Czym zastąpić krowie mleko?

Czym zastąpić krowie mleko?

Wszyscy znamy kampanie reklamowe, gdzie jesteśmy zachęcani do picia mleka ze względów zdrowotnych. Jednak czy naprawdę, wpływa ono korzystnie na samopoczucie człowieka? Organiczne produkty mogą przynosić pewne korzyści, jednak mleko z tradycyjnej hodowli, które kupujemy w sklepie pozostawia wiele do życzenia.

Mleko dla zdrowia?

Zaleca się picie mleka przede wszystkim ze względu na nasze kości. Posiada ono bowiem wapń, którego jak wiadomo człowiek potrzebuje, aby układ kostny był w dobrej kondycji. W szczególności zachęca się do picia mleka niskokalorycznego, które ma wiele wapnia, a równocześnie nie dostarcza tłuszczu. Niestety z badań wynika, iż organizm człowieka słabo wchłania wapń z krowiego mleka. Tak naprawdę regularne picie mleka może doprowadzić do przeciwnego efektu, a mianowicie osteoporozy oraz zwiększenia kruchości kości. Jeśli więc chcemy sprawić, aby nasze kości były mocniejsze należy nie tyle spożywać produkty bogate w wapń, ale także w kolagen, który zapewni większą elastyczność.

Okazuje się, że mleko posiada też sporo cukru, a mianowicie laktozę. Jest to mniej więcej 14 gram na szklankę. Jeśli mielibyśmy więc spożywać zalecaną ilość mleka, czyli 3 szklanki dziennie, to dostarczalibyśmy aż 42 gramy cukru do organizmu.

Pamiętajmy również, że mleko, które dostępne jest w sklepach, pasteryzuje się i homogenizuje. W ten sposób usuwa się bowiem bakterie oraz wirusy. Równocześnie jednak produkt pozbawiany jest wielu wartości odżywczych. Owa obróbka cieplna może doprowadzić także do rozmaitych problemów trawiennych. Poza tym w mleku można znaleźć antybiotyki oraz hormony, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Negatywne efekty picia mleka

Okazuje się, że regularne picie mleka może doprowadzić do rozmaitych schorzeń. Oto lista niektórych z nich:

 • Astma
 • Alergie
 • Nietolerancja laktozy
 • Wypryski
 • Migreny
 • Podwyższone ryzyko raka
 • Podwyższone ryzyko SM
 • Stany zapalne w organizmie
 • Trądzik
 • Podwyższony poziom cholesterolu

Czym zastąpić mleko?

Mleko jest dość podstawowym produktem tradycyjnej diety. Nie tylko spożywane jest samodzielnie, ale również jako składnik rozmaitych potraw. Na szczęście na rynku znajdziemy mnóstwo zdrowych zamienników tego produktu. Czym zastąpić więc krowie mleko?

Mleko migdałowe

To bardzo zdrowa alternatywa, która nie tylko ma mniejszą zawartość tłuszczu oraz kalorii, ale równocześnie posiada zdrowe tłuszcze, pomagające chronić serce czy korzystnie wpływające na funkcje poznawcze. Mleko migdałowe zawiera sporo wapnia oraz witaminy D. Regularne jego picie korzystnie wpłynie na kości oraz układ nerwowy. Poza tym jest dobrym źródłem antyoksydantów, a także witaminy E, czyli składników, które spowalniają proces starzenia i zapobiegają rakowi.

Mleko konopne

Mleko to jest równie zdrowe jak migdałowe. Przede wszystkim zawiera ono kwasy omega 3 oraz omega 6, które niezbędne są dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Poza tym napój ten zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Co ciekawe może też wzmocnić układ odpornościowy. Mleko konopne jest szczególnie polecane osobom, które pragną zmniejszyć ilość tłuszczu oraz cholesterolu w codziennej diecie.

Mleko kokosowe

Takie mleko przede wszystkim posiada właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe, zawiera bowiem kwas tłuszczowy, który hamuje rozwój drobnoustrojów. Jest świetną propozycją dla osób odchudzających się, albowiem zawiera tłuszcze MCT, które są szybciej spalane przez nasz organizm. Przy tym naprawdę świetnie smakuje. Warto poszukać ekologicznego, takiego jak to na zdjęciu obok – polecamy je ze sklepu Biogo.pl

Nie warto więc słuchać haseł reklamowych, bo mleko wcale nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Lepiej wybrać zamiast niego produkty roślinne, które równie dobrze nadają się do gotowania i smakują wyśmienicie, a przede wszystkim sprawiają, iż jesteśmy zdrowsi.

Podobne artykuły

1 Komentarz

 1. Ludi To War
  20 marca 2017 at 05:57 Odpowiedz

  Zaponieliście o mleku surowym prosto od kozy.
  Ma właściwości prozdrowotnych multum.
  Jest mlekiem antyalergennym, wysoce odżywczym, najbardziej zbliżonym do produkowanego przez kobietę wspomaga gojenie ran, odbudowuje florę bakteryjną zniszczonych antybiotykoterapiã jelit…etc, etc.
  Nefretete brala kompiele w nim any s odmlodzic. To dziala! 🙂
  Odkrylem znacznie wiecej super mega wlasciwosci tego plynu odpowiednio go stosujac na “wlasnej skorze”. Nigdzie o nich nice pisza…he, he, popyt wzroslby jak na olej z konopii Ricka Simpsona.
  Sojowe, konopne i inne mlekopodobne produkty nie umywaja s do mleka koziego w ogole, jesli wiesz jak stosowac i na co.
  Mleko kozie to superfood.

Odpowiedz