Coraz więcej mówi się o olejkach eterycznych i ich niezwykłych właściwościach. Osoby, które poznały ich działanie, regularnie korzystają z tych dobrodziejstw, jednak wielu z nas wciąż nie wie, od czego zacząć naukę i w jaki sposób można użyć olejków eterycznych w życiu codziennym. W tym tekście postaramy się więc wszystko wyjaśnić.
Olejki eteryczne są naturalną i wysoko skoncentrowaną substancją, wyodrębnianą bezpośrednio z kwiatów, owoców, liści, kory, nasion lub korzeni roślin bądź drzew. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom mogą być środkiem zaradczym na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Bywają używane również w kąpieli, do masażu czy w kominkach zapachowych, a także do produkcji naturalnych kosmetyków czy środków czyszczących. Niektóre szpitale na świecie zaczęły nawet wykorzystywać właściwości olejków eterycznych do leczenia lęku, depresji, a nawet infekcji u pacjentów. Niektóre z olejków eterycznych były używane również przez położne, aby zmniejszyć strach i niepokój podczas porodu. Z badań wynika bowiem, że kobiety, które korzystały z aromaterapii podczas porodu, odczuwały mniejszy bólu i potrafiły stosować mniej leków przeciwbólowych. Jak widać więc korzyści z używania olejków eterycznych jest naprawdę wiele.
Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z olejkami eterycznymi, to warto wypróbować różne typy i pomału tworzyć swoją kolekcję, a z czasem spróbować łączenia kilku rodzajów.
Porady dla kupujących po raz pierwszy olejki eteryczne
Zanim zdecydujemy się na zakup, to musimy sobie uświadomić, że oleje aromatyczne to nie to samo, co olejki eteryczne. Te pierwsze oferują bowiem tylko i wyłącznie zapach, a nie dają nam jakichkolwiek korzyści terapeutycznych. Pamiętajmy również, że na rynku można też spotkać niskiej jakości olejki eteryczne, które nie przyniosą nam wiele korzyści. Tańsze olejki bywają rozcieńczone bądź zawierają syntetyczne zapachy. Kupując więc olejki eteryczne, wybierajmy renomowanych dostawców, gdyż wtedy będziemy mieć zapewnioną najwyższą jakość, a tym samym najwyższy poziom skuteczności ich działania.
Jedną z ważnych wskazówek podczas wyszukiwania firm sprzedających olejki eteryczne jest zrezygnowanie z zakupu, jeśli w ofercie wszystkie olejki sprzedawane są po tej samej cenie. To oznacza bowiem, że najprawdopodobniej są one syntetyczne bądź niższej jakości, ponieważ koszt olejków eterycznych powinien się od siebie znacznie różnić, w zależności od tego, ile surowca jest potrzebnego do wytworzenia danego preparatu.
Olejki eteryczne nie powinny być zakrywane gumą, albowiem kauczuk wpływa negatywnie na właściwości tego typu preparatów. Powinny być przechowywane w ciemnych, szklanych buteleczkach. W domu trzymajmy je w chłodnym, ciemnym miejscu. Zwróćmy także uwagę na nazwę botaniczną, gdyż stosowane są różne rośliny do wytwarzania olejków. Szczególnie ważne jest to w przypadku eukaliptusa, lawendy czy anyżu. Olejki mogą mieć podobny zapach, a jednak pochodzić z innych roślin, w związku z czym posiadają wtedy odmienne właściwości. Wybierajmy tylko takie olejki, które wymieniają również łacińską nazwę oleju, dzięki czemu unikniemy zamieszania i będziemy dokładnie poinformowani o składzie. Firma powinna również wymieniać kraj pochodzenia oraz metodę przygotowania olejku.
Jakie są najlepsze olejki eteryczne dla początkujących?
Istnieje około stu różnych rodzajów olejków eterycznych, a każdy z nich zawiera określone związki, które mają unikalne właściwości lecznicze i terapeutyczne. Od czego więc zacząć tworzenie swojej domowej kolekcji.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór kilku olejków z poniższej listy. Idealnie nadają się bowiem na początek.
- Olejek goździkowy
Olejek z goździków oferuje właściwości przeciw utleniające, przeciwgrzybicze, przeciw pasożytnicze i przeciwbakteryjne. Jest to idealny olejek, który znajduje zastosowanie przy problemach stomatologicznych. Pomocny bywa także w leczeniu infekcji, bólu głowy, zwalczaniu niestrawności czy minimalizowaniu nudności. Jeśli w nocy pojawi się u nas ból zęba, to zanim dotrzemy do dentysty, warto ratować się właśnie olejkiem goździkowym.
- Olejek rumiankowy
Olejki eteryczne rumiankowe przede wszystkim posiadają właściwości uspokajające, chociaż rumianek rzymski lepiej sprawdza się w tym przypadku. Natomiast rumianek niemiecki uważany jest za silniejszy środek przeciwzapalny, ponieważ zawiera związek znany jako azulen. Olejek rumiankowy działa antyseptyczne, przeciwdepresyjnie, uspokajająco i przeciwbólowo. Może pomóc złagodzić niepokój, napięcie i stres, a także pomóc w gojeniu się skóry i łagodzeniu podrażnień. - Olejek lawendowy
Lawenda wspomaga przede wszystkim gojenie się skóry przy niewielkich ranach czy oparzeniach. Może też pomóc przy leczeniu wysypki. Równocześnie olejek ten likwiduje niepokój, działa relaksująco i zmniejsza stany zapalne. Może też korzystnie wpłynąć na sen. Jego specyficzne właściwości obejmują działanie przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, antyseptyczne oraz dezynfekujące.
- Olejek imbirowy
Olejek eteryczny z imbiru zawiera gingerol, który oferuje silne działanie przeciwzapalne. Wykazano również, iż zwiększa on metabolizm, co ułatwia schudnięcie. Dodatkowo łagodzi nudności oraz likwiduje bóle.5. Olejek miętowy
Olej z mięty pieprzowej nie tylko wspaniale pachnie, ale pomaga także zwiększyć poziom energii, poprawia koncentrację oraz funkcjonowanie układu trawiennego. Preparat ten działa też na ból głowy, a także zapewnia ulgę przy rozmaitych bólach mięśniowych.
- Olejek eukaliptusowy
Ten olejek pomaga poprawić problemy układu oddechowego, takie jak zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli i alergie. W związku z rozmaitymi składnikami posiada także właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. - Olejek cytrynowy
Cytryna jest jednym z najlepszych olejów służącym do produkcji domowych produktów czyszczących. Nie tylko ma niezwykły zapach, ale równocześnie posiada wspaniałe właściwości czyszczące. Może być też stosowana jako środek dezynfekujący w kuchni i łazience. Zapach tego olejku likwiduje natomiast umysłowe zmęczenie, napięcie nerwowe, wyczerpanie oraz niepokój. - Olejek z drzewa herbacianego
Drzewo herbaciane jest antybiotykiem, a przy tym ma działanie anty-grzybicze, antyseptyczne, wykrztuśne i przeciwwirusowe. Często stosuje się ten olejek w celu zahamowania rozwoju infekcji wirusowych i bakteryjnych. - Olejek rozmarynowy
Rozmaryn poprawia funkcje mózgu, co czyni go idealnym podczas okresu zwiększonej pracy bądź w trakcie intensywnej nauki. Ułatwia on skoncentrowanie się na konkretnym zadaniu. Olejek rozmarynowy wspaniale wpływa także na wygląd włosów. Warto dodać kilka kropli do naszego szamponu lub odżywki. Regularne stosowanie tego preparatu wzmocni nasze włosy.
Jeśli chcemy stworzyć sobie zestaw olejków, które wspomogą naszą codzienną pielęgnację ciała i korzystnie wpłyną na nasze zdrowie, to dobrej jakości produkty znajdziemy tutaj.
Wow. Nie wiedziałam, że olejki eteryczne mają takie działanie. Uwielbiam takie naturalne metody! Od dawna np. zamiast lekarstw stosuje zioła, takie pitne rzecz jasna 🙂 Kupić je można i w sklepie i w aptece ale ja polecam te apteczne z herbapolu lublin. Bo z ziołami jest tak samo jak z tymi olejami – nie każde są dobrej jakości, a te z herbapolu lublin są bardzo dobrej jakości 🙂
Olejki eteryczne są fantastyczne! Z resztą cała ta naturalna pielęgnacja i dbanie o siebie jest dużo lepsza moim zdaniem i dobrze, że do tego coraz mocniej się wraca, ja akurat uwielbiam olejki z primavery bardzo wysokiej jakości są i ciągle testuje nowe budując pokaźną kolekcję