Właściwa higiena jamy ustnej polega na szczotkowaniu zębów, nitkowaniu ich i płukaniu. Niektórzy z Nas dodatkowo używają do płukania oleju kokosowego lub sezamowego. Pomimo tych wszystkich zabiegów, zdarza się, że nasz oddech pozostaje nadal nieświeży. Jeżeli jest to częsty problem, może on świadczyć o problemach zdrowotnych. Ważną rzeczą jest aby ustalić przyczyny powstawania nieświeżego oddechu.
Wiele bakterii zamieszkuje na naszym języku, a jest to obszar bardzo często pomijany podczas szczotkowania . Należy pamiętać o jego codziennym czyszczeniu. Ponadto osoby noszące aparaty dentystyczne, posiadające wszelkiego rodzaju protezy i mostki, powinny w szczególny sposób dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Czyste i zdrowe usta są bardzo ważne, nie zależnie od tego czy mamy jeszcze swoje zęby czy też nie.
Niekiedy powodem brzydkiego zapachu z ust jest nieodpowiednia dieta. Np. zbyt duża ilość pitej kawy może być przyczyną nieświeżego oddechu.
Jeśli mamy już pewność, że nasz nieprzyjemny oddech nie jest wywołany dietą, należy przyjrzeć się sobie dokładniej.
Niekiedy trwały, nieświeży oddech występuje, gdy w migdałkach rozwijają się małe kamienie. Kamienie te pokryte są bakteriami, które wydzielają substancje chemiczne, które to prowadzą do cuchnącego zapachu. Według dr Harold’a Katz’a, stomatologa, który specjalizuje się w bakteriologii, ten konkretny zapach może przypominać zapach gnijącego mięsa. To bakterie siarkowe, umiejscowione głęboko w migdałkach są sprawcami brzydkiego zapachu. Niestety w tym przypadku zwykłe szczotkowanie i płukanie jamy ustnej będzie mało skuteczne.
W takiej sytuacji należy udać się do laryngologa, gdyż nieświeży oddech może być objawem przewlekłego zapalenia gardła, nosa czy zatok.
Cukrzycy powinni zwrócić szczególną uwagę
U osób chorujących na cukrzycę, przyczyną nieświeżego oddechu może być kwasica cukrzycowa. Oznacza to, że nasz organizm nie może prawidłowo rozbić glukozy w zamian rozbijając tkankę tłuszczową, powodując oddech o owocowym zapachu. Ta przyczyna powstawania nieświeżego oddechu będzie miała swoje odzwierciedlenie w moczu i krwi, gdzie mogą pojawić się problematyczne substancje chemiczne.
Słodki zapach z ust może być oznaką problemów z wątrobą czy jej niewydolnością. Zapach amoniaku lub ryby może wskazywać na przewlekłą niewydolność nerek. Dzieje się tak ze względu na wysokie stężenie związków organicznych w ślinie.
Naturalnie świeży oddech
Jeżeli jesteśmy pewni, że dbamy właściwie o higienę jamy ustnej, a nasz oddech pozostawia dużo do życzenia, skonsultujmy to ze specjalistą, gdyż może to być oznaka poważniejszych problemów ze zdrowiem. Tak jak w przypadku każdej dolegliwości – najważniejsze to wyeliminować przyczynę. Gdy już znajdziemy źródło problemu i nim się zajmiemy, wtedy objawy znikną samoistnie.