Artykuł sponsorowany
Palec młotkowaty to z pozoru jedynie nieestetycznie wyglądająca deformacja. Objawy początkowo są łagodnie wyrażone i nie powodują bolesności, jednak może się to szybko zmienić. Schorzenie ma charakter postępujący. Z czasem pojawia się obrzęk, dyskomfort podczas noszenia obuwia i ból, który sprawia, że Chorzy są zmuszeni szukać pomocy. Sprawdź, jak prostować palec młotkowaty, jak leczyć palec i na czym polega leczenie operacyjne palca młotkowatego. Przeczytaj.
Palec młotkowaty – jak prostować palec?
Prostowanie palca młotkowatego zawsze powinno odbywać się po konsultacji ze specjalistą (lekarzem lub fizjoterapeutą). Leczenie na własną rękę nie ma zastosowania i najprawdopodobniej nie przyniesie żadnych rezultatów, może wręcz pogorszyć stan Chorego. Aby móc skutecznie wyleczyć zmianę, lekarz musi w pierwszej kolejności zbadać palec i całą stopę. Dopiero po badaniu klinicznym i przeanalizowaniu wyników badań dodatkowych, możliwe jest wdrożenie skutecznego i bezpiecznego leczenia.
Istnieje wiele metod prostowania zdeformowanego palca. W przypadku łagodnych zmian, Pacjent może spróbować nosić specjalne opaski lub ortezy na palec młotkowaty i uczęszczać na zabiegi fizjoterapeutyczne. Niestety, nie zawsze daje to oczekiwane rezultaty, dlatego wielu Chorych decyduje się na operację palca młotkowatego, która jest najbardziej skuteczną formą leczenia tego schorzenia.
Palec młotkowaty – leczenie:
W zależności od stopnia deformacji, specjalista decyduje o rodzaju leczenia palca młotkowatego. Jeśli zmiana jest korektywna, czyli palec można wyprostować, istnieje szansa, że leczenie zachowawcze przyniesie oczekiwane rezultaty. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W wielu przypadkach to operacja jest jedyną możliwością wyleczenia deformacji.
Nieleczone palce młotkowate mogą doprowadzić do rozwinięcia się innych schorzeń stopy, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też są przyczyną dyskomfortu i bolesności podczas chodzenia.
Operacja palca młotkowatego – na czym polega?
Istnieje wiele technik operacyjnych palca młotkowatego, dlatego trudno jest ogólnie powiedzieć jak operacja będzie przebiegać krok po kroku. Specjalista na podstawie badania klinicznego Pacjenta, jego wieku, stopnia aktywności i wyników badań dodatkowych, indywidualnie dobiera technikę chirurgiczną, która przyniesie najlepszy efekt pooperacyjny i będzie dla Chorego bezpieczna.
Leczenie chirurgiczne palca młotkowatego jest przeważnie przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, w polu niedokrwiennym. Zabieg może polegać na wydłużeniu ścięgien mięśni prostowników palców stopy, uwolnieniu przykurczonych tkanek, plastyki w obrębie tkanek miękkich, chrzęstnych i kostnych lub zastosowaniu specjalnego implantu, który po wprowadzeniu do tkanki kostnej, dostosowuje się do kości i umożliwia chodzenie kolejnego dnia.
Operacja palca młotkowatego – efekty:
Celem operacji palca młotkowatego jest uwolnienie Pacjenta od bólu i dyskomfortu podczas chodzenia. Lekarze z Poradni Chorób Stopy przywracają możliwość swobodnego prostowania i zginania zdeformowanego palca stopy. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Efekty są zauważalne od razu, ale stopa nie zawsze może być w pełni obciążana od razu po operacji.
W zależności od zastosowanej techniki operacyjnej, Pacjenci mogą chodzić (w specjalnym bucie) już kilka-kilknaście godzin po operacji.
Podczas operacji palca młotkowatego możliwa jest także chirurgiczna korekta innych schorzeń stopy, np. palucha sztywnego lub haluksa. Cały zabieg trwa wówczas nieco dłużej i wymaga dodatkowego dostępu (konieczność nacięcia skóry w innym miejscu), ale gwarantuje kompleksowe podejście do schorzeń całej stopy.
Rehabilitacja palca młotkowatego po operacji
To bardzo ważna część leczenia palca młotkowatego. Jeszcze przed samą operacją, Pacjent jest kierowany do doświadczonego fizjoterapeuty, który pomoże w wyborze odpowiedniego buta pooperacyjnego oraz da wskazówki, jak prawidłowo z niego korzystać po operacji.
Najważniejsze cele rehabilitacji po operacji palucha sztywnego to wzmocnienie siły mięśni stawów i goleni oraz mobilizacja blizn pooperacyjnych i nauka poprawnego chodzenia.
Rodzaj zabiegów rehabilitacyjnych jest dobierany indywidualnie dla każdego Pacjenta. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i fizjoterapeuty – wykonywać zalecane ćwiczenia i regularnie stawiać się na zabiegach fizjoterapeutycznych. W celu utrwalenia efektu pooperacyjnego nie wolno obciążać stopy bez zgody specjalisty.