Artykuł partnera
Innowacją w leczeniu korekcji wad wzroku jest metoda LASIK. Daje ona szansę pacjentowi na odzyskanie pełnej ostrości widzenia. Jest ona szczególnie ceniona w środowisku zarówno lekarzy, jak i pacjentów, ponieważ jest to mało inwazyjny zabieg, a dodatkowo wykonywany błyskawicznie i niewymagający pozostawania chorego na oddziale. Jak przebiega i jakie są wskazania do poddania się zabiegowi metodą LASIK?
LASIK jest zaliczany do typów refrakcyjnych operacji laserowych oczu. Przeprowadzają ją lekarze okuliści u osób cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Zabieg stanowi również alternatywę do noszenia okularów korekcyjnych i szkieł kontaktowych.
Przebieg operacji metodą LASIK
Przeprowadzany przez lekarza okulistę zabieg LASIK trwa od kilkudziesięciu sekund do maksymalnie 20 minut. Pacjent w tym czasie nie odczuwa zbytniego dyskomfortu i żadnego bólu. Przed operacją zaleca się osobom noszącym szkła kontaktowe o zaprzestania ich zakładania przez pewien czas przed zaplanowanym zabiegiem – od 6 dni do 6 tygodni w zależności od rodzaju szkieł. Pacjent poddawany jest badaniom rogówki, by wykryć w niej nieprawidłowości do skorygowania. LASIK wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – kroplowym i składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie nacięcia w rogówce, drugim wprowadzenie lasera korygującego wadę, a trzecim korygowanie przy pomocy wiązki laserowej rogówki. Po zabiegu metodą LASIK pacjent nie musi pozostawać na oddziale szpitalnym, a jedynie przez 2-3 godziny odpoczywa z zamkniętymi oczami, po czym może wrócić do domu. Zobowiązany jest jedynie do stawiania się na badania kontrolne i aplikowanie kropli przez kilka pierwszych dni. Pełną ostrość widzenia zyskuje się w ciągu 12-24 godzin od przeprowadzenia korekcji. Należy unikać nadmiernych wysiłków i bardzo jasnego światła w ciągu dwóch pierwszych tygodni po operacji metodą LASIK.
Wskazania i przeciwwskazania do operacji metodą LASIK
Do operacji metodą LASIK pacjenta kieruje lekarz po uprzednim zebraniu wywiadu i wykonaniu kilku badań diagnostycznych. Podstawowymi warunkami, jakie należy spełniać, by móc zostać zakwalifikowanym do operacji jest ustabilizowana wada wzroku, dobry stan zdrowia i wiek od 21 do 60 lat. Zakres korygowanych wad obejmuje: krótkowzroczność – od -0,75 Dsph do -13,0 Dsph, dalekowzroczność – od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph, oraz astygmatyzm – do 6,0 Dcyl. Do przeciwwskazań zaś zalicza się: jaskrę, zaćmę, cukrzycę, blizny i plamy na rogówce, odwarstwienie siatkówki oraz stożek rogówki. Pacjenta dyskwalifikują także: zmiany dna oka, przemieszczenie źrenicy, zespół suchego oka, stany zapalne oczu, a także ciąża, wiek poniżej 21. roku życia oraz palenie tytoniu.