Wdzięczność z definicji jest docenieniem lub uznaniem czegoś, co zostało dla nas zrobione przez osobę, przez samo życie lub dostrzeżone przez siłę wyższą. Jak wyjaśnił Robert Emmons, profesor psychologii i badacz wdzięczności na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, w badaniu z 2013 r. „Wdzięczność ma podwójne znaczenie: doczesne i transcendentne”. Podziękowanie może być aktem. Ale to także uczucie wdzięczności za to, co masz.
Jest takie powiedzenie, które mówi że:
Uncja wdzięczności jest warta funta lekarstwa
Okazuje się, że praktykowanie wdzięczności może uczynić cię szczęśliwszym i zdrowszym. Przytłaczająca ilość badań wskazuje, że jeśli zauważysz błogosławieństwa w swoim życiu, doświadczysz więcej radości, witalności i wewnętrznego spokoju, i będziesz dziękować, gdy ich doświadczysz.
A wdzięczność nie tylko poprawia samopoczucie, ale także może je polepszać zdrowie. Wdzięczność jest dobra właśnie dla zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. „Praktyka wdzięczności może mieć niebywałe i trwałe skutki w życiu człowieka” – wyjaśnia dr Emmons.
Osoby, które wyrażają większą wdzięczność, mają:
- Mniej bólów głowy, problemów żołądkowo-jelitowych i infekcji dróg oddechowych – i lepszy sen,
- Odczuwają poprawę zdrowia psychicznego i szczęścia,
- Zmniejszony stres i poziom kortyzolu podczas ciąży,
- Lepsze wyniki zdrowotne wśród osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca,
- Mniej wyczerpania emocjonalnego, więcej szczęścia i lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
Czy praktykowanie wdzięczności naprawdę może zmienić Twoje życie?
Kiedy to usłyszysz to możesz być sceptyczny. Ale co powiesz jeśli się dowiesz, że osoby, którym się poszczęściło lub które są szczególnie zdrowe, są także po prostu bardziej wdzięczne? Czy wdzięczność naprawdę zmienia życie, czy jest tylko produktem ubocznym?
Odpowiedź mnie zaskoczyła, może zaskoczyć również i Ciebie.
W badaniu przeprowadzonym przez dr Emmonsa i jego kolegę Mike’a McCullougha z University of Miami losowo przydzielonym uczestnikom przydzielono jedno z trzech zadań. Co tydzień uczestnicy prowadzili krótki dziennik. Jedna grupa krótko opisała pięć rzeczy, za które byli wdzięczni, które wydarzyły się w zeszłym tygodniu. Kolejna rejestrowała codzienne kłopoty z poprzedniego tygodnia, które ich zasmuciły, a grupa neutralna została poproszona o wyszczególnienie pięciu wydarzeń lub okoliczności, które ich dotyczyły, ale nie powiedziano im, czy mają się skupić na pozytywach, czy na negatywach.
Należy pamiętać, że te grupy były przydzielane losowo i nic w ich życiu nie różniło się z natury poza dziennikami, które prowadzili.
Rodzaje rzeczy wymienione w grupie wdzięczności obejmowały: „ Zachód słońca przez chmury”; „Szansa bycia żywym” i „hojność przyjaciół”.
W grupie kłopotów ludzie wymieniali znane rzeczy, takie jak: „Podatki”; „Trudno znaleźć parking”; i „przypalone kotlety”.
Po dziesięciu tygodniach uczestnicy grupy wdzięczności zgłosili, że widzą i czują swoje życie jako całość lepiej i byli o 25% szczęśliwsi niż grupa, która miała kłopoty. Zgłaszali mniej dolegliwości zdrowotnych. I ćwiczyli teraz średnio o półtorej godziny więcej tygodniowo.
W późniejszym badaniu Emmonsa poproszono ludzi o codzienne pisanie o rzeczach, za które byli wdzięczni. Nic dziwnego, że ta codzienna praktyka doprowadziła do większego wzrostu wdzięczności niż cotygodniowe dzienniki w pierwszym badaniu. Ale wyniki pokazały inną korzyść: uczestnicy grupy wdzięczności również zgłaszali oferowanie innym większego wsparcia emocjonalnego lub pomocy w rozwiązywaniu problemów osobistych, co wskazuje, że ćwiczenie wdzięczności zwiększyło ich dobrą wolę wobec innych lub, bardziej technicznie, ich motywację „prospołeczną”.
Co o tym wszystkim mówi nauka?
Neuropsycholog Rick Hanson ujął to w ten sposób: „Różne neurony w mózgu, które aktywują się jednocześnie, łączą się razem… Im częściej neurony [komórki mózgowe] się aktywują i im intensywniej to robią, tym mocniej wzmacniają nasze pozytywne odczucia jak szczęście, wdzięczność, poczucie pewności siebie, poczucie sukcesu, poczucie miłości i miłości ”.
A to, co dzieje się w mózgu, prowadzi do zmian w zachowaniu. Wdzięczni ludzie bardziej się troszczą o siebie i angażują w działania prozdrowotne, jak regularne ćwiczenia i zdrowa dieta. Stwierdzono również, że mają niższy poziom stresu. Niższy poziom stresu wiąże się ze zwiększoną funkcją odpornościową i zmniejszeniem zachorowalności na raka i choroby serca.
Wygląda więc na to, że lepiej dbasz o to, co docenisz. Dotyczy to również twojego ciała i ludzi wokół ciebie.
Dobre dla twoich relacji
Według badania z 2014 roku opublikowanego w Emotion, powiedzenie „dziękuję” nie tylko stanowi o dobrym wychowaniu, ale okazywanie uznania może również pomóc w zdobyciu nowych przyjaciół .
Badanie wykazało, że podziękowanie nowemu znajomemu zwiększa prawdopodobieństwo poszukiwania trwałego związku. Zatem to, czy dziękujesz nieznajomemu za przytrzymanie drzwi, czy też wysyłasz krótkie podziękowanie do współpracownika, który pomógł Ci w projekcie, doceniając wkład innych osób, może otworzyć nowe możliwości.
Praktykowanie wdzięczności może nawet pomóc w radzeniu sobie z zazdrością. W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku przez naukowców z Hunan Normal University i The Chinese University of Hong Kong wykazano , że wdzięczność jest pozytywnie powiązana z łagodną zazdrością, a negatywnie ze złośliwą zazdrością. Innymi słowy, podczas interakcji z kimś, kto ma coś, czego ty nie masz, wdzięczność pomaga ci cię podnieść, działać, zamiast sprawiać, że chcesz pociągnąć drugą osobę w dół.
Ale co z trudnymi czasami?
Kiedy poznawałem te badania, nadal byłem nieco sceptyczny. Życie czasami bywa brutalne. Czasami samo przetrwanie może wydawać się osiągnięciem. Czy naprawdę możesz czuć wdzięczność w okresie gdzie notujesz więcej strat niż zysków?
Tak, możesz.
W rzeczywistości te odkrycia pokazują, że przeciwności losu mogą w rzeczywistości zwiększyć wdzięczność. Dlaczego tragiczne wydarzenie miałoby wzbudzić wdzięczność? W dobrych czasach zwykle bierzemy za pewnik rzeczy, które zasługują na naszą wdzięczność. Jednak w czasach niepewności często zdajemy sobie sprawę, że ludzie i okoliczności, które przyjęliśmy za pewnik, mają w rzeczywistości ogromną wartość w naszym życiu.
Emmons pisze :
„W obliczu demoralizacji wdzięczność ma moc dodawania energii. W obliczu załamania wdzięczność ma moc uzdrawiania. W obliczu rozpaczy wdzięczność może nieść nadzieję. Innymi słowy, wdzięczność może pomóc nam radzić sobie w trudnych czasach ”.
W dobrych i trudnych czasach wdzięczność okazuje się jednym z najpotężniejszych narzędzi jakie tkwią w nas.
Wdzięczność na codzień
Jeśli chcesz zastosować to wszystko w praktyce, oto kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby nabrać pozytywnego tempa:
- Na kartce papieru, którą położysz koło łóżka codziennie zapisz za co jesteś wdzięczny To naprawdę działa, a jak widać w badaniu dr Emmonsa i nowszych badaniach, takich jak to 2017, praktykowanie wdzięczności umożliwiło poprawę wyników u pacjentów z niewydolnością serca.
- Dziel się miłością: naucz się mówić współmałżonkowi, partnerowi lub przyjacielowi o czymś, co w nich cenisz każdego dnia.
- Pamiętaj o śmiertelności : nigdy nie wiesz, jak długo ty lub ktokolwiek, kogo kochasz, będziesz żył. Jak traktowałbyś swoich bliskich, gdybyś pamiętał, że to może być ostatni raz, kiedy ich widzisz?
- Skorzystaj z tej 10-minutowej praktyki wdzięczności, która pomoże Ci się lepiej skoncentrować. Nie musisz tego robić codziennie, ot raz na jakiś czas. Na pewno zrób to jednak dzisiaj.
Dziękuję Ci.
Dziękuję za przeczytanie. Dziękuję, że jesteście wdzięczni za wszystko co stoji na waszej drodze. Praktykowanie wdzięczności może uczynić Twój świat i cały nasz świat lepszym i jaśniejszym. Dziękuję Ci.
Oto Twoje zadania na ten tydzień:
Zadanie # 1 – Obejrzyj film, zamknij oczy i podziękuj za coś co Ci się przydarzyło.
Zadanie # 2 – Połóż kartkę papieru, a może nawet notes, obok swojego łóżka gdzie zanotujesz codziennie swoją wdzięczność.
Zadanie # 3 – Napisz w komentarzu jak Ci się udało. Zrób to na naszej facebookowej grupie Klubu Rewolucji Zdrowia.
Krok za krokiem – lepszy Ty.
–
Ten wpis oraz zadania są elementem naszej cotygodniowej pracy nad sobą w ramach Klubu Rewolucji Zdrowia. Dowiedz się więcej o Klubie klikając tutaj.
–
Zdjęcie główne autorstwa Eternal Happiness z Pexels Zdjęcie 2 autorstwa Anna Shvets z Pexels Zdjęcie 3 autorstwa Michelle Leman z Pexels
Bardzo ciekawe artykuły . Dzięki