Olej z wiesiołka – przyjaciel kobiet

Olej z wiesiołka – przyjaciel kobiet

Olej z wiesiołka jest korzystny dla naszego zdrowia na wiele różnych sposobów, dzięki bogatej zawartości kwasów omega 6. Olej wyciśnięty z nasion tej rośliny jest bogaty w specyficzny kwas tłuszczowy omega-6, konkretnie kwas gamma linolenowy (GLA), który niesie za sobą przeciwzapalne korzyści dla serca i mózgu. Chociaż jest korzystny zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, olej z wiesiołka jest powszechnie przyjmowany przez kobiety w celu stabilizacji zaburzeń równowagi hormonalnej.

Olej tłoczony z nasion wiesiołka jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł jednego z kwasów tłuszczowych omega-6 – GLA, który jest odpowiedzialny za korzyści zdrowotne oleju. Tradycyjnie, olej z wiesiołka nazywany był “królem lekarstw” ze względu na jego liczne właściwości lecznicze.

Organizm przekształca GLA zawarte w oleju z wiesiołka w hormonopodobne substancje zwane prostaglandynami, które zapewniają korzyści przeciwzapalne i pomagają regulować hormony w przysadce mózgowej. GLA jest również niezbędne do budowy komórek, funkcjonowania nerwów i elastyczności skóry.

Zalety oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka korzystnie wpływa na zdrowie na kilka sposobów i był szeroko badany przez lata. Istnieją dowody kliniczne potwierdzające jego zastosowanie w następujących kwestiach:

PMS

Wiele kobiet odkrywa, że ​​olej z wiesiołka łagodzi objawy typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD), szczególnie wahania nastroju, tkliwość piersi i skurcze menstruacyjne. Uważa się, że zdolność GLA do regulowania prostaglandyn pomaga zmniejszyć reakcję zapalną organizmu na wahania hormonów występujące w okolicy menstruacji. U wielu kobiet cierpiących na ciężką postać PMS, endometriozę lub PCOS stwierdza się niski poziom GLA.

Niepłodność

GLA zwiększa wytwarzanie śluzu szyjkowego i powoduje, że jest on cieńszy, co zwiększa mobilność plemników i wspiera zdrowe zapłodnienie. Podczas gdy olej z wiesiołka może być korzystny dla płodności, nie zaleca się go w późniejszej ciąży, ponieważ może on stymulować ściany macicy do skurczenia się i wywoływania porodu.

Skóra

Wykazano, że olej z wiesiołka zapewnia poprawę w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak wyprysk, zapalenie skóry i trądzik. W wielu krajach europejskich lekarze zalecają stosowanie tego oleju w leczeniu tych schorzeń. Nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe, w jaki sposób olej z wiesiołka działa na te schorzenia. Eksperci uważają, że olej z wiesiołka łagodzi trądzik, zmniejszając produkcję sebum i zablokowane pory. W przypadku egzemy zapewnia skoncentrowane poziomy GLA ludziom, którzy mają problem z przekształcaniem tłuszczów w GLA. W jednym badaniu z udziałem 1207 pacjentów z wypryskiem stwierdzono, że olej z wiesiołka przynosi ulgę, łagodząc swędzenie, strupy, obrzęki i zaczerwienienia.

Funkcjonowanie mózgu

Istnieją obiecujące dowody na to, że olej z wiesiołka może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia typowych zaburzeń mózgu, takich jak nadpobudliwość, zespół deficytu uwagi (ADHD), depresja i schizofrenia. Prostaglandyny działają jak chemiczne przekaźniki w mózgu i pomagają regulować impulsy nerwowe, które mają wspierać normalne funkcjonowanie mózgu, kontrolę impulsów i koncentrację. W jednym badaniu z udziałem pacjentów z ADHD stwierdzono, że przyjmowanie kombinacji kwasów omega 3 i 6 przez cztery miesiące znacznie zmniejszyło objawy przy stosowaniu w dawkach 2-4 gramów dla dzieci lub 2-8 gramów dla dorosłych.

Ekologiczny olej z wiesiołka możesz kupić pod tym linkiem

Cukrzyca

U diabetyków czasami stwierdza się, że ich organizm ma problemy z przekształceniem kwasu linolowego w GLA (forma użytkowa), a zatem są bardziej narażeni na niedobór GLA. Uzupełnienie GLA może pomóc w obronie przed neuropatią cukrzycową i być może nawet odwrócić uszkodzenia nerwów w niektórych przypadkach. W jednym badaniu 100 dorosłych pacjentów z neuropatią cukrzycową otrzymywało 480 mg oleju z wiesiołka raz dziennie przez 1 rok. Wyniki wykazały wyraźną poprawę w generowaniu nerwów, a objawy takie jak mrowienie i drętwienie były mniej wyraźne w porównaniu do placebo.

Ból Piersi

Olej z wiesiołka jest czasem stosowany w leczeniu mastalgii (bólu piersi), szczególnie w przypadku cyklicznej mastalgii, gdy ból w piersiach rozwija się regularnie tuż przed miesiączką. Wiele kobiet cierpiących na mastalgię ma niską zawartość kwasów tłuszczowych omega-6, więc suplementowanie olejem z wiesiołka przez cały miesiąc może pomóc w zrównoważeniu tego poziomu i złagodzić ból.

Jak przyjmować olej z wiesiołka?

Wykazano, że olejek z wiesiołka jest korzystny w dawkach 3000 mg do 4000 mg dziennie, co można podzielić na kilka dawek w ciągu dnia.

Olej może być nakładany zewnętrznie na skórę i włosy, czysty lub zmieszany z balsamem. Jest łatwy do wchłonięcia i niekomedogenny, dzięki czemu nie blokuje porów. W postaci suplementu, należy przyjmować olej z wiesiołka z pokarmem, aby zapewnić dobre wchłanianie do organizmu.

Ze względu na sposób, w jaki działa olej z wiesiołka, nie zapewnia on natychmiastowej ulgi. Olej należy przyjmować regularnie przez kilka miesięcy. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki na receptę, sprawdź, czy są one bezpieczne w połączeniu z olejem z wiesiołka przed suplementacją.

Wielu ekspertów zaleca kobietom w ciąży unikanie stosowania oleju z wiesiołka, ponieważ uważa się, że olej ten wywołuje skurcze macicy i może wywoływać poród.

 

Zdjęcie: Depositphotos

 

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.