Artykuł sponsorowany
Płynne złoto, czyli miód, to przysmak wielu Polaków. Okazuje się jednak, że zaledwie część z tych smakoszy wie, po czym rozpoznać dobry, prawdziwy miód. Sprawy nie ułatwia też fakt, że problem jest dość złożony. Zebraliśmy więc najważniejsze informacje w tym artykule. Dzięki nim dowiesz się, jak rozróżnić sztuczny produkt od prawdziwego.
Polski czy niewiadomego pochodzenia?
W Polsce miód produkuje się od wieków. Mamy wiele świetnych pasiek, które słyną nawet z rzadkich odmian np. takich jak miód faceliowy, wrzosowy, wierzbowy. Mimo to w większości sklepów próżno szukać prawdziwie polskich miodów. Ale czy w ogóle zdajesz sobie z tego sprawę? Jeśli nie, następnym razem upewnij się przed zakupem.
To ważne, bo miody importowane często pochodzą z niewiadomych źródeł. Zazwyczaj są to produkty sprowadzane z Chin, Indii, Ukrainy i Kanady. Mogą zawierać pyłki obcych nam roślin, czyli potencjalne alergeny. Ponadto, producenci dość często do takich miodów dodają nieznaczną ilość polskiego wyrobu, aby umieścić na etykiecie informację o polskim pochodzeniu. Tymczasem takie łączenie wymaga kombinowania, nierzadko też podgrzania produktu do wysokiej temperatury. Wówczas miód traci swoje cenne właściwości.
Miód się nie krystalizuje? To fałszywka!
Prawdziwy miód krystalizuje się zazwyczaj po ok. 3 miesiącach od daty zbioru. Czas ten zależy m.in. od rodzaju miodu, jednak jeśli po upływie kilku miesięcy od zbioru produkt dalej jest płynny, należy podejrzewać, że to sztuczny miód.
Uwaga: miód akacjowy pozostaje płynny dłużej niż większość miodów.
Domowe sposoby na fałszywkę? To dyskusyjne
W sieci można znaleźć kilka sposobów na sprawdzenie, czy miód jest fałszywy. Warto jednak pamiętać, że pszczelarze są podzieleni co do ich skuteczności. Ze względu na mnogość rodzajów miodu nie ma czegoś takiego jak wygląd czy smak wskazujący na podróbkę. Na podstawie tych parametrów mogą miód ocenić jedynie specjaliści, ale nie większość konsumentów. Najlepszym sposobem na odróżnienie miodu wydaje się więc zakup produktu w odpowiednim miejscu.
Gdzie kupić prawdziwy miód?
Raczej nie w hipermarkecie. W tego typu sklepach przeważają miody, które stanowią połączenie miodu importowanego z polskim. Prawdziwie polskie produkty pojawiają się raczej w specjalnych ofertach. Można je rozpoznać po tym, że na opakowaniu znajduje się adres pasieki, nie dystrybutora.
Najpewniejszym miejscem zakupu będzie zakup bezpośrednio od pszczelarza. Jeśli to niemożliwe, warto poszukać sklepów internetowych prowadzonych przez pszczelarzy i specjalistów od miodu np. wcinaj-miod.pl. Znajdziesz w nich nie tylko dobrą, lecz również zróżnicowaną ofertę – od miodu faceliowego, po smaki rzadko spotykane np. miód manadarynkowy.