odpornościowy.
W jednym badaniu stwierdzono, że glinka bentonitowa może być niedrogim leczeniem na wiele infekcji bakteryjnych: Salmonellę, E.coli, gronkowca złocistego opornego na metycylinę i wiele innych.
Badacze Uniwersytetu Stanu Arizona odkryli nawet, że w niektórych przypadkach glinka może być zdolna zabić bakterie, które są odporne na antybiotyki lub takie, na które leki nie są znane.
Wiele kolejnych badań musi zostać przeprowadzonych, aby w pełni zrozumieć jak działają właściwości antybakteryjne glinki bentonitowej. Jak na razie jednak, rezultaty są bardzo obiecujące.
4. Usuwa szkodliwe toksyny
Glinka bentonitowa jest efektywnym środkiem do usuwania toksyn, co jest bardzo ważne. Nawet jeśli trzymamy zdrową dietę, opartą o produkty ekologiczne, z jak najmniejszą ilością przetworzonych produktów, niemożliwym jest uniknąć wszystkich toksyn.
Glinka bentonitowa i na to może pomóc. Jeden z największych benefitów pochodzi z lotnych związków organicznych. Jest to rodzaj chemikaliów emitowanych przez farby, wyposażenie biurowe, środki czyszczące, materiały budowlane i wiele innych rzeczy codziennego użytku, których nie da się uniknąć. Wiele badań potwierdziło, że glinka bentonitowa ma zdolność absorbowania tych związków, co redukuje naszą ekspozycję na te szkodliwe chemikalia.
Glinka może także usuwać szkodliwe metale toksyczne (np. rtęć, kadm i ołów) z naszych organizmów. Z czasem metale te mogą się akumulować z przetworzonego jedzenia, niskiej jakości wody pitnej i ze środowiska.
5. Dobre źródło składników odżywczych
Kompozycja glinki bentonitowej sprawia, że jest to pożyteczny suplement sam w sobie – nawet jeśli pominiemy inne aspekty zdrowotne.
Regularna konsumpcja glinki bentonitowej może pomóc Ci dostarczyć sobie składników odżywczych, których wielu ludziom brakuje. Jest to bogate źródło minerałów, m.in. magnezu, wapnia, sodu, miedzi, żelaza, krzemu i potasu. Badanie przeprowadzone w 2009 roku w Tanzanii (gdzie glinka jest jedzona najczęściej przez kobiety w ciąży) odkryło, że 50 gram dziennie zapewniało 99% rekomendowanej dawki manganu, 75% miedzi i 13% żelaza.
Zastosowanie glinki bentonitowej
Jest wiele sposobów na wykorzystanie glinki bentonitowej, jednak ogółem możemy je podzielić na dwie kategorie: zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Oto przykładowe z nich:
“Leczenie punktowe” problemów skórnych
Być może wiesz już, że ludzie używają glinki bentonitowej jako maseczki na twarz. Jednak jej użycie wykracza poza tylko kosmetyczne zastosowanie. Możesz użyć glinki także jako rodzaju leczenie punktowego na różne problemy skórne.
Wystarczy tylko, że odrobinę glinki zmieszasz z taką samą ilością wody i nałożysz na problematyczne miejsce. Pozwól glince zaschnąć (co zajmuje około 20 minut), a następnie zmyj ją wodą. Sposób ten może być użyty na problemy takie jak:
- Wypryski
- Ukąszenia owadóo
- Skaleczenia
- Egzema
- Łuszczyca
- Małe oparzenia
Jeśli problem jest bardziej nasilony, możesz zrobić kompres z glinki. W tym celu nałóż grubą warstwę bezpośrednio na ranę i owiń miejsce gazą lub płócienną ściereczką. Zmieniaj kompres co kilka godzin, dopóki nie zauważysz poprawy.
Detox glinkowy
Najprostszym sposobem na przyjmowanie glinki jest po prostu wymieszanie połowy łyżeczki w szklance wody i wypicie takiej mikstury. Na szczęście glinka bentonitowa jest praktycznie bezsmakowa i bezzapachowa.
Zacznij powoli i obserwuj efekty. Możesz zacząć od połowy łyżeczki, zobaczyć jak się czujesz i stopniowo zwiększać ilość do pełnej łyżeczki dziennie. Niektórzy piją takiego drinka z glinką jako napój wzmacniający zdrowie. Inni wolą pić taką miksturę od czasu do czasu. Jeśli zaczniesz pić spore dawki glinki, ale Twój organizm nie jest do niej przyzwyczajony możesz dostarczać kilku objawów detoksu (np. ból głowy, zmęczenie) ponieważ Twoje ciało usuwa toksyny. Najlepiej jest więc zaczynać stopniowo i obserwować jak reaguje ciało.
Potencjalne efekty uboczne
Ponieważ glinka bentonitowa jest naturalnym produktem, składającym się z naturalnych składników, ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych jest niewielkie.
Glinka zawiera śladowe ilości ołowiu. Nie ma się jednak o co martwić, ponieważ zawartość ołowiu w przeciętnej glince jest mniejsza niż ta, którą możemy znaleźć w pokarmach, które regularnie spożywamy. Ważne, aby kupować glinkę ze źródła godnego zaufania.
Należy pamiętać, że mimo, że glinka jest bezpieczna dla zdecydowanej większości populacji, dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać jej stosowania. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się ze swoim zielarzem bądź naturoterapeutą.
Zdjęcie: Depositphotos