Artykuł sponsorowany
Sprawność górnych kończyn doceniamy dopiero, gdy zostanie ona ograniczona. Urazy i schorzenia w obrębie łokcia są częstą przypadłością nie tylko sportowców, ale także osób wykonujących pracę fizyczną bądź biurową.
Ultrasonografia jest jedną z podstawowych metod stosowanych w diagnostyce obrazowej schorzeń układu ruchu, także tych dotyczących stawu łokciowego. Pozwala na szybkie, precyzyjne i bezinwazyjne zobrazowanie i ocenienie struktury stawu łokciowego oraz wykrycie ewentualnych patologii w jego obrębie
USG łokcia – kiedy wykonać i co wykrywa?
Wskazaniem do wykonania USG łokcia jest każdy przejaw dyskomfortu bądź bólu występującego w obszarze stawu łokciowego. Zaleca się również wykonanie badania w sytuacji wystąpienia zmian zwyrodnieniowych, obrzęku lub przy zmianach pourazowych.
Za pomocą ultrasonografii można ocenić struktury budujące staw łokciowy, zweryfikować czy w ich obrębie nie występują torbiele, stany zapalne bądź urazy. Dzięki badaniu USG łokcia, doświadczony specjalista może zdiagnozować takie schorzenia jak:
- zwyrodnienie stawu łokciowego;
- uszkodzenia lub zwyrodnienie przyczepów ścięgien mięśni (tzw. łokieć tenisisty lub łokieć golfisty);
- zmiany zapalne;
- uszkodzenia więzadeł pobocznych;
- urazy i zmiany pourazowe;
- wysięki, krwiaki, guzy i torbiele.
Przebieg badania USG stawu łokciowego
Badanie ultrasonograficzne stawu łokciowego nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Badany powinien zabrać ze sobą na wizytę wyniki wcześniejszych badań obrazowych, jeżeli były one wykonywane. Lekarz wykonujący badanie, aplikuje na skórę łokcia specjalny żel ułatwiający poruszanie sondą aparatu USG. Delikatne ruchy sondy pozwalają na uwidocznienie wszystkich tkanek budujących staw łokciowy.
Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. USG jest badaniem wykonywanym w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że lekarz jest w stanie stwierdzić obecność ewentualnych nieprawidłowości już w czasie wykonywania badania. Na koniec wizyty pacjent otrzymuje zdjęcia zmienionych chorobowo tkanek, wraz z opisem lekarza. Cała procedura trwa zazwyczaj około 15 minut, a badany może po wizycie powrócić do wykonywania codziennych zajęć.