Artykuł partnera
Obecnie bardzo popularną i skuteczną metodą powstrzymującą łysienie oraz wypadanie włosów jest zabieg mezoterapii. Wyróżniamy dwa rodzaje mezoterapii, czyli igłową oraz bezigłową. Celem mezoterapii skóry głowy jest pobudzenie cebulek włosowych do wzrostu, dzięki czemu proces nadmiernego wpadania włosów zostaje zahamowany. Na czym polega mezoterapia i dla kogo jest przeznaczony tego typu zabieg?
Dla kogo przeznaczone są zabiegi mezoterapii?
Mezoterapia igłowa jest specjalistycznym zabiegiem zalecanym szczególnie osobom borykającym się z nadmiernym wypadaniem włosów czy też z łysieniem. Kiedy więc można stwierdzić, że mamy problem z utratą owłosienia skóry głowy? Normalnym zjawiskiem jest wypadanie około stu włosów dziennie. Jeśli jednak ilość ta jest znacznie większa lub zaobserwujemy, że włosy odrastają znacznie wolniej, to może to świadczyć o łysieniu. Utrata włosów może być miejscowa bądź też może obejmować całą owłosiona skórę głowy. W celu rozpoznania przyczyny wypadania włosów należy udać się do trychologa, który zleci wykonanie badań, na podstawie których będzie można podjąć decyzję o zastosowaniu środków zaradczych. Prawidłowo postawiona diagnoza pozwala dobrać odpowiednie metody leczenia, dzięki czemu można zatrzymać utratę owłosienia skóry głowy.
Zobacz: Dobry Trycholog – lekarz od włosów
Mezoterapia sprawdza się jak najbardziej jako kuracja oraz profilaktyka, ponieważ za jej pomocą można przywrócić mikrokrążenie skórze głowy oraz pobudzić cebulki włosowe do wzrostu. Metoda ta jest polecana osobom borykającym się z łysieniem androgenowym oraz plackowatym, a także osobom, które tracą włosy na skutek zmian hormonalnych, ciąży, karmienia piersią, w wyniku gorszego krążenia czy też uszkodzeń mechanicznych.
Zabiegi mezoterapii sprawdzą się także w przypadku wypadania włosów na skutek nieprawidłowej diety, narażenia na stres czy promieniowanie słoneczne oraz w przypadku łysienia typu męskiego czy też rozlanego. Jeśli włosy nie znajdują się w stanie atrofii, co ocenia specjalista, to pacjenci mogą liczyć na zatrzymanie procesu łysienia oraz odrastanie nowych włosów.
Na czym polegają zabieg mezoterapii?
Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu powierzchni skóry głowy specjalnymi substancjami, które wykazują właściwości hamujące proces wypadania włosów. To jakie substancje lecznicze zostaną zastosowane podczas zabiegu, zależy od efektu końcowego, na który liczy pacjent oraz stadium choroby, które zostanie zdiagnozowane przez trychologa. Leki przeciwzapalne, witaminy i składniki mineralne stosuje się w celu przyspieszenia wzrostu włosów, wzmocnienia ich oraz odżywienia. W przypadku zatrzymania procesu wypadania włosów konieczne będzie zastosowanie specjalnym substancji leczniczych, dzięki którym włosy i skóra głowy zostaną dogłębnie odżywione i pobudzone do pracy.
Cały zabieg trwa zwykle około trzydziestu minut, ale w celu uzyskania oczekiwanych efektów, należy mezoterapię powtórzyć, tak więc nie jest to zabieg jednorazowy. Ilość zabiegów oraz odstępy pomiędzy nimi zależą tak naprawdę od stadium zaawansowania choroby oraz oczekiwań pacjenta.
Najczęściej zabieg mezoterapii jest przeprowadzany w dwóch fazach, gdzie w pierwszej celem jest wyleczenie stanów chorobowych oraz regeneracja skóry i cebulek włosowych. Z kolei druga faza ma na celu podtrzymanie efektów, które udało się już osiągnąć. Zwykle wykonuje się jeden zabieg miesięcznie co sześć miesięcy. Dzięki temu pacjent może liczyć na wzmożoną pielęgnację włosów oraz profilaktykę chroniącą przed utratą cennych kosmyków.
Jak dbać o skórę głowy po zastosowaniu zabiegu mezoterapii?
Skóra głowy po zastosowaniu mezoterapii będzie przez jakiś czas nieco opuchnięta oraz zaczerwieniona, co jest zjawiskiem normalnym. Z czasem mogą się także pojawić niewielki siniaki, które są skutkiem ubocznym zabiegu. Jednak nie trzeba się tym martwić, ponieważ znikają one bardzo szybko, czyli już po nawet kilku dniach.
W tym czasie warto zatroszczyć się o prawidłową pielęgnację skóry głowy, zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od lekarza przeprowadzającego zabieg. Pacjent otrzyma także do stosowania odpowiednie preparaty. Wystrzegać się należy korzystania z solarium, sauny oraz stosowania odżywek. Pojawiające się na skórze głowy grudki, powinno się smarować kremem filtrem.