Artykuł sponsorowany
Zapalenie pęcherza dopadło również Ciebie? Nie martw się – to dosyć częsta choroba, szczególnie dotykająca młodych kobiet. Powszechność tej przypadłości nie oznacza jednak, że wolno ją lekceważyć, ponieważ stany zapalne pęcherza potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Przyczyny zapalenia i sposoby zapobiegania
Nie jest tajemnicą, że problemy z pęcherzem dotykają głównie kobiet. Wynika to z ich specyficznej budowy anatomicznej – szacuje się, że nawet 50% kobiet w wieku 20-50 przynajmniej raz w życiu zmagało się z tą przypadłością. Fakt, iż ujście cewki moczowej u kobiety znajduje się w pobliżu pochwy oraz odbytu zwyczajnie sprzyja rozwojowi bakterii. Ponadto, cewka u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, co również sprzyja rozwojowi choroby.
Za rozwój tej choroby odpowiadają głównie bakterie jelitowe, takie jak pałeczka okrężnicy czy inne drobnoustroje, szczególnie z rodziny Staphylococcus i Enterococcus. Tego rodzaju drobnoustroje naturalnie żyją w układzie pokarmowym, a gdy tylko przedostaną się do przestrzeni pomiędzy pochwą i odbytem, bardzo szybko pojawiają się także w układzie moczowym, gdzie zwyczajnie się namnażają.
Ogromny wpływ na pojawienie się problemów z pęcherzem ma aktywność seksualna. Nie powinnaś jednak tego odbierać jako zniechęcanie do seksu – warto po prostu pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Aktywne życie seksualne wymaga ścisłego przestrzegania zasad higieny osobistej. Warto unikać części garderoby, które mogą spowodować rozwój zapalenia – jak choćby bielizna ze sztucznych materiałów czy zbyt obcisłe spodnie. Nieprzypadkowo zresztą zapalenie pęcherza moczowego określa się mianem choroby “miesiąca miodowego” – ryzyko wystąpienia tej przypadłości znacznie wzrasta przy pierwszych kontaktach seksualnych.
Jak rozpoznać zapalenie?
Objawy tej przypadłości mogą co prawda wydawać się niegroźne, lecz z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe. Początkowo z reguły pojawia się pieczenie przy oddawaniu moczu, a następnie codziennemu funkcjonowaniu towarzyszy ciągłe parcie na mocz, choć oddawanie go odbywa się w niewielkich ilościach. Ciągła chęć wyjścia do toalety potrafi bardzo skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie, dlatego pojawienie się takich objawów nie może być pod żadnym pozorem lekceważone.
Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?
Na początek – dobra wiadomość. Diagnoza tej przypadłości jest bardzo prosta i praktycznie nie ma mowy o żadnych pomyłkach. Wystarczy bowiem udać się na badanie moczu, które wykaże obecność konkretnych rodzajów bakterii. Tej przypadłości absolutnie nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona może doprowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń.
Jednym ze sposobów leczenia zapalenia pęcherza jest stosowanie preparatów z antybiotykami – za najskuteczniejszy uchodzi furagina, zawarta choćby w preparacie http://neofuragina.pl/ Kuracja antybiotykami potrwa najwyżej 10 dni, a jednocześnie potrafi przynieść naprawdę pozytywne rezultaty. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwsze dawki antybiotyku mogą wywołać wrażenie całkowitego pozbycia się choroby – to tylko złudzenie! Terapii nie wolno przerywać, bowiem istnieje ryzyko uodpornienia się bakterii na antybiotyk.
Przy okazji kuracji lekami warto również przyjmować dużą ilość płynów. Znacznie zwiększy to parcie na mocz, a w konsekwencji przyspieszy proces usuwania bakterii z organizmu. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego nie jest zadaniem trudnym, ale wymaga cierpliwości. Podstawą sukcesu jest właściwa diagnoza choroby.