Artykuł sponsorowany
Piszczenie w lewym uchu, co oznacza, jak sobie z tym problemem poradzić? Dzwonienie, piszczenie i brzęczenie w uszach to niejednoznaczny i złożony problem medyczny. Ale pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu może być wyeliminowanie niepotrzebnych i nieuzasadnionych domysłów.
Wszyscy dorośli słyszeli takie dźwięki przynajmniej raz w życiu, a czasami nawet małe dzieci narzekają na piszczenie w uszach.To nieprzyjemne zjawisko ma charakter funkcjonalny i towarzyszy stresującym sytuacjom – ciężkiemu wysiłkowi fizycznemu, zaleganiem woskowiny, zabiegom wodnym, lataniu i innym sportom i nie tylko. Na szczęście większość niedomagań ma charakter tymczasowy, krótkoterminowy. I mija bez konsekwencji. Piszczenie w lewym uchu, co oznacza – to jedno z najczęstszych pytać, jakie pada podczas wizyty u laryngologa? Taki symptom towarzyszy praktycznie przez całą dobę. Nasila się w ciszy, nie pozwala się zrelaksować i zasnąć, powoduje długotrwałe uczucie niepokoju. Może prowadzić do zaostrzenia chorób neurologicznych i ogólnych.
Piszczenie w lewym uchu, co oznacza to dla twojego zdrowia?
Długotrwałe, nieprzerwane piszczenie w lewym uchu lub prawym czasami w obydwu może mieć charakter obiektywny, tj. choroby głowy, szyi, naczyń krwionośnych. Obiektywny charakter tego zjawiska może zostać rozpoznany za pomocą nowoczesnych metod diagnostycznych, takich jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa naczyń mózgu, radiografia czynnościowa kręgosłupa i inne.
Te rodzaje hałasu najczęściej pulsują i pokrywają się w rytmie z tętnem. Leczenie choroby podstawowej przez neurologa, kardiologa, neurochirurga, ortopedę, kręgarza i innych specjalistów z reguły prowadzi do pozytywnego wyniku – dodaje Magdalena Złoczewska, redaktorka w serwisie poprostuzdrowo.pl.
Jakie są przyczyny piszczenia w lewym uchu i co to oznacza?
Czasami ludzie zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu z problemem piszczenia w lewym uchu, co oznacza to nich, czy to objaw ciężkiej choroby? U dzieci i dorosłych piszczenie w lewym uchu może być związane z narażeniem na duży hałas, rozwojem chorób zapalnych, ropnych i nieropnych ucha środkowego. Wrażenie poruszającego się płynu, piszczenia, szumu tła przypominający dźwięk przewodów elektrycznych lub transformatora, znika po leczeniu choroby laryngologicznej. Jedną z najczęstszych przyczyn piszczenia w lewym uchu jest zatkanie przewodu słuchowego woskowiną. Po jej usunięciu, wszystko wraca do normy i subiektywne dźwięki znikają. Często zdarza się, że piszczenie (szum w uszach) jest spowodowany złożonymi mechanizmami zaburzeń w procesach regulacji pobudzenia i hamowania w komórkach nerwowych różnych części analizatora słuchu. Może to być zarówno ślimak ucha wewnętrznego, jak i nerw słuchowy, pień mózgu i obszary korowe mózgu.
Czy piszczenie w lewym uchu oznacza początek głuchoty?
Jeżeli doszło do zachorowania na otosklerozę, czyli rozrost tkanki kostnej w elementach łączących ucho środkowe z uchem wewnętrznym, taka możliwość istnieje.Ten przewlekły stan zwykle zaczyna się w jednym uchu, a później rozprzestrzenia się na drugie. Występuje zwykle w okresie dojrzewania, rzadziej w dzieciństwie, u kobiet znacznie częściej niż u mężczyzn. Objawia się postępującą utratą słuchu i piszczeniem w lewym uchu a następnie w prawym, często prowadzi do znacznego pogorszenia słuchu, czasem do głuchoty.
Łagodny nowotwór nerwu słuchowego. Charakteryzuje się połączeniem piszczenia w lewym uchu (lub w prawym) ze stopniowym zmniejszaniem ostrości słuchu (aż do głuchoty) i zawrotami głowy. Nerwiak może pozostawać bezobjawowy przez długi czas, aż zacznie ściskać struktury otaczające ucho, co prowadzi do utraty słuchu, zaburzenia koordynacji ruchów, mrowienia itp. Kiedy pojawią się opisane objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem laryngologiem w celu zbadania i wyjaśnienia diagnozy.
Inne powody są znacznie mniej powszechne. W szczególności choroby ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku dochodzi do samoistnego skurczu mięśni ucha środkowego w wyniku drażniącego działania na nerw twarzowy. W identyfikacji przyczyn takiej choroby pomogą specjalistyczne metody tomografii komputerowej o wysokiej rozdzielczości, metody czynnościowe badania mózgu i nerwów czaszkowych itp. W związku z tym zakres leczenia przyczyny piszczenia w lewym uchu ustala się na podstawie uzyskanych wyników.
Czy można wyleczyć piszczenie w lewym uchu?
Najbardziej kontrowersyjny i złożony w swej różnorodności problem stanowią zakłócenia uszne, takie, jak piszczenie w lewym uchu, co oznacza to dla ciebie? Przyczyna większości z nich nie została jeszcze w pełni ustalona. Od lat ludzie chodzą od jednego specjalisty do drugiego, licząc na pomoc. Lekarze wdrażają wszystkie znane im metody leczenia zachowawczego i fizjoterapii. Metodą prób i błędów neurolodzy, psychoneurolodzy, terapeuci szukają panaceum na taki dolegliwości. Szukają, ale przeważnie nie znajdują. Zła wiadomość jest taka, że wiele leków w dobrych intencjach jest nie tylko bezużytecznych, ale może powodować skutki uboczne, lub nawet zintensyfikować objawy piszczenia w lewym uchu. Podstępność tego schorzenia polega na tym, że u wielu osób, dzwonienie, piszczenie lub pulsowanie w lewym uchu lub obydwu uszach jest zwiastunem rozwoju utraty słuchu.
Co robić, aby usunąć problem piszczenia w lewym uchu?
- W przypadku epizodów przedłużającego się lub powtarzającego się piszczenia w lewym uchu należy skonsultować się z otolaryngologiem lub audiologiem. Badanie pozwoli zidentyfikować lub wykluczyć stany, które przyczyniają się do pojawienia się zapalenia ucha środkowego.
- Sprawdzić stan funkcjonalny ucha środkowego, w tym określić parametry słuchowe. Wyniki te można uzyskać za pomocą metody tympanometrii.
- Konieczne jest zbadanie słuchu w obu uszach (nawet, jeśli problem dotyczy tylko lewego ucha). W tym celu u dzieci w pierwszych latach życia stosuje się metodę rejestracji emisji otoakustycznych (OAE). Dzieciom powyżej drugiego roku życia i dorosłym zaleca się audiometrię progu tonalnego.
- Podejrzenie chorób nerwu słuchowego i ośrodkowego układu nerwowego wymagać będzie określenia parametrów odruchów akustycznych w uchu środkowym, słuchowych potencjałów wywołanych.
Podsumowanie
Piszczenie w lewym uchu, co oznacza taki dźwięk? To dźwięki słyszalne przy braku źródła hałasu. Nie mają zewnętrznego źródła, można usłyszeć w jednym uchu lub w obu, a nawet w głowie. Szum w uszach nie jest chorobą, ale objawem, który może wynikać z kilku powodów. Najczęściej jest to konsekwencja narażenia na głośny hałas. Przyczyną piszczenia w lewym uchu może być również infekcja, stan zapalny lub ciała obce w uchu, zaburzenia krążenia, niestrawność, choroby układu krążenia, choroby neurologiczne i psychiatryczne, związane z wiekiem zmiany zakończeń nerwowych w nerwu słuchowym ucha wewnętrznego, stosowanie niektórych leków i wiele innych przyczyny. W wielu przypadkach nie można zidentyfikować przyczyny piszczenia w lewym uchu.