Papryczki chili są używane, aby nadać potrawom pikantnego smaku. Ale dają nam one coś więcej niż tylko ostrość. Naukowcy z Marshall University w Zachodniej Wirginii odkryli, że naturalny związek, zwany kapsaicyną, który nadaje papryczce chili jej pikantność, może być stosowany przeciwko rakowi płuc.
Rak płuc jest rodzajem nowotworu, który często rozprzestrzenia się na inne narządy i części ciała. Ten proces nazywa się przerzutami. Nowotwory, które często dają przerzuty do innych miejsc, takich jak mózg, wątroba lub kości, są trudniejsze do leczenia. W badaniu naukowcy odkryli, że kapsaicyna może powstrzymać rozprzestrzenianie się raka płuc.
W ramach badań naukowcy przyjrzeli się wpływowi kapsaicyny na trzy hodowane linie ludzkich nie-drobnokomórkowych komórek raka płuc. Dzięki temu odkryli, że związek zapobiegł pierwszemu etapowi przerzutów zwanemu inwazją.
Naukowcy zbadali również działanie kapsaicyny w próbie na zwierzętach. W tym eksperymencie karmili myszy chorujące na raka płuc dietą wzbogaconą w kapsaicynę. Wyniki wykazały, że chore myszy z przerzutami miały mniejsze obszary nowotworu w płucach w porównaniu z myszami, które nie otrzymały kapsaicyny.
Bezpośrednie działanie, lecz niepozbawione skutków ubocznych
W dodatkowych eksperymentach na komórkach naukowcy odkryli, że kapsaicyna zatrzymała przerzuty raka płuc, blokując aktywację białka Src. Białko to jest wymagane do regulacji sygnałów kontrolujących proliferację, przeżycie i śmiertelność komórek. W swoich badaniach odkryli, że kapsaicyna oddziałuje bezpośrednio z Src, zapobiegając rozprzestrzenianiu się raka płuc.
Jednak stosowanie kapsaicyny klinicznie może mieć pewne wady. Naukowcy zauważyli, że związek ten może mieć pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Należą do nich m.in. uczucie pieczenia, podrażnienie żołądkowo-jelitowe i skurcze żołądka. Z tego powodu muszą opracować analogi kapsaicyny, które przeciwdziałałyby tym nieprzyjemnym efektom.
Naukowcy zasugerowali, że ich odkrycia mogą rzucić światło na rozwój nowych metod leczenia przeciw przerzutom raka płuc.
Inne korzyści zdrowotne kapsaicyny
Oprócz zapobiegania przerzutom nowotworowym, kapsaicyna może także chronić przed rakiem prostaty. Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn w Polsce (wyprzedza go jedynie rak płuc). Amerykańskie Stowarzyszenie Badań nad Nowotworami odkryło, że kapsaicyna może być pomocnym składnikiem planu leczenia raka prostaty, ponieważ może zabijać komórki raka prostaty. Związek może również pomóc zmniejszyć ekspresję białek kontrolujących geny wzrostu, które powodują wzrost komórek rakowych.
Kapsaicyna można również stosować w celu zmniejszenia bólu. Stosowana w maściach i kremach do stosowania miejscowego, łagodzi ból spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zapalenie stawów, ból dolnej części pleców, fibromialgia i bóle nerwowe. Kapsaicyna obniża ilość substancji P, substancji chemicznej, która pomaga wysyłać sygnały bólu do mózgu, gdy jest stosowana bezpośrednio na skórę.
Jedzenie papryczek chili może również pomóc w odchudzaniu. Kapsaicyna hamuje apetyt oraz przyspiesza metabolizm, powodując utratę wagi. Papryczki chili są również dobrym źródłem witamin A i C oraz przeciwutleniaczy, więc stosowanie ich do celów kulinarnych może nam przynieść wiele korzyści.
Źródło: https://www.naturalnews.com/2019-11-05-natural-compound-from-chili-peppers-prevents-metastasis.html
Kolejna garść informacji 🙂
Tak wiele fajnych właściwości w małej papryczce. Czas zacząć ją częściej stosować i używać w kuchni 🙂