Typowe chemiczne szampony powodują poważne schorzenia. Czego używać w zamian?

Typowe chemiczne szampony powodują poważne schorzenia. Czego używać w zamian?

Badacze z uniwersytetu z Północnej Karoliny sprawdzili jak dietanoloamina (DEA), związek chemiczny stosowany jako środek zagęszczający w większości szamponów, nakładana na sierść ciężarnych myszy przeszkadza w prawidłowym rozwoju mózgu ich potomstwa. DEA mianowicie blokuje wchłanianie składników odżywczych choliny, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu.

Dodatkowo, większość typowych związków chemicznych obecnych w szamponach to proste łańcuchowe alkilobenzenosulfoniany. Benzen to związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za zespoły mielodysplastyczne (MDS), będące często prekursorami białaczki i wielu rodzajów nowotworów.

Większość konwencjonalnych szamponów zawiera także 1,4-dioksan, silnie toksyczną substancję rakotwórczą. Według Agencji Ochrony Środowiska z Kalifornii, 1,4-dioksan jest znaną substancją będącą przyczyną raka, może także powodować uszkodzenia nerek, układu oddechowego oraz wpływać negatywnie na układ nerwowy. 1,4-dioksan przyczynia się także do zanieczyszczenia wód gruntowych.

A przecież zdrowy szampon można zrobić samemu. Na przykład taki:

 Składniki:

I co dalej?

 1. Wymieszać wszystkie składniki razem
 2. Przechowywać w butelce i używać normalnie.

szampon-aloesowyA wszystkim którzy nie mają czasu, by samodzielnie przygotowywać szampon możemy polecić gotowe, ekologiczne szampony. Jest szereg naturalnych i organicznych szamponów do włosów nie zawierających szkodliwych składników lub z mocno ograniczoną ich zawartością – zobaczcie tutaj.

Podobne artykuły

8 Comments

 1. Piotr
  5 lipca 2016 at 18:11 Odpowiedz

  Dziwnie drogi esklep z ekokosmetykami.
  Zapraszam do szukania znacznie tańszych. Gdy widzę Babuszkę Agafię w cenie 21,90 – spokojnie 2* drożej niż tam, gdzie się zaopatruję, to coś jest nie tak…

 2. edyta
  17 lipca 2016 at 21:23 Odpowiedz

  jeszcze tańsza alternatywa to altera za ok. 7 zł w rossmanie 🙂

 3. lukasz
  21 lipca 2016 at 00:11 Odpowiedz

  Na oczyszczanie polecam skadniki zawarte w Paraprotex http://vita24.life/calivita-paraprotex-55.html

 4. Ela
  26 września 2016 at 17:51 Odpowiedz

  Niektóre szampony z tej strony koło ekologicznych nawet nie leżały.

 5. Darek
  26 września 2016 at 20:08 Odpowiedz

  Jeśli chodzi o prawdziwe kosmetyki ekologiczne polecam Martina Gebhardt Naturkosmetik w http://greenline-sklep.pl. Nie najtańsze, ale warte swojej ceny.

 6. Jacek
  7 grudnia 2016 at 22:13 Odpowiedz

  Proponuję mycie włosów zwykłym najprostszym szarym mydłem (oby nie biały jeleń) i spłukiwanie 10-15% roztworem octu jabłkowego. Tanio a przede wszystkim zdrowo.

  1. poni
   18 marca 2017 at 19:29 Odpowiedz

   Ja tak myje …..wlosy super

 7. Kamil
  12 lutego 2017 at 13:24 Odpowiedz

  Ja mogę polecić sklep gramnatury.pl nie wiem czy korzystaliście?

Odpowiedz