Jesteś tym, co jesz. Można powiedzieć, że to zdanie w pełni ilustruje jak bardzo istotna dla zdrowia jest nasza dieta. Możemy je interpretować wręcz dosłownie. Dostarczając sobie dobrych, pożywnych produktów, sięgając po zdrową żywność, zapewniamy organizmowi dobrą energię, siły witalne. Byle jakie jedzenie, fast food, junk food to prosta droga do wielu chorób i to nie tylko metabolicznych.
Eko dieta to nie moda
Jeszcze nie tak dawno sceptycy z powątpiewaniem patrzyli na nieliczne sklepy z ekologiczną żywnością. Ich obecność tłumaczyli chwilowym snobowaniem na „dziwne jedzenie”. Na szczęście okazało się, że świadome i odpowiedzialne podejście do odżywiania to coś więcej niż tylko moda na tofu, warzywa z certyfikowanych upraw czy ekologiczne kosmetyki. Warto oczywiście wiedzieć jak najwięcej na ten temat. Jak zwykle okazuje się bowiem, że nie wszystko złoto co się świeci i możemy natknąć się na produkty, które nie spełniają standardów ekologicznej żywności.
Żywność ekologiczna – jak o się je?
Żywność ekologiczna odznacza się przede wszystkim wysoką jakością, ponieważ jest wytwarzana z surowców pochodzących z kontrolowanych, certyfikowanych gospodarstw. Są to uprawy zlokalizowane na terenach o czystej glebie, zasilane zdrową, czystą wodą. Uprawa i hodowla dla potrzeb produkcji ekologicznej żywności odbywa się pod ścisłą kontrolą, zgodnie z wytycznymi i procedurami. Tak samo traktowane są procesy produkcyjne wykorzystujące czyste i ekologiczne surowce. Na każdym etapie wytwarzania finalnego produktu prowadzona jest ścisła kontrola, weryfikacja i dokumentacja. Jednocześnie tak starannie produkowana żywność musi spełniać standardy wymagane dla produktów dopuszczonych do sprzedaży (opakowanie, etykieta, oznakowania).
W przypadku żywości ekologicznej na etykiecie znajdziemy to, co na każdym produkcie żywnościowym, czyli informacje o producencie, składzie, daty produkcji i przydatności itp. Ale musi się tu znaleźć również numer upoważnienia nadanego jednostce certyfikującej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz unijne logo rolnictwa ekologicznego. Dzięki temu konsument wie, że właśnie produkt, który zawiera minimum 95% składników wyprodukowanych ekologicznie, a cały proces produkcji był nadzorowany zgodnie z wytycznymi.
Żywność eko – same plusy
Tyle od strony formalnej. A dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną? Otóż spożywcze produkty z certyfikatem eko zawierają o wiele więcej witamin, minerałów i składników odżywczych ważnych dla zdrowia człowieka. Wynika to zarówno z jakości zastosowanych surowców, jak i procesu produkcyjnego. Nie bez powodu tak wiele złego mówi się dziś o żywności wysoko przetworzonej. W produktach eko nie ma mowy o sztucznych dodatkach (aromatach, barwnikach, konserwantach, wzmacniaczach zapachu i smaku). Nie są również poddawane skomplikowanym i jałowiącym żywność procesom przetwórczym. Doskonałym przykładem jest RAW FOOD, czyli żywność nieprzetworzona, surowa. Warto również zwrócić uwagę na podejście do zwierząt w hodowli eko. Nie ma tu mowy o karmach zawierających sterydy, antybiotyki czy inne szkodliwe substancje. Nie jest to również bezwzględna hodowla i produkcja przemysłowa nastawiona na efekt skali. Należy również zwrócić uwagę na funkcjonujące równolegle określenie zdrowa żywność. Można powiedzieć, że produkty eko to na pewno zdrowa żywność, ale już odwrotnie ta zasada nie działa. Nie zawsze produkt opisany jak zdrowy będzie ekologiczny. Produkty eko muszą posiadać wspomniany wcześniej certyfikat. Natomiast napis „zdrowa żywność” na opakowaniu może być tylko „chwytem” marketingowym zastosowanym w celu wzbudzenia zainteresowania klienta i zwiększenia popytu.
Co znajdziemy na eko półkach sklepowych?
Niektóre sklepy ze zdrową żywnością oferują tylko produkty ekologiczne. Inne idą dalej w swojej specjalizacji i sprzedają tylko i wyłącznie wyroby wegańskie. Warto zwrócić uwagę na szczególne grupy asortymentowe, takie jak chociażby wspomniana wcześniej RAW FOOD na bazie naturalnych, eko składników, nie poddawana procesom obróbki termicznej. Smacznym i sztandarowym przykładem są chociażby batony z owoców, ziaren, nasion, naturalnie słodkie albo z miodem. W dobrym sklepie, takim jak np. ekosfera 24 (http://ekosfera24.pl/) znajdziemy produkty Demeter, czyli certyfikowane przez specjalnie powołaną międzynarodową i niekomercyjną organizację o takiej nazwie. Produkty z tym prestiżowym znakiem charakteryzują doskonałym smakiem i zastosowaniem zdrowych składników z ekologicznych upraw biologiczno-dynamicznych. Mamy tu również coraz bardziej cenioną Superfoods, czyli żywność zawierającą wyjątkowo cenne składniki. Przy czym będą to tylko i wyłącznie naturalne surowce. Bardzo ważną grupę stanowią też produkty sygnowane fairtrade. Zgodnie z definicją Sprawiedliwego Handlu wg FINE* Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to partnerstwo handlowe oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych i ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych szczególnie na ubogim Południu. Do sklepów eko trafiają te produkty, które spełniają warunki certyfikacji.
Jeśli chodzi o popyt na ekologiczną żywność, największym wyzwaniem są nadal ceny. Na polskim rynku różnica między standardową ofertą a asortymentem ekologicznym jest wciąż wyższa niż na przykład w innych krajach UE. Niemniej jednak wyraźnie widać, coraz większe zapotrzebowanie. Przekłada się to na więcej gospodarstw, producentów i sklepów, co oczywiście sprzyja konkurencji, również cenowej. Z drugiej strony mamy zwyczajnie świadomość, że zakup ekologicznej zdrowej żywności to inwestycja we własne zdrowie i lepszą jakość życia.
Artykuł partnera