Artykuł partnera
Neurochirurgia to jedna z najważniejszych, a jednocześnie najmniej kojarzonych przez przeciętnego Kowalskiego dziedzin medycyny. Czym się zajmuje? Z jakimi schorzeniami warto się zgłosić do neurochirurga? I jakie są najczęstsze metody leczenia?
Jak wszyscy doskonale wiemy, neurologia zajmuje się układem nerwowym. Chirurgia (z greckiego: cheir – ręka, ergos – działanie), najogólniej mówiąc, mniejszymi i większymi zabiegami na naszym ciele: chirurg opatruje rany, naprawia uszkodzenia, wycina patologiczne zmiany. Można powiedzieć, że neurochirurgia jest w pewnym sensie połączniem obu tych specjalizacji.
Od czubka głowy aż po koniuszki palców
Neurochirurg zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń układu nerwowego, w skład którego wchodzi mózgowie, rdzeń kręgowy, a także nerwy (czaszkowe i rdzeniowe). Ponadto specjalista ten leczy uszkodzenia kręgosłupa – zarówno kręgów, jak i znajdujących się pomiędzy nimi krążków międzykręgowych. Zważywszy na fakt, że nerwy docierają do prawie każdego zakątka naszego ciała można powiedzieć, że neurochirurg ma nas pod swoją opieką od stóp do głów.
Najczęstsze schorzenia neurochirurgiczne
Jakie są najczęściej występujące schorzenia, z którymi pacjenci zgłaszają się do neurochirurga? Można tu wymienić m.in.: zwyrodnienia w obrębie poszczególnych odcinków kręgosłupa (szyjny, piersiowy, lędźwiowo-krzyżowy), w tym: dyskopatie, kręgozmyki, niestabilność; zwężenia kanału kręgowego oraz urazy takie jak zwichnięcia kręgów, czy też złamania ich trzonów – nierzadko z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Te ostatnie zwykle wiążą się z paraliżem i zniesieniem czucia poniżej miejsca uszkodzenia (część nerwów zostaje „odcięta” od reszty układu nerwowego). Prócz tego neurochirurgia zajmuje się także nowotworami układu nerwowego i wszelkimi zabiegami w obrębie mózgoczaszki. Leczeniem wymienionych schorzeń zajmuje się m.in.: Form Grupa Lekarska – klinika ortopedii i neurochirurgii w Warszawie https://formgl.pl/. Pracują tu nie tylko neurochirurdzy, ale również lekarze innych specjalizacji, np. neurolog i ortopeda Sławomir Mihułka.
Sposoby leczenia neurochirurgicznego
Ponieważ obszary naszego ciała będące przedmiotem zainteresowania neurochirurgii są niezwykle ważne, a jednocześnie bardzo wrażliwe, podczas przeprowadzanych na nich operacji wymagana jest ogromna precyzja i ostrożność. W obrębie struktur takich jak rdzeń kręgowy i mózgowie właściwie każdy milimetr pola operacyjnego ma ogromne znaczenie. Dlatego też podczas zabiegów używa się specjalnych sprzętów- jak choćby śródoperacyjnego mikroskopu, czy też różnego rodzaju neuroendoskopów – dzięki którym można należycie zadbać o bezpieczeństwo pacjenta.