Artykuł sponsorowany
Podkłady higieniczne są niezwykle przydatne dla opiekunów osób leżących i niepełnosprawnych. To dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić naszym bliskim higieniczne i komfortowe warunki do wypoczynku. Latem jednak pielęgnacja osób schorowanych często jest jeszcze bardziej wymagająca, ze względu na niesprzyjające wysokie temperatury. Jak zadbać o ich higienę o tej porze roku? Podpowiadamy.
Jak myć pacjenta leżącego w łóżku?
W przypadku kiedy opiekujemy się osobą niepełnosprawną, starszą lub osłabioną, która nie jest w stanie samodzielnie umyć się lub nawet wstać z łóżka, latem powinniśmy szczególnie dbać o jej higienę, aby nie dopuścić do powstawania odparzeń, ran, maceracji naskórka czy odleżyn. Nawet jeżeli stosujemy profilaktykę przeciwodleżynową to szczególnie latem, jeżeli nieodpowiednio pielęgnujemy skórę naszego podopiecznego w miejscach, gdzie występują załamania skóry, możemy szybko zaobserwować odparzenia.
Każdego dnia powinniśmy myć całe ciało pacjenta leżącego w łóżku. Podczas takich czynności zadbajmy o to, aby temperatura otoczenia była sprzyjająca i by nasz podopieczny się nie przeziębił. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim łóżkiem, możemy zastosować podkłady higieniczne, dzięki którym woda podczas mycia nie wchłonie się w materac, a właśnie w ten specjalny produkt.
Jak latem pielęgnować skórę osoby leżącej?
Latem osoby leżące, które korzystają z różnego rodzaju artykułów higienicznych takich jak na przykład pieluchomajtki, muszą być szczególnie pielęgnowane, aby nie dopuścić do odparzeń. Pieluchomajtki należy zmieniać przynajmniej kilka razy na dobę. Za każdym razem myjąc okolice intymne osoby leżącej, a następnie osuszając je. Jeżeli jest taka możliwość, warto również przynajmniej na kilka godzin pozwolić tej skórze oddychać bez pieluchomajtek. W zależności od stopnia zaawansowania choroby u niektórych pacjentów jest to działanie możliwe do przeprowadzenia. W takim przypadku jednak dobrze jest położyć na materac podkłady higieniczne, aby w razie niespodziewanych zdarzeń, chory nie ubrudził materaca.
Jak podkłady higieniczne pomagają w utrzymaniu higieny latem?
Podkłady higieniczne składają się z kilku warstw. Pierwszą z nich jest miękka wierzchnia otoczka, kolejna to chłonna, a ostatnia to nieprzepuszczalne tworzywo. Jest to produkt niezbędny, jeżeli opiekujemy się osobami starszymi lub schorowanymi, które nie trzymają moczu i stolca. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by wykorzystywać go także w przypadku małych dzieci, które mają problemy z nocnym moczeniem się. Podkłady higieniczne sprawdzają się nie tylko wtedy gdy chcemy zabezpieczyć łóżko, ale również kiedy na przykład zmieniamy pieluchomajtki. Warto wiedzieć, że produkty takie zapobiegają przewlekłej marskości naskórka. Latem odprowadzają także wilgoć ze skóry, dając sobie chorej poczucie komfortu i godności.