Artykuł sponsorowany
Implanty to prosta recepta na uzupełnienie ubytków w własnym uzupełnieniu. Przeszło 50-letnie doświadczenia z implantami dentystycznymi pozwolą ocenić ową formę leczenia jako wyjątkowo fizjologiczną oraz często stosowaną.
Odpowiadamy na powszechnie stawiane pytania przez naszych Pacjentów oraz zachęcamy do konsultacji z naszymi ekspertami. Co powinniśmy wiedzieć o implantach?
Przyroda zaopatrzyła człowieka w 32 zęby jako odpowiednią liczbę niezbędną do właściwego działania narządu żucia. Aktualnie coraz większa część Pacjentów odczuwa kłopoty z pojawiającymi się w wieku dorastania wadami zgryzu. Powstają one przeważnie z braku miejsca na 32 zęby przy obniżających się w czasie ewolucji człowieka rozmiarach szczęk. Aktualnie uznaje się, iż obecność 28 zębów można określić kompletnym uzębieniem.
Niestety dosyć regularnie dochodzi do straty zębów. Czynniki są rozmaite: brak właściwej higieny , zaniedbania w leczeniu , dolegliwości miejscowe oraz ogólne, urazy. Natura nie dopuszcza ubytków. Role straconych zębów przejmują pozostałe , przez co dochodzi do lokalnych przeciążeń, para funkcji. Strata jakiegokolwiek zęba ma wpływ nie wyłącznie na zęby przylegające lub przeciwstawne.
Niejednokrotnie ubytek zębów doprowadza do zwyrodnień stawu skroniowo-żuchwowego a również zmian w systemie nerwowo-mięśniowym karku oraz szyi. Przeobraża się również system ust , wygląd policzków. Organizm próbuje zamykać powstałe szczeliny przez przesuwanie , wysuwanie zębów. Kość na jaką siły jedzenia nie są fizjologicznie przekazywane wymiera, staje się cieńsza , mniejsza więc mniej wartościowa pod względem wyglądu jak również budowy.
Natomiast to z kolei z biegiem czasu , wywołuje przeszkody w odtworzeniu straconych zębów. W chwili aktualnej należy ocenić tą formę leczenia jako najbardziej prawidłową , zbadaną oraz często stosowaną.
Co to jest implant zębowy?
Implant zęba jest syntetycznym odpowiednikiem korzenia zęba. Współczesne implanty w ogromnej większości są wykonane ze stopów tytanu , posiadają wygląd porównywalny do walca o nierównej , gwintowanej powierzchni. Zadaniem wszczepionego implantu jest jego stałe zespolenie z kością określane osteointegracją i przekazywanie sił żucia wprost na kość.
Jakie są etapy leczenia implantologicznego ?
Pierwszą wizytą jest zwykle konsultacja. Specjalista po zebraniu kompleksowego wywiadu zapoznaje się z stanem uzębienie pacjenta oraz określa zdolności odnowy braków dentystycznych za pomocą implantów. Badaniem głównym koniecznym do zaplanowania leczenia jest RTG pantomograficzne. Czasem specjalista protetykkieruje na badania pomocnicze (np. tomografię komputerową , densytometrię kości itp.). Po zgromadzeniu tych danych określany jest razem z Pacjentem plan działania.
Zabieg implantacji czyli wstawienia implantu w kości , jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg bezbolesny , przeprowadzany w sposób wyjątkowo łagodny. Na czas po zabiegowy Pacjent dostaje od specjalisty zalecenia odnośnie postępowania. Nie różnią się one znamiennie od postępowania po każdym zabiegu operacyjnym w jamie ustnej np. po usunięciu zęba. Wizyta testowa następuje zwykle w 10-14 dobie po zabiegu. Przeprowadzenie czynności protetycznej ( korony , mostu, protezy ) podpartej na implancie , występuje zwykle w czasie od 2 do 6 miesięcy od zabiegu implantacji.
Czy w każdym wypadku można wszczepić implant?
Niestety nie. Przede wszelkim może to powstrzymać ogólny stan zdrowia. Jednakże najpopularniejszym czynnikiem odstąpienia od implantacji jest brak wystarczającej jakości kości niezbędnej do umieszczenia implantu. Jeżeli z czynników zdrowotnych , stanów zapalnych lub również wydłużonego czasu od czasu straty zęba dojdzie do zaniku tkanki kostnej , implantacje mogą być niewykonalne bądź będą wymagały odnowy kości dodatkowymi zabiegami. Może to zdecydowanie wydłużyć przebieg leczenia. Zatem uzupełnienie brakującego zęba w najkrótszym możliwym terminie od jego straty jest naprawdę ważne.
Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?
Tak jest bezpieczne. Procent powodzeń w implantacji sięga 98%. W niewielkiej liczbie wypadków nie dochodzi do zrostu implant – kość. Wówczas taki implant należy zdjąć i po czasie gojenia zastąpić innym. Są to jednakże pojedyncze sytuacje i doprowadzają one do wydłużenia czasu leczenia.
Jakie ubytki można uzupełnić za pomocą implantu?
Wszelkie. Zacząwszy od uzupełnienia pojedynczego zęba przez grupę zębów , aż do całkowitych braków dentystycznych. Implanty mogą być świetnym fundamentem dla uzupełnień stałych takich jak korony , mosty jak również czynnikiem unieruchamiającym protezy wyjmowane.
Artykuł we współpracy z serwisem: www.leszno-dentysta.pl