Artykuł partnera
Wiele osób cierpi na różnego rodzaju wady wzroku, jednak niewiele nich wie, czym one tak naprawdę są.
Jako wadę wzroku określa się brak zdolności oka do tworzenia odpowiednio zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub też w centralnej części siatkówki oka. Fachowo wady wzroku wynikające z braku prawidłowego ogniskowania obrazu nazywane są ametropią. Wyróżnia się wiele wad wzroku, które nie pozwalają na swobodne i bezproblemowe widzenie, powodując konieczność korzystania z soczewek kontaktowych czy też okularów korekcyjnych.
Specyfika poszczególnych wad wzroku
- Nadwzroczność jest to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, zaraz obok krótkowzroczności. Powodem jej występowania jest zbyt płaska soczewka oka. W przypadku tej wady wzroku, okulary korekcyjne, a także soczewki oznaczane są dioptriami ze znakiem +.
- Krótkowzroczność jest najpopularniejsza wada wzroku występująca u wielu osób. Powodem tej wady jest zbyt wczesne skupianie promieni świetlnych jeszcze przed siatkówką oka. Przez co obraz znajdujący się blisko jest nieostry i rozmazany. Do leczenia tej wady wzroku używa się okularów z dioptriami o oznaczeniu -.
- Astygmatyzm jest to kolejna niezwykle popularna wada wzroku. Wiele osób cierpi na astygmatyzm, jednak jego stopień jest tak niski, że nie jest uznawany za wadę wzroku, dopiero kiedy astygmatyzm przekracza wartość 0,5 dioptrii, uznawany jest za wadę wzroku. Jego powodem jest brak symetryczności elementów oka względem jego osi. Osoby cierpiące na astygmatyzm widza nieostry obraz, o rozmytych krawędziach. Sam astygmatyzm dzieli się na dwa rodzaje wad. Regularnie, występuje, kiedy oko posiada dwie osie optyczne. Nieregularny, kiedy osi optycznych jest więcej niż dwie. Tego typu wadę można skorygować soczewkami korekcyjnymi https://mojepierwszesoczewki.pl/. Astygmatyzm w większości przypadków jest wada wzroku dziedziczoną w genach.
- Starowzroczność, to wada wzroku, która może występować nawet u osób, które nigdy nie posiadały żadnych problemów ze wzrokiem. Jej powodem jest brak akomodacji oka. Przychodzi ona z wiekiem i jest procesem nieodwracalnym.
Leczenie wad wzroku
Przy leczeniu wad wzroku, niezwykle ważna jest systematyczność. W przypadku niewielkich wad wiele osób rezygnuje z noszenia okularów korekcyjnych ze względów estetycznych, jednak takie działanie prowadzi jedynie tylko i wyłącznie do pogorszenia wzroku. Dlatego też rozwiązaniem mogą stać się soczewki kontaktowe, które dobrze dobrane są praktycznie niewyczuwalne, a także niezauważalne dla innych. Dobry optometria pomoże dobrać je do kształtu oka, a także potrzeb użytkowników.