Artykuł sponsorowany
Brodawki łojotokowe zaliczane są do łagodnych zmian nowotworowych, nie stanowiących zagrożenie dla życia. Nie można się nią zarazić, a przyczyny jej powstawania nie są znane. Najczęściej pojawiają się w większej ilości, i w charakterystyczny sposób odstają od skóry. Takie brodawki można usunąć za pomocą lasera lub zabiegu chirurgicznego. Jak rozpoznać taką brodawkę? Gdzie szukać pomocy aby usunąć takie zmiany skórne?
Brodawki łojotokowe – czym są?
Brodawki łojotokowe to grudkowate narośla na naszej skórze, zazwyczaj są koloru brązowo-brunatnego. Nieznana jest etiologia brodawek łojotokowych, jednak wiadomo, że nie wywołuje jej wirus brodawczaka. Przypuszcza się, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć:
- Genetyka
- Wiek
- Nadmierna ekspozycja na promienie UV
Powstająca na naszym ciele brodawka łojotokowa, jest szorstka, wypukła, posiada charakterystyczne zagłębienia. W fazie początkowej narośl jest płaska, jednak z czasem rośnie i oddzielają się od skóry przypominając wiszącego grzybka. Brodawki łojotokowe nie bolą, jednak mogą być uciążliwe, gdy występują w miejscu, które może podrażniać np.: podczas noszenia ubrania. Brodawki łojotokowe nie przekształcają się w komórki nowotworowe.
U kogo występują brodawki łojotokowe i dlaczego?
Zdecydowanie częściej brodawki łojotokowe występują u osób dorosłych, pojawiają się zazwyczaj po 30 roku życia, często przybywa ich wraz z wiekiem. Zwykle ich średnica nie przekracza 1,5 centymetra, chociaż zdarzają się wyjątki. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn występują na:
- Tułowiu
- Kończynach
- Twarzy
- Powiekach
- Szyi
Diagnostyka oraz leczenie brodawek łojotokowych
Jeżeli zauważysz na swoim ciele, zmiany które Cię niepokoją, warto udać się do dermatologa. Szczególne ważna jest wizyta, jeżeli w rodzinie występują choroby nowotworowe. Podczas wizyty u specjalisty, zostanie wykonanie badanie zmian skórnych. Takie badanie wykonuje się za pomocą dermatoskopu, które umożliwia zbadanie głębszych struktur. Objawy które powinny skłonić cię do wizyty to:
- Krwawienie
- Szybki rozrost
- Pojawienie się dużej ilości nowych brodawek
- Zmiana kształtu lub barwy
- Ból
- Szczypanie
- Uraz brodawki
Większość osób, próbuje na własną rękę usuwać brodawki łojotokowe. Jest to bardzo zły pomysł – podkreśla Dermatolog Katarzyna Osipowicz z Kliniki OTCO w Warszawie, ponieważ źle usunięta brodawka, może spowodować groźną infekcję oraz szpecącą bliznę. Ogólnie brodawek nie trzeba usuwać, można natomiast z przyczyn estetycznych i nie ma do tego przeciwwskazań. Usuwanie brodawek dzielimy na kilka zabiegów:
- Krioterapię
- Łyżeczkowanie
- Elektrokoagulację
- Laseroterapię
- Środki farmakologiczne
Krioterapia, polega na zamrożeniu zmiany skórnej za pomocą ciekłego azotu. Brodawka stopniowo obumiera i odpada. Ta metoda niesie ryzyko powstania blizny.
Łyżeczkowanie, wymaga ingerencji chirurgicznej, polega na usunięciu brodawki na poziomie naskórka za pomocą łyżeczki dermatologicznej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Elektrokoagulacja, polega na ścięciu zmiany skórnej, za pomocą specjalnego noża. Wysoka temperatura powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych, co minimalizuje ryzyko krwawienia. Ta metoda, wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego.
Laseroterapia – usuwanie brodawek za pomocą lasera. Laser całkowicie wypala zmianę skórną. Po zabiegu pozostaje mała wklęsła ranka, na której po kilku dniach powstanie strupek. Po odpadnięciu strupka, może powstać blizna, jednak będzie ona tak mała, że nie będzie zauważalna. Zabieg z użyciem lasera, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Środki farmakologiczne – pacjentowi zaleca się stosowanie kwasu salicylowego, który działa złuszczająco. Leczenie jest długotrwałe, wymaga systematyczności w przyjmowaniu leków.
Usuwanie brodawek laserem – czy warto?
Decyzja o usunięciu brodawki łojotokowej, jest sprawą bardzo indywidualną. Wszystko zależy od tego w jakim miejscu występuje, czy narażona jest na uszkodzenia, lub utrudnia funkcjonowanie. Brodawki są niezłośliwą odmianą, z reguły nie wymagają leczenia, jednak bardzo częstą są usuwane ze względów estetycznych. Medycyna estetyczna oferuje laserowe usuwanie brodawek, które nie wymaga czekania na wizytę u dermatologa w przychodni. Sam zabieg jest szybki, a jednocześnie bezpieczny. Efekty widoczne są po kilku dniach, więc chyba warto pozbyć się uporczywych narośli w kilka minut.