Artykuł sponsorowany
Rezonans magnetyczny (MR) to nowoczesne i bezbolesne badanie, które pozwala na precyzyjną analizę wnętrza ciała. Przedstawia przekroje narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach, dlatego badanie to w sposób precyzyjny potrafi zobrazować zaawansowanie chorób. W jaki sposób przeprowadzane jest to badanie i na czym ono polega? Do przeprowadzenia badania niezbędne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer przetwarzający dane obrazy. Protony, które znajdują się w każdej komórce organizmu, wykazują szczególne właściwości magnetyczne. Podczas badania można zarejestrować energię fal radiowych, które to oprogramowanie rezonansu przenosi na kolorowy obraz. Tkanki, jak i chore komórki, oznaczone są różnymi kolorami.
Aby nie spowodować komplikacji podczas odbioru sygnału z ciała, badany wraz z systemem rezonansu magnetycznego musi zostać odizolowany od fal elektromagnetycznych płynących z zewnątrz. Aby do tego nie doszło, chorego umieszcza się w tzw. klatce Faradaya.
Aparat do rezonansu może mieć dwie formy konstrukcyjne:
– aparat magnetyczny zamknięty, który ma postać tunelu i do którego wjeżdża się na specjalnym stole,
– aparat z otwartą komorą, do którego lekarz ma dostęp do pacjenta z trzech stron.
Badanie rezonansem magnetycznym – czego można oczekiwać?
Aby badanie wyszło prawidłowo, osoba badana nie może się ruszać. W innym przypadku lekarz może podać leki uspokajające. W niektórych przypadkach potrzebne jest znieczulenie ogólne. W czasie badania zapewniony jest kontakt z personelem, a także otrzymuje się przycisk, dzięki któremu można wezwać pomoc. Lekarz może informować chorego o przebiegu jego badania i oglądać przez kamerę. Podczas badania osoba badana otrzymuje słuchawki, które tłumią hałas oprzyrządowania przypominające wirowanie pralki. Dla komfortu pacjenta umieszczone jest dodatkowe oświetlenie. W celu wykonania kilku obrazów stół automatycznie się przesuwa pod odpowiednim kątem. Całe badanie trwa około 10-30 minut, chyba że zajdzie potrzeba powtórzenia zdjęć lub podania środka cieniującego. Kontrast umożliwia ocenę struktury, funkcji tkanek i narządów, dlatego czas wykonania badania z kontrastem może się wydłużyć. Przy jego pomocy bada się m.in. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Badanie kontrastem jest całkowicie bezpieczne i może być stosowane nawet przez osoby z alergią.
Rezonans magnetyczny i jego zastosowanie
Rezonans magnetyczny ma szerokie zastosowanie i służy do bardzo skrupulatnego badania wielu chorób i przyczynia się do wykrycia elementów niewidocznych w podstawowych badaniach. Diagnozuje takie choroby, jak układ ruchu, kardiologiczne, neurologiczne, nowotwory i procesy zapalne, a także monitoruje postępy podjętego już przebiegu leczenia. Za pomocą rezonansu bada się układ mięśniowy i szkieletowy, szczególnie kręgosłupa. Podczas badania analizowane może być całe ciało lub jego część.
Do najczęściej wykonywanych badań należą:
– schorzenia końcowego odcinka układu pokarmowego i układu płciowo-moczowego;
– choroby zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych;
– rezonans magnetyczny głowy przy: bólach i zawrotach głowy niewiadomego pochodzenia, wadach wzroku i niedowidzenia, chorobach Alzheimera, urazach głowy;
– stany patologiczne serca, wady serca wodzone i nabyte, choroba wieńcowa, guzy w mięśniu sercowym;
– problemy dróg żółciowych i stany zapalne przewodu pokarmowego;
– skręcenia, zwichnięcia i choroby zwyrodnieniowe stawów.
Przykładowe wskazania do badania MRI to:
– stwardnienie rozsiane;
– choroba Alzheimera;
– nowotwory mózgu;
– ocena struktur czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu);
– guzy kanału kręgowego;
– ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego;
– zmiany popromienne;
– zaburzenia neurologiczne;
– guzy i urazy tkanek miękkich;
– guzy serca i płuc
– choroby dużych naczyń;
– nowotwory narządów rodnych u kobiet;
– nowotwory narządu krokowego u mężczyzn.
Jak przygotować się do badania?
Zalecenia lekarza i stosowanie się do nich przed rezonansem w dużym stopniu ogranicza ryzyko przeinaczenia wyników badań, a dylemat zażywania leków należy omówić z lekarzem. Należy pamiętać, że nawet makijaż, czy stylizacja włosów mogą mieć realny wpływ na przekłamanie wyników badań. Dzieje się tak, dlatego, że zawarte w nich drobiny metali mają negatywny wpływ na obraz. Powinno się również usunąć wszelkie metalowe elementy z ciała, np. protezy, biżuterię, pasek od spodni, czy okulary.
Nie ma potrzeby, aby na badanie przychodzić na czczo. Jedyny wyjątek stanowi podanie środka cieniującego, czyli rezonans magnetyczny z kontrastem. Wówczas podawany jest dożylnie preparat, który ma na celu uwidocznić zmiany w komórkach. Kontrast nie wchodzi w interakcje z innymi lekami i wydalany jest z organizmu wraz z moczem, dlatego po takim badaniu należy pić dużo wody.
Przeciwwskazania do MR
Takie badanie, jak rezonans magnetyczny, nie jest wskazane u każdego. Do przeciwwskazań należą:
– rozrusznik serca;
– metalowa zastawka serca;
– wkładka domaciczna;
– neurostymulator;
-pompa insulinowa;
– metalowa proteza dentystyczna;
– metaliczne implanty ortopedyczne, np. sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory;
RM nie zaleca się również kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Przeszkodą może być nawet klaustrofobia.