Artykuł sponsorowany
Coraz więcej osób decyduje się bądź jest skierowanych na badania pozwalające na pomiar stężenia całkowitego cholesterolu. Jednak wiedza na temat tego, czym jest dobry, a czym zły cholesterol zdaje się być wciąż za mała wśród pacjentów, a to prowadzi do konieczności zwiększenia większej uwagi na samą edukację.
1.Cholesterol – co to właściwie jest?
2.Cholesterol dobry co to znaczny?
3.Zły cholesterol co to znaczny?
Aby w pełni zrozumieć czym jest cholesterol całkowity i kiedy pojawia się realna potrzeba wykonania badania jego poziomu – warto zapoznać się z poniższymi informacjami, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować z lekarzem. Strona https://diag.pl/sklep/badania/cholesterol-calkowity/ jest również bardzo dobrym źródłem informacji na ten temat.
Cholesterol – co to właściwie jest?
Mówiąc o cholesterolu, tak naprawdę mówimy o składniku błon komórkowych. Ważne do zapamiętania jest to, że to niego należy rola prekursora hormonów sterydowych, jak kortyzol, progesteron i wiele innych. Gdy mowa o tym, czym jest cholesterol całkowity przede wszystkim należy wymienić, iż posiada on trzy frakcje, a jego stężenie we krwi jest uzależnione od kilku czynników. Od metabolizmu lipoprotein, przez syntezę tkankową do zawartości w spożywanych produktach – to wszystko ma niebagatelny wpływ na poziom cholesterolu, a co za tym idzie na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Cholesterol dobry co to znaczny?
Cholesterol jest tak samo ważny dla organizmu, jak może mu zaszkodzić. Tutaj jednak skupmy się na tym, co dobre. Gdy mowa o cholesterolu dobrym właśnie nie sposób nie wspomnieć, jak bardzo jest ona istotny dla procesu przewodzenia impulsów nerwowych w ludzkim ciele. Nie mniejsze znaczenia ma dla układu odpornościowego – znaczenie dobrego cholesterolu względem komórkowych mechanizmów jest absolutnie niepodważalne.
Zły cholesterol co to znaczny?
Cholesterol LDL jest często nazywany „złym” cholesterolem, podczas gdy cholesterol HDL nazywany jest „dobrym” cholesterolem. Dzieje się tak, ponieważ wysoki poziom LDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, podczas gdy wysoki HDL wiąże się z mniejszym ryzykiem. Oczywiście jest to ten sam cholesterol. Różnica polega na lipoproteinach. Z racji tego, że wysoki poziom LDL we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, poziom cholesterolu mierzony w ww badaniach można wykorzystać do oceny ryzyka przyszłej choroby sercowo-naczyniowej. Dlatego tradycyjnie definiuje się wysoki LDL jak zły cholesterol i jako czynnik ryzyka, podobnie jak palenie tytoniu, czy wysokie ciśnienie krwi.
Jak jeść, aby nie podwyższać złego cholesterolu?
Dla zdrowia kluczowa jest przede wszystkim dieta. Niestety nadal wiemy na jej temat zbyt mało. Jak się okazuje, dieta kojarzy nam się w szczególności z odchudzaniem, podczas gdy tak naprawdę jest to po prostu sposób żywienia. Niestety nasza dieta jest w większości uboga w pierwiastki, które są nam niezbędne, a to, co nam najbardziej smakuje, bywa najbardziej szkodliwe. Poziom złego cholesterolu nie zwiększałby się w tak wielu wypadkach, gdybyśmy jedli rzeczywiście tak, jak powinniśmy. Pytanie tylko brzmi, jak właściwie powinniśmy jeść? Badania wskazują, że jemy zbyt dużo przetworzonych produktów, zbyt wiele mięsa i za mało warzyw. Większość posiłków jest poddawana obróbce termicznej, co powoduje ubytek ich wartości odżywczej. Specjaliści wskazują, że powinniśmy jeść więcej warzyw, które powinny przeważać w naszym jadłospisie, a co istotne – powinny być one zjadane na surowo. Bardzo dobrą opcją są też soki wyciskane lub koktajle, które pozwalają szybko odżywić organizm. Nie bez znaczenia są też oczywiście owoce, a pożywienie z mąki pszennej warto zastąpić pełnoziarnistą.